بازاریابی وب 3.0: انقلابی در بازاریابی و تأثیرات آن

2022-07-04 13:03:15

پیشرفت فناوری و تکنولوژی تأثیر زیادی بر شیوه تجارت مردم داشته است. زمانی که به طور ویژه‌ به مسیر تکامل بازاریابی نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که این مقوله تحت تاثیر سه ترند موثر و وابسته به تکنولوژی قرار گرفته است: وب 2.0، رسانه‌های اجتماعی و اکنون وب 3.0.

در زمان وب 1.0 همه چیز به صفحات استاتیک اطلاعات (متن و گرافیک) بستگی داشت. سپس وب 2.0 آمد و همه چیز تعاملی شد، شبکه‌های رسانه‌اجتماعی پشت سر هم ظاهر شدند و مردم می‌توانستند از طریق وبلاگ‌ها، توییت‌ها و پست‌های فیس بوک با یکدیگر تعامل داشته باشند.

اما این روزها زمان حکومت وب 3.0 است. در این مقاله به معرفی وب 3.0 و ویژگی‌های آن می‌پردازیم.

وب 3.0. وب غیرمتمرکز

وب 3.0 چیست؟
زمان آن رسیده که در مورد آینده اینترنت هیجان زده شوید. Web 3.0 معمولاً به عنوان نسل بعدی اینترنت و پروتکل وب در نظر گرفته می‌شود، بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که این توسعه جدید، پیامدهای قابل توجهی بر مشاغل و جامعه خواهد داشت.

بنابراین، وب 3.0 دقیقا چیست؟ چه اتفاقی برای وب 1.0 و 2.0 افتاد؟

اولین موج اینترنتی وب 1.0 بود که در سال 1994 شروع شد و در حدود سال 2000 به پایان رسید. این اولین مرحله از توسعه WWW (World Wide Web) است که با وب سایت‌های ایستا شناخته می‌شود.

فاز دوم اینترنت، با ظهور وب 2.0 آغاز شد. وب سایت‌هایی تحت عنوان وب 2.0 قرار می‌گیرند که درواقع محتوای تولید شده توسط کاربر را ادغام می‌کنند و تمرکز اصلی‌شان بر UX است.

درواقع انقلاب وب 2.0 یک تغییری در نحوه برقراری ارتباط و به کار گرفتن اطلاعات به صورت آنلاین بوجود آورد.
استفاده از رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب رواج بیشتری پیدا کرد و همزمان با ظهور اپلیکشن‌های تلفن همراه مانند اینستاگرام دسترسی به داده‌ها آسان‌تر شد.

می‌توان گفت که وب 2.0 بر ظرفیت کامپیوترها و سرورهای متصل به اینترنت تمرکز دارد.

اکنون وب 3.0 نسل بعدی شبکه جهانی شروع شده است که شامل فناوری وب معنایی و هوش مصنوعی است.
رواج وب 3.0، مرحله بعدی رشد برای کسب و کارهای آنلاین خواهد بود که همزمان براساس وب سایت‌های مبتنی بر تعامل با کاربر و رسانه‌های اجتماعی وب 2.0 و سایت‌های برپایه اطلاعات وب 1.0 ساخته می‌شود.

وب 3.0 نسخه ارتقا یافته وب 2.0 می‌باشد و مشخصه آن بوجود آوردن یک دنیای مجازی در اینترنت از طریق وب‌سایت‌هایی مانند مراکز خرید مجازی آنلاین است که تعامل و خرید محصولات را برای کاربران ممکن می‌کند.

وب 3.0 نه تنها امکان شخصی سازی، بلکه وب معنایی را نیز به کاربران ارائه می‌دهد. این امکانات چارچوبی را برای استفاده مجدد و به اشتراک گذاری آسانتر اطلاعات در بین اپلیکشن‌ها، مشاغل و شرکت‌ها فراهم می‌کند.

وب معنایی یک وب مجزا نیست، بلکه توسعه‌ای از وب فعلی است که در آن به اطلاعات معنای کاملاً مشخصی داده می‌شود و رایانه‌ها و افراد را قادر می‌سازد تا با یکدیگر همکاری کنند.

این نوع فناوری امکان توزیع محتوا و کنترل حریم خصوصی آنلاین را فراهم می‌کند و راه‌های مختلفی برای به اشتراک گذاری اطلاعات ارائه می دهد.

بازاریابی وب 3.0 چیست؟ وب 3.0 چگونه بر تجارت تأثیر می‌گذارد؟

بازاریابی وب 3 مفهومی است که وب را با نگاهی به ترندها و فناوری‌های جدید بررسی می‌کند.
این روند صرفا یک روند در حال تکامل نیست؛ بلکه شیوه تفکر ما در مورد اینترنت را متحول می‌کند. بازاریابی وب 3.0 چیزی بیش از وب سایت‌ها و بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) است.

محیط وب 3.0 با ارائه فرصت‌های تبلیغاتی غنی و قابل تعامل، درواقع تجربه کاربر را افزایش می‌دهد. این قابلیت می‌تواند یک موهبت برای بازاریابان تلقی شود زیراکه خواهند توانست تبلیغات هدفمندتری را به مصرف کنندگان ارائه دهند.

با وب 3، بازاریابان قادر خواهند بود استراتژی کارآمدتری را پیش بگیرند و محصولات خود را تبلیغ کنند، چرا؟

آنها به طیف گسترده‌ای از منابع مختلف اطلاعاتی دسترسی خواهند داشت که بر تصمیمات خرید آن‌ها تأثیر می گذارد.
قابلیت‌های پیشرفته‌ای که وب 3.0 در اختیار کاربران قرار می‌دهد، به بازاریابان این امکان را می‌دهد که وارد دنیای کاملاً جدیدی از بازاریابی و تبلیغات خلاقانه شوند.

استراتژی کاربردی برای رشد کسب و کار در اینترنت

ویژگی‌های کلیدی Web 3.0 / Web3 Marketing

وب معنایی Semantic Web(SW)

همانطور که قبلا گفته شد؛ وب معنایی کامپیوترها و انسان‌ها را قادر می‌سازد تا ارتباط موثرتری داشته باشند.
SW یا همان وب معنایی از فراداده برای توصیف محتوا به روشی که برای ماشین‌ها قابل خوانش باشد، استفاده خواهد کرد.

هوش مصنوعی (AI)

با استفاده از فناوری پردازش زبان طبیعی (NLP) که به رایانه ها در درک، تفسیر و دستکاری زبان انسان کمک می‌کند، در وب 3.0، رایانه‌ها بیشتر شبیه یک انسان خواهند بود و داده‌های ارائه شده را بهتر درک می‌کنند و باعث می‌شود بتوانند راه حل‌ها و پاسخ‌های دقیق و سریع‌تری ارائه دهند.

Ubiquitous

Ubiquitous به معنای «حاضر، ظاهر یا یافت شده در همه جا» است.

دیکشنری آکسفورد

وب 3.0 همه جا حاضر خواهد بود. برای همه، هر دستگاه و هر برنامه‌ای قابل دسترسی است.

عدم تمرکز

تمرکززدایی هسته اصلی وب 3.0 می‌باشد. همانطور که قبلا ذکر کردیم، وب 3.0 اغلب به عنوان یک وب غیرمتمرکز یا وب معنایی شناخته می‌شود.

سوالی که پیش می‌آید این است که تمرکززدایی چیست؟

در وب 2.0، رایانه‌ها از پروتکل HTTP برای شناسایی و یافتن اطلاعات ذخیره شده بر روی سرورها، عموماً یک سرور واحد، در یک مکان خاص استفاده می‌کنند. اما در وب 3.0 اطلاعات به جای یک مکان، در مکان‌های مختلف به طور همزمان نگهداری می‌شوند. بنابراین، هیچ مرکز واحدی برای ذخیره سازی داده‌ها وجود نخواهد داشت.

حال فایده عدم تمرکز چه خواهد بود؟ با توجه به توضیحات، هیچ پایگاه داده غول پیکری وجود نخواهد داشت که توسط مقامات واحد نگهداری شود.

با توجه به ماهیت غیرمتمرکز وب 3.0، امکانات و ویژگی‌های زیر ایجاد خواهند شد:

عدم نیاز به واسطه

با ظهور فناوری بلاک چین، وب 3.0 فرصتی منحصر به فرد برای افرادی خواهد بود که مایلند شخصا کنترل داده‌های خود را در دست بگیرند و ارزش خود را مستقیماً و بدون نیاز به واسطه با یکدیگر مبادله کنند.

ماهیت متمرکز اکثر پلتفرم‌های رسانه اجتماعی، آن‌ها را در معرض نقض داده‌ها و دستکاری اطلاعات قرار می‌دهد.

مالکیت داده، شرط اساسی دستیابی به آزادی واقعی در وب است.

رفع خطر خرابی سرور

با وجود کمبود سرورهای مرکزی، دیگر خطر خرابی سرور وجود نخواهد داشت. این موضوع مشکلی است که گریبان بسیاری از سرویس‌های وب متمرکز مانند Google Docs و Facebook را گرفته است.

تمرکززدایی همچنین با اجازه دادن به افراد برای مالکیت داده‌های خصوصی خود به جای نگهداری اظلاعات شرکت‌ها و فروش آن به تبلیغ کنندگان، امکان داشتن حقوق اساسی به منظور ایجاد حریم خصوصی را فراهم می‌کند.

رفع خطر سرقت اطلاعات

سرقت اطلاعات یکی از معضلات در فضای وب 2.0 می‌باشد و اگر که داده‌های خود را در فضای ابری ذخیره می‌کنید، امکان سرقت اطلاعاتتان وجود خواهد داشت.

هرچه زندگی دیجیتالی ما متمرکزتر شود، در برابر کسانی که می‌خواهند از داده‌های مجازیمان برای اهداف خود سوء استفاده کنند آسیب پذیرتر می‌شویم.

عدم نیاز به مجوز خارجی

هیچ مجوز خارجی‌ای برای مشاهده داده‌های کاربران نیاز نخواهد بود. این امر منجر به افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی کاربران می‌شود زیرا آن‌ها دیگر نیازی به ارائه اطلاعات خصوصی خود به اشخاص ثالث ندارند.

فصای سه بعدی

در آینده مردم بیشتر و بیشتر جذب طراحی سه بعدی می‌شوند.

علاوه بر این، به دلیل توسعه وب 3.0، برنامه‌های کاربردی بیشتری از طراحی سه بعدی مانند واقعیت مجازی (VR)، واقعیت افزوده (AR) و قابلیت تجسم محصول به صورت سه بعدی، استفاده خواهند کرد.

نقش بلاک چین در بازاریابی وب 3.0

بلاک چین یک فناوری به سرعت در حال رشد می‌باشد که شیوه کسب و کار امروزی را تحت تاثیر قراره داده است. در واقع، بسیاری بر این باورند که این امر به اندازه دوران شکوفایی اینترنت انقلابی خواهد بود.

با فناوری بلاک چین مجموعۀ جدیدی از سؤالات و چالش‌ها برای بازاریابان به وجود می‌آید، بنابراین مهم است که بدانید که این فناوری دقیقاً چیست، چه مزایایی دارد و چگونه می‌توانید از این فرصت باورنکردنی در تجارت خود استفاده کنید.

فناوری بلاک چین باعث خلاص شدن از شر سیستم‌های متمرکز و ایجاد یک اکوسیستم باز خواهد شد که صنعت بازاریابی دیجیتال را دچار تحول می‌کند.

امنیت داده و تمرکززدایی داده برای وب 3.0 بوسیلۀ فناوری بلاک چین ارائه خواهد شد.

شما بدون هیچ واسطه‌ای مستقیماً به مشتریانتان متصل خواهید بود. علاوه بر این، مشتریان کنترل داده‌های خود را با استفاده از فناوری بلاک چین در دست خواهند گرفت، زیرا به دلیل رویکرد بلاک‌چین که تمرکز زدایی است؛ شفافیت و امنیت داده‌ها تضمین می‌شود.

این فناوری برای ثبت و تأیید تراکنش‌ها، از پول گرفته تا املاک و مستغلات و سوابق پزشکی اعمال خواهد شد. در نتیجه، بلاک چین این پتانسیل را دارد که بازاریابی را همانطور که امروزه می‌دانیم، به سلطه درآورد.

منصفانه است که بگوییم نقش بلاک چین در بازاریابی وب 3.0 به کارآمدی و شفافیت آن کمک می‌کند.

چگونه باید برند خود را برای بازاریابی وب 3.0 آماده کنید؟

انقلابی بازاریابی درحال وقوع است.

نشانه‌ها و ابتکارات آن از همین حالا قابل مشاهده است. برای مثال، اخیرا فیس بوک نام خود را به Meta تغییر داد و در حال سرمایه گذاری در متاورس است. Square نیز نام خود را به Block تغییر داده تا روی رمزارز تمرکز کند.

وب 3.0 دوره‌ای جدید از تکامل وب است که در آن محتوای وب سایت و کاربران از طریق رابط‌های یکپارچه و کانال‌های ارتباطی به هم متصل می‌شوند.

این ادغام به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تجربه شخصی‌سازی‌ شده‌تری را ارائه دهند که می‌تواند در هر دستگاه یا صفحه‌ای با قابلیت اشتراک‌گذاری داده در زمان واقعی قابل دسترسی باشد.

کسب و کار شما چگونه تحت تاثیر موج وب 3.0 قرار خواهد گرفت؟

کسب و کارها به دلیل ساختار غیرمتمرکزشان، در محیط وب 3.0 بسیار کاربر محور و شفاف خواهند بود. کاربران نیز می‌توانند اطلاعات و حریم خصوصی خود را کنترل کنند.

پیشنهاد می‌شود صاحبان مشاغل فناوری‌های بلاک چین را برای اطمینان از شفافیت داده‌ها و امکان دسترسی آزاد تطبیق دهند.

مسیر تکامل وب 3.0 را دنبال کنید:

از آپدیت‌ها و پیشرفت‌های دنیای اینترنت عقب نمانید. باید نسبت به استراتژی‌های تجاری خود به دقت تصمیم گیری کنید و در نظر داشته باشید که آینده بازاریابی به کدام مسیر کشیده می‌شود.

متناسب با کسب و کار خود، سعی کنید محصولات را به صورت سه بعدی تبلیغ نمایید. اگر یک خرده فروشی الکترونیک دارید، سعی کنید مدل‌های سه بعدی یا فروشگاه واقعیت مجازی ایجاد کنید.

ایجاد محتوا و افزودن NFT:

طبیعتا شما به عنوان یک بازاریاب به شدت بر تولید محتوا تمرکز دارید، این روند را ادامه دهید!

امروزه، کتاب راهنمای خاصی برای دوران جدید بازاریابی وجود ندارد. با این حال، می‌دانیم که NFT‌ها محتوای مهمی برای صنعت بازاریابی دیجیتال در آینده خواهند بود، این مسیر از همین الان هم شروع شده است!

در حال حاضر انجمن عظیمی برای NFTها (مانند CryptoPunks) وجود دارد، پیشنهاد می‌شود شانس درج نام تجاری خود را در آن از دست ندهید.

سازگار شدن با تمام این تغییرات ممکن است برای شما کمی ترسناک باشد که کاملا طبیعی‌ست. اما، آن‌ها را به عنوان راهی جدید برای ارتباط با مشتریان و جامعه هدف خود در نظر بگیرید.

وب 3.0 و رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی از بدو پیدایششان درحال جریان سازی بوده‌اند و همچنان هم به رشد خود ادامه می‌دهند.

فیسبوک و یوتیوب از نظر محبوبیت در بین کاربران در صدر لیست قرار دارند.

این پلتفرم‌های محبوب، نحوه برقراری ارتباط مردم را متحول کرده‌اند و ویژگی‌های جدید بسیاری را برای بهبود تجربه کاربر ارائه داده‌اند.

وب 3.0 تغییرات هیجان انگیزی را در بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به ارمغان خواهد آورد.

بازاریابی وب 3.0 به ایجاد روابط معنادار با مشتریان و ایجاد مشارکت‌هایی تمرکز می‌کند که به نفع همه باشد. وقت آن رسیده است که کسب و کارها مشتریان را صرفا به عنوان یک عدد در پایگاه داده در نظر نگیرند و درعوض تلاششان را معطوف به ایجاد یک ارتباط موثر دوطرفه نمایند. وب 3.0 بستری برای تحقق این هدف خواهد بود.

منبع: pupupsmart.com

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *