رپورتاژ آگهی چیست؟

2021-09-11 10:57:30
رپورتاژ آگهی چیست؟

تعداد کلمات: 1403 کلمه    زمان مطالعه: 11 دقیقه

برای دانلود نسخه PDF کلیک کنید.

رپورتاژ آگهی یا Publireportage به معنای این است که وقتی کاربر یک رپورتاژ را مطالعه می‌کند در عین حال که به طور نامحسوس ذهن وی به هدف نویسنده معطوف می‌شود، احساس می‌کند در حال خواندن یک متن بی طرف است.

اگر بخواهیم با یک مثال این مفهوم را روشن‌تر بیان کنیم می‌توانیم به مقالاتی که در برخی از سایت‌ها در قالب یک مقاله معمولی یا خبری منتشر می‌شوند اشاره کنیم. ترفند این کار بدین صورت است که آن محتوا صرفا یک خیر یا مقاله نیست بلکه یک متن تبلیغاتی می‌باشد که کاملا برنامه ریزی شده نوشته شده است و جهت هدایت خواننده به سایت و صفحه هدف نویسنده چند لینک در آن قرار داده شده است. البته رپورتاژ آگهی صرفا محدود به سایت‌ها نیست و حتی تبلیغاتی که در رسانه‌هایی مثل رادیو و تلویزیون هم دیده می‌شوند جز این دسته قرار دارند.

آنچه در ادامه می‌خوانیم:

 1. اهمیت
 2. مزایا
 3. انواع
 4. زمان
 5. مشاغل
 6. آموزش
 7. نکات
 8. سخن پایانی

دلیل اهمیت رپورتاژ

برخی از افراد به دلیل محدودیت بودجه‌ای که در پروژه خود دارند به سراغ این کار بسیار مهم یعنی رپورتاژ آگهی نمی‌روند اما بهتر است پیش از تصمیم گیری برای عدم انجام این کار به چند نکته مهم توجه شود:

 • رپورتاژ آگهی یک بخش از استراتژی لینک سازی خارجی است که با ساخت بک لینک و در نتیجه گرفتن ورودی در سایت باعث بالا رفتن جایگاه سایت در موتورهای جستجویی همچون گوگل و… می‌شود.
 • این کار یکی از روش‌های بازاریابی اینترنتی است که به ما اجازه می‌دهد تا در بهترین رسانه‌ها سایت خود را به نمایش بگذاریم.

دو دلیل ذکر شده در بالا به قدری مهم است که نباید فدای بودجه پروژه شود زیرا این یک مسئله حل نشدنی نیست. راش وب همواره با تخفیف‌ها و پکیج‌هایی که مرتبا به کاربرهای خود ارائه میکند، کمک می‌کند تا همه افراد با هر بودجه‌ای که هستند بتوانند از رپورتاژها نهایت استفاده را ببرند.

تاثیر رپورتاژ بر سئو

مزایای رپورتاژ

 • باعث اعتمادسازی بیشتر و در نتیجه افزایش جذب مخاطب برای هر کسب و کاری می‌شود.
 • این کار باعث دیده شدن کسب و کار در رسانه‌های بزرگ و سایت‌های تخصصی و مرتبط با کار شما می‌شود.
 • رپورتاژهای منتشر شده به صورت دائمی در آن سایت قرار می‌گیرند و در نتیجه یک تبلیغ همیشگی هستند.
 • همانطور که در بالاتر اشاره شد در بهبود سئو و لینک سازی موثر هستند.

انواع رپورتاژ آگهی

رپوتاژ انواع مختلفی دارد که موثرترین آن‌ها تبلیغ در رادیو، تلویزیون، روزنامه، مجله و سایت‌ها است.

چه زمانی باید به سراغ رپورتاژ آگهی رفت؟

زمانی یک رپورتاژ آگهی مفید و مناسب است که شامل اطلاعاتی مرتبط با یک دستاورد یا رخدادی خاص باشد. از این رو بهتر است برای یکی از موارد زیر به سراغ آن رفت:

 1. راه اندازی یک سایت
 2. شناساندن برند و یک سایت به مردم
 3. ارائه محصولی جدید
 4. بهبود محصول یا محصولاتی که مورد علاقه مشتریان است.
 5. اطلاع رسانی جهت عرضه مجدد یک محصول در بازار
 6. بازگشایی یک شرکت، فروشگاه و…
 7. همکاری با شرکت‌ها یا برندهای بزرگ
 8. Rebranding
 9. آغاز همکاری با افراد مشهور و مهم
 10. دریافت یک تندیس یا جایزه که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 11. شرکت کردن در رویدادهای بزرگ
 12. و …

رپورتاژ آگهی مناسب چه مشاغلی است؟

می‌توان گفت رپورتاژ مناسب انواع کسب و کارها می‌باشد. مهم نیست B2B هستید یا B2C، قصد فروش خدمات و کالا را دارید یا فقط در یک زمینه خاص مشغول به کار هستید، در هر حال این امر کاتالیزور کسب و کار شما است و در پیشرفت شما بسیار موثر می‌باشد.

آموزش نوشتن یک رپورتاژ آگهی موفق

آموزش نوشتن یک رپورتاژ آگهی موفق

پیش نیاز نوشتن یک محتوای خوب داشتن برنامه ریزی دقیق است زیرا احتمال دارد بدون داشتن برنامه، محتوا به حاشیه برود و اصل مطلب کمرنگ شود. پس بهتر است در گام اول به این فکر کنید که ارزش کالا یا خدمات شما که باعث می‌شود در یک رسانه دیده شوید، چیست؟ چه چیزی شما را بر رقیب پیروز می‌کند؟ آیا رپورتاژ شما که در بین تعداد بالای رپورتاژهای منشتر شده در آن رسانه قرار می‌گیرد نظر مخاطبان را به خود جلب می‌کند؟ آیا مخاطب به آنچه که مدنظر شما و هدف اصلی شما از این کار است هدایت می‌شود؟

پس از پاسخ به این سوالات حال برای نوشتن یک متن قوی و خوب باید نکات و مراحل زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. عنوان و مقدمه

این صحبت که رپورتاژ یک مقاله خبری نیست کاملا صحیح می‌باشد اما خوب است بدانیم که اصول نوشتن آن بدین صورت می‌باشد که مانند یک خبر شروع شود.

هرچه عنوان و مقدمه جذاب‌تر باشد مخاطب را بیشتر ترغیب به خواندن ادامه مطلب می‌کند.

 1. ارائه اطلاعات حقیقی و مورد نیاز مخاطب

همیشه یک خواننده در ابتدای محتوا به دنبال این است که اطلاعات حقیقی و با ارزشی به دست آورد. از این رو دادن وعده در رپوتاژ برای آن‌ها چندان جالب نیست.

 1. استفاده از نقل قول

خوب است که به دنبال مرحله قبل، از یک فرد مهم در شرکت خود یک یا چند جمله را نقل قول کنید. این کار باعث می‌شود نظر مخاطبان جلب شود و از این طریق محتوا با ارزش‌تر و معتبرتر گردد.

 1. زیاده روی ممنوع!

پس از نوشتن نقل قول، ورود به جزئیات سبب می‌شود تا محتوا قابل درک‌تر گردد. اما بیش از حد وارد جزئیات شدن نیز به رپوتاژ آسیب می‌زند. در واقع فقط باید به هر آنچه که مرتبط با موضوع است پرداخت و اگر محتوا به صورتی می‌باشد که به شکل کوتاه نمی‌توان آن را بیان کرد بهتر است به سایر صفحات لینک داد.

 1. معرفی کردن خود

در پایان کار به معرفی مختصری از شرکت، خدمات، محصولات و… که قرار است ارائه دهید و وجه تمایز شما از سایر همکاران خود می‌باشد بپردازید.

 1. خاص بودن!

شاید تا حدی ذکر آمار و اعداد برای مخاطب جالب باشد اما هیچ ارتباطی با خاص بودن شرکت ما ندارد. پس اگر یک ایده خاص را اجرایی کردید یا یک محصول ویژه ارائه کردید یا … حتما به آن‌ها در متن اشاره کنید تا برای خوانندگان جذاب‌تر شود.

 1. خلاصه اما دقیق

استفاده از پاراگراف‌های کوتاه و با جملاتی ساده یک اصل مهم است زیرا به عنوان مثال افرادی که به سراغ سایت‌های خبری می‌روند فقط به دنبال خواندن خبر هستند و یک رپورتاژ آگهی طولانی در حوصله کابران این نوع از سایت‌ها نمی‌گنجد.

نوشتن محتوا به اندازه‌ای که مفهوم و هدف را به کاربر منتقل کند بهترین نوع رپورتاژ است.

 1. استفاده از سوم شخص

در حالت کلی یک رپورتاژ حرفه‌ای و خوب را باید برای سوم شخص بنویسید و به صورت مجهول نباشد.

تنها در صورتی که از نقل قول استفاه می‌کنید می‌توانید از اول شخص استفاده کنید.

 1. زمان انتشار

اگر رپورتاژ به مطلب یا رویداد خاصی اشاره دارد باید زمان انتشار آن را برای سایت منتشر کننده مطلب مشخص کنید.

نکات مهم جهت افزایش بازده رپورتاژ

نکات مهم جهت افزایش بازده رپورتاژ

 • همانطور که در بالاتر اشاره کردیم رپورتاژ را باید مختصر و مفید بنویسید.
 • از بخش جمع‌بندی در پایان رپورتاژ غافل نشوید. همیشه باید طوری آن را بنویسید که به قدری ذهن خواننده درگیر شود تا برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود و برطرف کردن حس کنجکاوی به وجود آمده هیجان داشته باشد.
 • اگر جامعه هدف شما مردم عادی هستند اصطلاحات تخصصی به کار نبرید.
 • تنوع را در این کار فراموش نکنید. به عنوان مثال اگر یک فروشگاه آنلاین هستید فقط برای معرفی محصولات خود این کار را نجام ندهید.
 • انتخاب زمان مناسب نیز یک اصل مهم دیگر است که باید بدان توجه داشت. همیشه سعی کنید مخاطب خود را بشناسید و طبق ساعتی که بیشترین ارتباط را با آن رسانه دارد رپورتاژ را منتشر کنید.
 • از افراط در نقل قول پرهیز کنید.
 • در محتوا CTA یا دعوت به عمل قرار دهید یعنی خواننده را تشویق به انجام کاری که در جهت پیشرفت کسب و کار شما است کنید.
 • در رپورتاژ آگهی عکس و کلیپ قرار دهید.
 • استفاده از صفاتی که به “ترین” ختم می‌شوند همچون: بهترین، مرغوب‌ترین، شیک‌ترین و… ممنوع است.
 • افراط در استفاده از کلمه کلیدی و لینک سازی هیچ کمکی به شما نمی‌کند.
 • تنها در صورتی که در صفحات اول یا دوم نتایج جستجو هستید از سایت‌های قوی استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله هر آنچه که نیاز بود تا از رپوتاژ آگهی و نحوه نوشتن آن بدانید آورده شد اما صرف دانستن این نکات کمکی به رشد کسب و کار شما نمی‌کند زیرا از یک طرف، اینکه یک رپورتاژ چگونه و با چه اصولی نوشته شود مهم است و از طرف دیگر اینکه در چه سایتی و با چه هزینه‌ای منتشر شود تعیین می‌کند که شما چه نتیجه‌ای از این کار بگیرید.

سایت راش وب در صفحه خرید رپورتاژ خود بخشی را طراحی کرده است تا علاوه بر اینکه می‌توانید هزینه‌ها را مشاهده کنید امکان دریافت اطلاعات مهمی که در بازده رپورتاژ موثر هستند (Domain AtouritySpam Score) نیز قابل رویت است.

 

همچنین بخوانید:

۱۵ نکته مهم و اساسی سئو در سال ۲۰۲۱

تولید محتوای همیشه سبز

 

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *