Web3 در مقابل متاورس: تفاوت چیست؟

2023-01-09 18:34:13

Web3 پروژه‌ای است که بر روی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال ساخته شده است، اما می‌تواند متاورس‌های متعددی داشته باشد. در حالی‌که فناوری‌ها درهم تنیده هستند، تفاوت‌های قابل توجهی با هم دارند.

کلمات کلیدی می‌آیند و می‌روند، اما برخی از آن‌ها می‌مانند. دو اصطلاح جدیدی که ممکن است اخیرا شنیده باشید Web 3.0 و metaverse است که اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما آن‌ها دو فناوری متفاوت هستند.

با ما همراه باشید تا بدانید آن‌ها چه هستند و چه نیستند و چه تفاوتی دارند.

Web3 چیست؟

Web 3.0 یا Web3 به تازگی تعریف شده است. در درجه اول، Web3 قصد دارد کاملاً غیرمتمرکز باشد و تولید محتوا را در دست سازندگان قرار دهد و نه صاحبان پلت‌فرم.

در حالی‌که هیچ‌کس مالک اینترنت نیست، چند شرکت بزرگ، نفوذ قابل توجهی دارند و برخی از منتقدان می‌گویند که آن‌ها قدرت زیادی دارند. Web3 اینترنت را دموکراتیک می‌کند و کنترل را به دست کاربران بازمی‌گرداند.

Web3 از پنج جزء تشکیل شده است:

وب معنایی: وب معنایی از هوش مصنوعی استفاده می‌کند برای درک اینکه قصد یا منظور یک کاربر یا مشتری چیست. این برنامه برای ارائه درک دقیق‌تری از جستجوها براساس معنای واقعی کلمات جستجو شده به جای کلمات کلیدی یا اعداد طراحی شده است.

هوش مصنوعی: هوش مصنوعی Web3 برای درک بهتر آنچه که شخص به دنبال آن است تا نتایج مرتبط‌تری ارائه دهد، طراحی شده است.

گرافیک سه بعدی و وب فضایی: استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی (VR) و گرافیک‌های واقعی، وب‌سایت‌ها را قادر می‌سازد تا ماهیت واقعی‌تری داشته باشند.

بلاک‌چین و ارز دیجیتال: کلید تمرکززدایی Web3، استفاده از بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال است که واسطه‌ها را حذف می‌کند و تراکنش‌های مستقیم بین طرفین را امکان‌پذیر می‌کند.

اتصال موجود در همه جا: برنامه‌های Web3 با اتصال ثابت و سرعت بالا به دلیل پهنای باند، G5 ، Wi-Fi و iOT اعمال می‌شوند.

در وب فضایی که کاملاً شبیه‌سازی شده، هر عنصر از هر ساختمان در دنیای فیزیکی، به طور کامل دیجیتالی می‌شود. آواتارهای مجازی برای هر انسانی وجود خواهد داشت و فرد می‌تواند در محل کار یا محل ملاقات مجازی پرسه بزند. این به این معناست که هر قطعه از اطلاعات در سراسر جهان، فضایی خواهد شد.

اکنون سعی کنید وب فضایی را تجسم کنید. Google Earth را در حالت نمای خیابان تصور کنید، اما می‌توانید به جای حرکت در ساختمان‌ها وارد ساختمان شوید. وب فضایی از ابزارهای پوشیدنی IoT مانند عینک هوشمند، حسگرهای مستقل و محاسبات غیرمتمرکز با بلاک‌چین تشکیل شده است.

همچنین واقعیت افزوده (AR) وجود دارد که اطلاعاتی را بر روی یک شی، مانند موارد بی‌اهمیت و دستورالعمل‌هایی برای انجام تعمیرات، پوشش می‌دهد.

متاورس چیست؟

علی‌رغم تغییر نام شرکتی فیسبوک به Meta در سال 2021، متاورس حاصل تلاش فیسبوک نیست، اگرچه فیسبوک یکی از شرکت‌کنندگان در متاورس است.

متاورس یک فضای مجازی جمعی مستقل از دستگاه و فروشنده است که با همگرایی واقعیت فیزیکی و دیجیتالی پیشرفته ایجاد شده است. اقتصاد مجازی مستقل خود را دارد که توسط ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) فعال می‌شود.

رویدادهای آموزشی، پزشکی، خرده فروشی و مجازی می‌توانند تجربه همه‌جانبه‌تری را ارائه دهند. آن‌ها مجبور نیستند زیرساخت‌های خود را با هزینه زیاد مانند دنیای واقعی ایجاد کنند، اما متاورس چهارچوب دیجیتال را فراهم کرده است. رویدادهای مجازی می‌توانند پیشنهادات یکپارچه‌تری را ارائه دهند، برای مثال کسب و کارهای خرده‌فروشی می‌تواند تجربه خرید همه‌جانبه‌تری را ارائه دهد.

از این نظر متاورس بی‌شباهت به شبکه فضایی Web3 نیست. این یک تجربه همه‌جانبه مجازی است که بر در یک دنیای واقعیت مجازی سه بعدی و تصویر دنیای واقعی متمرکز شده است، نه گرافیک‌های دو بعدی و متن مانند تجربه فعلی وب. کاربران به جای کلیک کردن بر روی لینک‌های یک سایت، به صورت مجازی از آن بازدید می‌کنند.

تفاوت Web3 و Metaverse

بزرگ‌ترین تفاوت بین این دو فناوری این است که مردم از Web3 برای دسترسی به متاورس استفاده می‌کنند، دقیقاً مانند نحوه استفاده یک خودرو از جاده.

Web3 درباره مالکیت و کنترل غیرمتمرکز و قرار دادن وب در اختیار کاربران و جامعه است. از سوی دیگر، متاورس یک واقعیت دیجیتالی مشترک است که کاربران را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، اقتصاد ایجاد کنند و در زمان واقعی با هم تعامل داشته باشند، و اصلاً هم برایش مهم نیست که چه کسی صاحب آن است.

Web3 همچنین بر روی بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال ساخته شده است، در حالی‌که متاورس از فناوری‌هایی مانند AR/VR (واقعیت مجازی/ واقعیت افزوده) و ارز دیجیتال استفاده می‌کند. این به دلیل غیرمتمرکز بودن Web3 و نداشتن نفوذ یا کنترل عمده شرکتی است.

این دو در کاربری نیز متفاوت هستند. Web3 مجموعه جدیدی از استانداردها برای نحوه استفاده و اداره اینترنت است. متاورس در مورد بازی، رسانه‌های اجتماعی، خرده‌فروشی و تجربیات دیگر است.

نقطه اشتراک Web3 و metaverse

Web3 و metaverse به طور جدایی ناپذیری با یکدیگر پیوند دارند. متاورس همچنان در شبکه‌های سطحی و عمیق وجود خواهد داشت. ‌حتی اگر Web3 هنوز اغلب به عنوان فناوری غیرمتمرکز شناخته می‌‌شود، متاورس از نظر پلتفرم‌های کنترل رسانه‌های اجتماعی، متمرکز باقی خواهد ماند.

هر دو براساس فناوری‌های پیشرفته‌ای ساخته شده‌اند که تکامل خواهند یافت. وب معنایی، زمینه مشترکی برای متاورس و Web3 است. هوش مصنوعی (یکی دیگر از اجزای کلیدی هر دو فناوری) برای ایجاد یک رابط کاربری پیچیده، ضروری خواهد بود.

از نظر فناوری، بسیاری از پیشرفت‌های بلاک‌چین، زمینه‌های مشترکی را در هر دو فناوری ایجاد می‌کند. هر مفهوم جدید بلاک‌چین به عنوان یک واحد بالقوه، برای ادغام موتور Web3 ارزیابی می‌شود که کالاها و خدمات متاورس را تأمین می‌کند.

Web3 و متاورس در مراحل اولیه هستند. محصولات نهایی سال‌ها بعد عرضه خواهند شد و ممکن است کاملاً متفاوت باشند، زیرا فناوری همیشه با چشم‌انداز استفاده از آن مطابقت ندارد.

منبع:

techtarget

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *