کنیبالیزیشن یا همخواری چیست؟ راهکار تشخیص و رفع آن

2024-01-10 17:45:08

آیا چندین صفحه در وب‌سایت شما برای یک واژه کلیدی در حال رتبه‌بندی هستند؟ ممکن است چند صفحه در سایت شما برای همان کلمه کلیدی رتبه بندی شوند. در نگاه اول، ممکن است این امر بسیار مفید به نظر برسد. بالاخره، هرچه تعداد صفحات بیشتری در نتایج جستجو داشته باشید، از جستجوگرها بازدید بیشتری دریافت خواهید کرد، درست است؟متأسفانه این همیشه درست نیست.

وقتی چندین صفحه برای همان کلمه کلیدی رتبه بندی می کنند، مجبور می شوید صفحات خود را با یکدیگر رقابت کنید. در نتیجه، هر صفحه CTR پایین تری دارد، دارای اعتبار کمتری است و نسبت تبدیل پایین تری نسبت به یک صفحه ادغام شده خواهد داشت. این اشتباه SEO را کنیبالیزیشن keyword cannibalization می نامیم.

در ادامه مبحث کنیبالیزیشن چیست بیشتر درباره راهکار تشخیص کنیبالیزیشن و رفع آن، تاثیرات منفی آن بر روی سایت و شرایط سئو صحبت خواهیم کرد.

کنیبالیزیشن (cannibalization) یا رتبه خواری کلمات کلیدی چیست؟

کنیبالیزیشن Keyword cannibalization در سئو به این معنا است که شما با انتشار محتوای مشابه در صفحات مختلف وب سایت خود، قدرت هر صفحه را برای رتبه بندی در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) کاهش می دهید. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که موتورهای جستجو مانند Google برای تعیین اینکه کدام صفحه بهترین پاسخ به یک جستجوی خاص است، با یکدیگر رقابت می کنند.

وقتی چندین صفحه در وب سایت شما برای همان کلمه کلیدی اصلی (برخی مواقع طولانی) بهینه سازی شده باشند، موتور جستجو نمی تواند تشخیص دهد که کدام صفحه برای نمایش در SERPs مناسب تر است.

اگر متوجه شدید که چند صفحه در سایت شما برای همان کلمه کلیدی رتبه بندی می شوند، باید سریعاً برای رفع این مشکل اقدام کنید. Keyword cannibalization کنیبالیزیشن می تواند به SEO شما آسیب جدی برساند و باعث کاهش رتبه بندی و بازدید سایت شما شود.

 

مثالی برای کنیبالیزیشن (Cannibalization) در سئو

یکی از مثال های معمول keyword cannibalization این است که یک فروشگاه اینترنتی برای کلمه کلیدی “کفش” چندین صفحه مختلف ایجاد کند، مانند صفحه مربوط به کفش های کتانی، کفش های ورزشی و کفش های کوهنوردی. در این حالت، موتورهای جستجو نمی توانند تعیین کنند که کدام صفحه برای جستجوی “کفش” مناسب تر است و در نتیجه هیچ یک از صفحات رتبه مناسبی در SERPs کسب نمی‌کنند.

تاثیرات منفی کنیبالیزیشن بر سئو سایت

 • کسب رتبه پایین روی دو صفحه

آنچه ممکن است در کانیبالیزیشن اتفاق بیفتد، کاهش رتبه یا حتی حذف صفحات از نتایج جستجوی گوگل باشد. به عبارت دیگر، زمانی که دو صفحه از سایت شما درگیر کانیبالیزیشن می‌شوند، صفحه ای که از نظر رتبه‌بندی بهتر است نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و این موجب کاهش رتبه هر دو صفحه می‌شود.

 • سئو اشتباه صفحات

وقتی که صفحات یک وب‌سایت با یکدیگر به طور زیادی رقابت کنند، یعنی این محتواها به اندازه کافی متفاوت نیستند و تداخل زیادی دارند، گوگل ممکن است تصمیم بگیرد که تنها یکی از آن‌ها را نشان دهد یا حتی هیچ‌کدام را در نتایج اصلی نمایش ندهد. به جای آن، صفحات دیگری که از لحاظ محتوا یا بهبود تجربه کاربری بهتری دارند ممکن است جایگزین شوند.

 • جابه جایی صفحات در گوگل

یکی از تاثیرات منفی کنیبالیزیشن، جابجایی صفحه در نتایج جستجو است. این جابجایی به این معناست که صفحاتی که محتوای مشابهی دارند، در بازه‌های زمانی مختلف رتبه‌های متفاوتی را در نتایج جستجو کسب می‌کنند.

برای مثال، صفحه‌ای که امروز در رتبه 6 صفحه اول گوگل قرار دارد، ممکن است فردا در رتبه 10 قرار بگیرد. این جابجایی می‌تواند برای صاحبان سایت‌ها مشکل‌ساز باشد، زیرا باعث می‌شود که کاربران نتوانند محتوای مورد نظر خود را به‌راحتی پیدا کنند.

 • هدر رفتن بودجه خزش

کنیبالیزیشن در سئو می‌تواند به هدر رفتن بودجه خزش سایت منجر شود. وقتی صفحات مشابه یا مرتبط با یک موضوع بیش از حد زیاد شوند، ارزش خزش بودجه به طور ناخواسته کاهش می‌یابد، و این موجب مشکلاتی مانند دیرتر ایندکس شدن یا حتی عدم ایندکس شدن برای مدت زمان طولانی می‌شود.

کنیبالیزیشن چگونه رخ می‌ دهد؟

 1. بین صفحات مقاله و محصول
  کنیبالیزیشن می‌تواند بین صفحات محصول و مقاله به‌وجود بیاید اگر کلمات کلیدی با محتوای نامناسب هماهنگ نشوند. انتخاب کلمات کلیدی با کانسپت‌های صفحات (مقاله یا محصول) تطابق باید داشته باشد، مثلاً “راهنمای خرید صندلی اداری” برای مقاله و “صندلی اداری مدل نیلپر” برای محصول است. عدم تطابق مناسب این کلمات با صفحات ممکن است منجر به کنیبالیزیشن شود.
 2. دسته بندی
  دسته‌بندی‌های مشابه و تکراری باعث کنیبالیزیشن در SEO می‌شوند. برای جلوگیری، دسته‌بندی‌ها باید کلمات کلیدی متفاوت داشته باشند و در صورت لزوم، محتوای دسته‌بندی یا مقالات با کلمات کلیدی مشابه خودداری کرده یا اینکه صفحه دسته‌بندی مورد نظر خود را نو ایندکس کنید تا از رقابت میان صفحات جلوگیری شود تا دیگر در نتایج گوگل نمایش داده نمی شود.

بهترین روش تشخیص کنیبالیزیشن

 • استقاده از سرچ کنسول

استفاده از سرچ کنسول برای شناسایی کنیبالیزیشن صفحات وبسایت یک راهکار موثر است. با وارد کردن کلمات کلیدی در قسمت فیلتر Query (Exact query) در بخش Performance و بررسی قسمت PAGES، می‌توانید صفحاتی که در نتایج میزان Impression و click بسیار نزدیک بهم دارند را مشاهده و اقداماتی برای بهینه‌سازی انجام دهید.

 • روش کوئری جستجوی site

در باکس گوگل شما به این صورت جست و جو کنید:

site:domain.com کلمه‌کلیدی

تمام صفحات سایت مرتبط با کلمه کلیدی مورد نظر را می‌توانید مشاهده کنید. سپس با بررسی بخش‌های مهم هر صفحه مانند تایتل، زیر‌عنوان‌ها و محتوا، می‌توانید کنیبالیزیشن یا تداخل محتوای مشابه را شناسایی و اقدامات بهینه‌سازی را برای این صفحات انجام دهید. استفاده از این روش کوئری جستجوی site می‌تواند در شناسایی مسائل سئویی مفید باشد.

راهکارهای رفع کنیبالیزیشن

برای رفع کنیبالیزیشن، می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • تغییر کلمات کلیدی هدف: یکی از راهکارهای رفع کنیبالیزیشن، تغییر کلمات کلیدی هدف صفحه‌ها است. در واقع، می‌توانید برای هر صفحه، کلمات کلیدی متفاوتی را هدف قرار دهید تا رقابت بین آنها کاهش یابد.
 • ادغام صفحات: اگر دو صفحه از یک سایت از نظر محتوا و موضوع بسیار مشابه هستند، می‌توانید آنها را با یکدیگر ادغام کنید. در این صورت، تمام محتوا و لینک‌های مرتبط با دو صفحه در یک صفحه جمع می‌شود و رقابت بین آنها از بین می‌رود.
 • استفاده از canonical URL: اگر دو صفحه از یک سایت از نظر محتوا و موضوع مشابه هستند، می‌توانید از canonical URL برای تعیین صفحه اصلی استفاده کنید. در این صورت، موتورهای جستجو می‌دانند که کدام صفحه برای کلمه کلیدی هدف مناسب‌تر است.
 • از ساختار لینک داخلی مناسب استفاده کنید: لینک دادن به صفحات مرتبط از صفحات دیگر وب سایت خود می تواند به موتورهای جستجو کمک کند تا بفهمند که کدام صفحه برای کدام کلمه کلیدی مهم است.
 • نو ایندکس کردن: در صورتی که بین محتوای یک مقاله و دسته‌بندی کنیبالیزیشن (cannibalize) رخ داد می‌توانید یکی ار آن ها را نگه دارید و به کاربران نمایش دهید و یکی از آن هارا نوایندکس کنید این کار در صورتی است که هدفتان کسب رتبه نباشد، می‌توانید از روش‌هایی مثل استفاده از افزونه‌های وردپرسی یا قرار دادن تگ بر روی صفحه، آن را نو ایندکس کنید.

به کمک این روش، صفحه مورد نظر در سایت باقی می‌ماند و کاربران می‌توانند آن را مشاهده کنند، اما موتورهای جستجو این را به عنوان یک صفحه قابل ایندکس کردن در نظر نمی‌گیرند.

جهت مشاوره برای سئو با راش وب کلیک کنید

جلوگیری از ایجاد کنیبالیزیشن در سئو

افزونه‌های سئو مثل یواست و رنک مث، قبل از انتشار صفحه، به شما کمک می‌کنند که ببینید آیا کلمات کلیدی مورد استفاده در صفحه شما قبلاً در برگه‌های دیگر سایتتان تکرار شده یا خیر برای جلوگیری از کنیبالیزیشن. فیلدی برای درج کلمه کلیدی اصلی صفحه در این افزونه‌ها وجود دارد، اگرکلمات قبلاً استفاده شده باشند، افزونه به شما هشدار می‌دهد تا قبل از انتشار محتوای یونیک‌تری ارائه دهید.

جمع بندی

کنیبالیزیشن یک مشکل جدی در سئو است که می تواند تاثیرات منفی زیادی بر سایت شما داشته باشد. برای جلوگیری از کنیبالیزیشن، باید اهداف دقیقی برای هر صفحه از سایت خود تعیین کنید و از کلمات کلیدی مرتبط با آن اهداف استفاده شود.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *