لینک جویس چیست؟ چطور آن را بهینه کنیم؟

2022-12-03 13:14:16

عصاره لینک (Link juice) یک زبان عامیانه است که برای توصیف و اندازه‌گیری میزان قدرتی به کار می‌رود که یک بک لینک به سایت دیگری منتقل می‌کند و در نتیجه آن را تقویت می‌کند.

اگر وب‌سایتی با پیوند (DoFollow) به دیگری ارجاع دهد، ویژگی‌های مثبت آن را تا حدی منتقل می‌کند (به عنوان مثال رتبه صفحه، رتبه اعتماد TrustRank) و بنابراین موتور جستجو آن را توصیه می‌کند. هر چه حجم پیوند بیشتر از یک لینک به یک سایت لینک‌شده سرازیر شود، این توصیه تأکید بیشتری دارد.

عصاره لینک داخلی و خارجی

عصاره لینک داخلی و خارجی با هم متفاوت هستند:

عصاره لینک خارجی قدرت پیوندی است که از دامنه دیگری منتقل می‌شود. عصاره لینک داخلی، قدرت لینک دهی است که از طریق لینک‌سازی داخلی به سایر صفحات فرعی داخلی انتقال پیدا می‌کند.

اینجا مهم است که به تعداد لینک‌های داخلی یک سایت توجه کنید. هرچه تعداد پیوندها بیشتر باشد، عصاره لینک کمتری در هر پیوند ارسال می‌شود. با توزیع هدفمند لینک، پیوند صفحاتی را که برای مدیر وب سایت مهم هستند را می‌توان تقویت کرد (مثلاً صفحات دسته‌بندی).

لینک جویس به عنوان یک عامل تأثیرگذار در سئو

در بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) پروفایل بک لینک و (TrustRank) از مهمترین عوامل در رابطه با لینک جویس هستند، زیرا میزان عصاره لینک برای پروفایل لینک یک سایت مهم است:

هرچه سایت‌های لینک‌دهنده از نظر TrustRank قوی‌تر باشند، عصاره لینک بیشتری از آن‌ها به سایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌دهند سرازیر می‌شود. به طور کلی لینک‌های متعدد (DoFollow, NoFollow) از یک سایت به سایت‌های مختلف دیگر می‌روند.

همیشه بک لینک پروفایل خود را بررسی کنید!

لینک‌های دریافتی و عصاره لینکی که از وب سایت شما خارج می‌شود، همیشه باید تحت نظارت باشد. مدت زمان و هدف‌گزاری استراتژی لینک‌سازی هم به لحاظ کمی و کیفی می¬تواند مزایای عمده¬ای در رتبه‌بندی در نتایج جستجوی گوگل داشته باشد.

می‌توانید ساختار لینک را با راه‌حل‌های نرم‌افزار مبتنی بر داده‌ها مانند Searchmetrics Suite یا Google Search Console تجزیه و تحلیل کنید. به صورت کلی، می‌توان چنین خلاصه‌ای را از تمام ویژگی¬های مهم ساختار نمایه بک لینک به دست آورد.

در این ابزارها نه تنها می‌توانید بیاموزید که کدام پیوندها به یک سایت می‌آیند و کدامیک از آن خارج می‌شوند، بلکه می‌توانید نحوه ارتباط بین پیوندها با ویژگی‌های (DoFollow) و (NoFollow) را نیز مشاهده کنید.

این ابزارها در یک فضای گرافیکی، لینک‌های شکسته را از لینک‌های درست جدا کرده‌اند که می‌توانید به کمک این قسمت موارد مورد نیاز را اصلاح نمایید.

اگر با مفهوم بک لینک آشنایی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

بک لینک چیست؟ همه چیز در رابطه با ساخت بک لینک

توزیع عصاره لینک براساس یک اصل ساده انجام می‌شود: عصاره لینک به درستی و منصفانه تقسیم می‌شود: هر سایتی به اندازه بقیه یا به همان اندازه کم می‌شود. سهمی که یک سایت لینک شده از لینک جویس سایت لینک‌دهنده دریافت می‌کند با تعداد کلی سایت‌های لینک شده نسبت معکوس دارد.

هر چه تعداد بیشتری از سایت‌ها لینک شوند، برای هر یک از آن‌ها عصاره لینک کمتری جریان می‌یابد.

اصل عصاره لینک یا لینک جویس به طور کلی با فرض بده بستان کار می‌کند. زیرا مقدار عصاره لینکی که یک سایت می‌تواند به خود منتقل کند با مقدار لینک جویسی افزایش می‌یابد که از خود سایت‌های دیگر دریافت می‌کند.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *