بک لینک Sitewide چیست؟ و تاثیر بک لینک سایت واید در سئو

2023-12-25 10:10:29
بک لینک Sitewide چیست

بک لینک Sitewide چیست؟ یکی از تکنیک های سئو آف پیج است که از نظر ماهیت با بک لینک فرقی ندارد.
لینک‌های سایت‌واید عاملی برای رتبه‌بندی سایت است. این لینک‌ها معمولاً در هدر، فوتر یا ساید بار قرار داده می‌شوند. بعضی از افراد در حوزه سئو بر این باور هستند که بک لینک سایت وایدی مشکل ساز است؟ آیا دلیلی برای نگرانی این لینک سازی خارجی وجود دارد؟ ما به این سوالات پاسخ می‌دهیم و نظریات درباره این نوع لینک‌های مشکل‌ساز و تأثیرات آن‌ها بر سئو را بررسی می‌کنیم.

لینک Sitewide چیست؟

لینک Sitewide به لینکی گفته می‌شود که در همه یا اکثر صفحات یک سایت تکرار می‌شود. این لینک‌ها معمولاً در ستون کناری صفحات سایت (ساید بار) یا قسمت فوتر یا پایین صفحه قرار می‌گیرند.

لینک‌های Sitewide می‌توانند مزایایی برای سئو داشته باشند، اما استفاده از آنها باید با دقت انجام شود. اگر لینک‌های Sitewide به صورت طبیعی و مرتبط با محتوای سایت باشند، می‌توانند به افزایش اعتبار سایت و بهبود رتبه آن در نتایج جستجو کمک کنند.

آیا بک لینک‌های سایت وایدی از نظر گوگل اسپم است؟

برخی از افراد فکر می‌کنند که بک لینک‌های سایت‌واید می‌توانند منجر به افت رتبه‌بندی شوند، اما واقعیت این است که این لینک‌ها ممکن است تأثیر منفی نداشته باشند.

جان مولر، کارشناس ارشد گوگل، اظهار داشته که لینک‌های سایتی به صورت خودکار به عنوان یک الگوی لینک‌دهی غیرطبیعی یا تلاشی برای اسپم در نظر گرفته نمی‌شوند.

برخی مدعی‌اند که با افزایش تعداد لینک‌ها، ارزش بک لینک‌ها بیشتر می‌شود. همچنین یک لینک از یک وب‌سایت معتبر می‌تواند سیگنال مثبتی به دامنه شما بدهد.

بنابراین، نیازی به حذف بک لینک‌های سایت وایدی نیست. اگر نگران هستید، می‌توانید به جزئیات دیگری همچون نوع متن انکر تکست در بک لینک‌ها توجه کنید. انتخاب متن انکر تکست مرتبط با نام برند کسب‌وکارتان مانند (راش وب) یا نام برند + کلمه کلیدی (خرید بک لینک راش وب) می‌تواند به بهبود وضعیت کمک کند.

چرا لینک‌های سایت واید محبوبیت خود را از دست دادند؟

لینک‌دهی سایت‌واید در گذشته یک روش محبوب برای بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو بود. اما پس از به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن گوگل، این روش منسوخ شد.

الگوریتم پنگوئن به دنبال لینک‌های مصنوعی و اسپم است. لینک‌دهی سایت‌واید یکی از این روش‌ها محسوب می‌شود. چرا که در این روش، لینک‌هایی به صفحه اصلی سایت در همه صفحات دیگر تکرار می‌شود.

جلوگیری از جریمه گوگل هنگام استفاده از لینک‌های Sitewide

این موارد اعلام شده از نظر گوگل طبیعی ترین راه دریافت لینک سایت واید است و شامل جریمه نمی شوند:

 • اسم برند به عنوان انکرتکست
 • خرید بک لینک سایت واید از سایت‌های معتبر و مرتبط با موضوع
 • حق کپی رایت محفوظ است، حق چاپ
 • سیاست حفظ حریم خصوصی
 • نوع بک لینک no follow باشد

با انواع بک لینک Sitewide آشنا شوید

شاید هنگام شنیدن اسم این نوع لینک فقط به لینک‌های سایدبار توجه کنید. ولی سایت واید دارای روش های دیگری است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

بک لینک Header و Footer

لینک‌های هدر و فوتر یکی از رایج‌ترین انواع لینک‌های Sitewide هستند. این لینک‌ها در نوار هدر یا فوتر صفحه اصلی سایت یا صفحات داخلی آن قرار می‌گیرند و به لینک‌های پر ریسک معروف هستند..

لینک‌های هدر و فوتر می‌توانند به بهبود سئو سایت شما کمک کنند، اما باید به درستی استفاده شوند. اگر از این لینک‌ها به درستی استفاده کنید، می‌توانید به بازدیدکنندگان سایت خود کمک کنید تا به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند و همچنین به گوگل کمک کنید تا سایت شما را بهتر درک کند.

بک لینک Sidebar و Blogroll

بک لینک‌های Sitewide از نوع Sidebar و blogroll link معمولاً در فهرست‌های کناری سایت یا ساید بار نمایش داده می‌شوند.

بدون شک! بک لینک‌های فهرست کناری یا blogroll link می‌توانند به کاربران بسیار کمک کنند و به عنوان بک لینک‌های اسپم در نظر گرفته نمی‌شوند. احتمال اینکه یک بک لینک به یک دامنه معتبر و مرتبط با موضوع سایت، تأثیر منفی بر رتبه سایت داشته باشد، بسیار پایین است. به شرطی که سایت مبدأ این لینک، معتبر باشد و موضوعی مشابه سایت شما را پوشش دهد، می‌توانید بک لینک‌ ساید بار را بخرید.

استفاده از اسم برند در لینک‌ها، به گوگل و کاربران کمک می‌کند تا فهمیده باشند که این فهرست برای معرفی برندهای معتبر در حوزه کاری مشابه این سایت است.

به طور خلاصه، بک لینک‌های فهرست کناری می‌توانند در بهبود رتبه‌بندی کمک کنند، اما حتماً باید به دقت و با رعایت قوانین و مقررات گوگل انجام شوند.

آیا بک لینک Sitewide به سئوی سایت آسیب می‌زند؟

اگر صادقانه بخواهیم بگوییم بله اما اگر به نکاتی که پیش از خرید بک لینک سایت وایدی در نظر بگیرید، آسیب آن را به حداقل می رسانید:

 • از لینک های سایت‌واید در تعداد محدود استفاده کنید؛ بیش از حد از لینک سایت‌واید استفاده نکنید، زیرا این ممکن است باعث شود که گوگل به اشتباه فکر کند که شما از لینک‌سازی مصنوعی استفاده می‌کنید.
 • کاربران را با انکرتکست کلمه کلیدی به صفحه سایت هدایت نکنید
 • جلوگیری از سایت های نامعتبر و اسپم بالا
 • اگر نگران استفاده از لینک سایت‌واید در وب‌سایت خود هستید، بهترین کار این است که قبل از خرید بک لینک با متخصصین سئوکاران باتجربه راش وب مشاوره بگیرید تا مطمئن شوید که لینک سایت‌واید شما طبیعی هستند و به رتبه‌بندی سایت شما آسیب نمی‌رسانند.

ابزارهای کنترل و ارزیابی لینک‌های سایت واید

برای بررسی لینک های سایت واید از سه ابزارکاربردی سئو می توانید استفاده کنید عبارتند از:

 • Google Search Console
 • MOZ Link Explorer
 • Ahrefs Backlink Checker

جمع بندی

اینکه آیا لینک‌ سایت وایدی به عنوان لینک‌دهی غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شوند یا خیر، ممکن است به توصیه‌ها و دیدگاه‌های متفاوت کارشناسان سئو و الگوریتم‌های موتورهای جستجو بستگی داشته باشد. اظهارات جان مولر که اشاره شد، به نوعی به تأکید بر طبیعی بودن لینک‌دهی اشاره می کند.

لینک‌های sitewide که در تمام صفحات سایت تکرار می‌شوند، در گذشته مورد استفاده برای بهبود رتبه‌بندی سایت‌ها در موتورهای جستجو قرار می‌گرفتند، اما با تغییرات در الگوریتم‌های موتورهای جستجو و پنالتی‌های ممکن، استفاده از این نوع لینک‌دهی به صورت غیرطبیعی، ممکن است به سایت آسیب بزند.

خوشحال می شویم در مورد تجربیات خود در زمینه بک لینک سایت واید با ما به اشتراک بگذارید؛ اگر سوالی دارید یا نیاز به راهنمایی بیشتر با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *