جدیدترین بروزرسانی گوگل: آپدیت دسامبر 2022

2022-12-19 17:40:23

شما هم متوجه نوسانات شدید جایگاه سایت‌ها در Serp (نتایج جستجو) شده‌اید؟ آذر ماه برای سایت شما هم ماه بدی بوده و افت جایگاه شدید داشته‌اید؟ جدیدترین بروزرسانی گوگل در ماه دسامبر 2022 (آذر – دی 1401) همه را شگفت زده کرده است. در این مقاله از منبع مرکز جستجوی گوگل Google Search Central به آدرس developers.google.com اطلاعاتی به دست آورده ایم که با شما در میان خواهیم گذاشت.

بروزرسانی دسامبر 2022: لینک اسپم!

در تاریخ 14 دسامبر 2022 ما با استفاده از قدرت SpamBrain (که اسمی مشابه با Rank Brain براش انتخاب کردن، می‌تونید مقاله الگوریتم رنک برین را هم بخونید تا علت این نام گزاری بیشتر براتون قابل درک بشه)   برای کاهش تاثیر لینک سازی غیرطبیعی برروی نتایج جستجو تلاش کردیم.

اسپم برین، لینک سازی اسپم را مورد هدف قرار می‌دهد

اسپم برین یکی از سیستم‌های گوگل و برپایه هوش منصوعی با وظیفه برخورد با سایتهای اسپم است. در کنار کاربرد قدیمی آن که به طور مستقیم سایتهای اسپم را تشخیص می‌داد، حالا وظیفه سنگین دیگری نیز دارد، تشخیص وبسایتهایی که لینک خریداری می‌کنند و سایتهایی که برای فروش لینک ساخته شده‌اند.

خب حالا باید چیکار کنیم؟

با استناد به نوشته های گوگل، این بروزرسانی که از این به بعد با نام December 2022 link spam update شناخته می شود، دو هفته زمان لازم دارد تا کاملا به هسته الگوریتم ها اضافه شود، یعنی تقریبا ده دی ماه 1401. رتبه‌بندی ها تا این تاریخ کاملا تحت تاثیر قرار می‌گیرند، تغییر خواهند کرد تا زمانیکه کاملا لینک‌های غیرطبیعی و سایتهایی که به صورت اسپم لینک سازی کرده اند پیدا شوند و تاثیر لینکهایشان از بین برود. هم‌چنین این تغییرات در تمام زبان ها اعمال می شود.

به چه بک لینکی اسپم می‌گویند؟

همانطور که گوگل همیشه تاکید کرده است، لینکهایی که صرفا برای دستکاری مصنوعی رتبه بندی نتایج جستجو ساخته می‌شوند، لینک اسپم نام دارند. 

از حالا به بعد، الگوریتم ها و تغییرات دستی اعمال شده گوگل لینک های اسپم را به صورت گسترده مورد هدف قرار می‌دهند، هم‌چنین همواره در حال بالاتر بردن این تاثیرات خواهد بود. 

نظر ما در رابطه با این بروزرسانی چیه؟

این اولین بار نیست که گوگل با یک بروزرسانی بزرگ ما را سورپرایز کرده باشد، اگر شما هم بروزرسانی مارس 2019 یا ژانویه 2020 را بخاطر داشته باشید، می دانید که کار درست در حال حاضر هیچ کاری نکردن است.

اما اگر حافظه تاریخی بلند مدتی در رابطه با بروزرسانی های گوگل ندارید، بخاطر داشته باشید، هر عکس العمل هیجانی ممکن است نتیجه معکوس دهد. راه سئو سایت مشخص است، سه گام سئو تکنیکال، داخلی و خارجی شما را به موفقیت می‌رساند. اگر پیشتر این مسیر را با زیاده روی در سئو خارجی و ساخت بک لینک کوتاه کرده‌اید، باید انتظار چنین روزی را داشته باشید.

اما اگر سئو تکنیکال سایت خود را به بهترین شکل پیاده‌سازی کرده اید، برای محتوای وبسایت خود زمان گذاشته‌اید و اصول سئو داخلی را به درستی پیاده سازی کرده اید، حتی اگر برخی لینکهای شما اسپم تشخیص داده شوند، بزرگترین تهدید برای شما کاهش یا حذف تاثیری است که همان لینک بر رتبه بندی شما گذاشته است.

از طرفی همانطور که گوگل اشاره کرد، وبسایتهایی که صرفا برای فروش لینک ساخته شده‌اند نیز تشخیص داده می‌شوند، این یعنی برای مثال شما از سایت x یک رپورتاژ آگهی خریداری کرده‌اید، و حالا گوگل تشخیص می‌دهد که سایت مذکور اسپم است، آیا قرار است رتبه های شما را از بین ببرد؟ یا صرفا تاثیر مثبتی از این لینک دریافت نکنید؟ طبیعتا پاسخ گزینه دوم است.

جمع بندی

پیش از هرچیز خونسرد باشید، تصمیم عجولانه‌ای نگیرید، شروع به حذف لینکها یا تغییرات اساسی در سئو خارجی خود نکنید، راهی که تا به امروز رفته اید و نتیجه گرفته اید را به مدت دو هفته ادامه دهید، تا برنده ها و بازنده ها مشخص شوند و بتوان نقاط قوت برنده ها را با نقاط ضعف بازنده ها بررسی کرد.

اما اگر خودتان هم میدانید که تنها بدلیل ساخت لینکهای بسیار زیاد است که توانسته اید رتبه های خوبی داشته باشید و در عمل سئو تکنیکال ضعیفی دارید یا محتوایی بی کیفیت ارائه می دهید، وقت بازبینی استراتژی کلی سئو سایت شما فرا رسیده است.

اشتراک گذاری مطلب

2 پاسخ

  1. با سپاس از سرعت تیم راش وب در آماده سازی این مقاله کاربردی و به موقع👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *