نکات مفید برای یک استراتژی لینک‌سازی تاثیر گذار

2021-12-07 12:17:17

در این مقاله قصد داریم راجب لینک سازی و تاثیرات آن بر وب سایت ها صحبت کنیم، بعد از اینکه طراحی سایت انجام شد و محتواهای مورد نظر خود را درون آن قرار دادید باید بفکر بهینه سازی محتواهای منتشر شده باشید. برای اینکه وب سایت شما در صفحه اول گوگل قرار بگیرد نیاز به انجام یکسری از فعالیت‌های بهینه سازی دارید، که به آن سئو گفته می شود. سئو به قسمت های مختلف تقسیم بندی می شود که لینک سازی یک بخش مهم و قابل توجه درآن است. لینک سازی به دو صورت داخلی و خارجی انجام می شود که هرکدام از این دو روش های خاص خود را دارند. ما در این مقاله قصد داریم در مورد لینک سازی خارجی و چگونگی انجام آن با شما صحبت کنیم.
در ابتدا بهتر است با تعریف بک لینک آشنا شویم

بک لینک چیست؟

بک لینک همان لینک‌هایی است که از دیگر سایت‌ها به صفحات وب‌سایت شما داده می‌شود، این کار به این صورت انجام می‌شود که از یک وب‌سایت با یک کلمه خاص مربوط به صفحه شما پیوند داده می‌شود که با انجام این کار شما بک لینک دریافت می کنید.
دریافت بک لینک یک عامل مهم در سئو است و تجربه نشان داده است که وب‌سایت‌هایی که تعداد زیادی بک لینک دریافت کرده اند در رتبه‌های بالاتری قرار می گیرند. همین عامل باعث شد که برخی از وبمستران از طریق استراتژی کلاه سیاه و با پرداخت هزینه به دیگر وب سایت ها خرید بک لینک انجام دهند. البته گوگل با این کار مخلاف است و با ارائه الگوریتم ها توانست تشخیص دهد که کدام بک لینک ها بی کیفیت است و این روش باعث شد که ساخت اینگونه بک لینک‌ها سخت شود و همینطور تاثیر زیادی هم در سئو وب سایت‌ها نخواهد داشت.
اما منظور ما از ساخت بک لینک در وبسایت‌ها، آن دسته از سایت‌هایی است که از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار هستند.

تاثیر بک لینک ها بر روی سئو وب سایت

همانطور که گفتیم گوگل لینک‌هایی که شما از وب سایت‌های دیگر دریافت می کنید را یک نمره مثبت برای شما در نظر می گیرد و هرچه تعداد این لینک‌ها بیشتر باشد گوگل صفحات وب سایت شما را ارزشمندتر می داند و همینطور رتبه بهتری به وب سایت شما می دهد.
بک لینک یکی از فاکتورهای مهم برای گوگل است که در زمان رتبه بندی وب سایت ها آنها را بررسی می کند و دلیل آن هم این است که اگر تعداد بک لینک های شما بالا باشد از نظر گوگل محتوای وب سایت شما جذاب، جالب و آموزشی است که دیگر سایت ها آن را برای دیگران به اشتراک گذاشته اند.
اگر لینک هایی که به سایت شما داده می شود از طرف وب سایت های معتبر باشد گوگل تشخیص می دهد که محتوای های شما داری ارزش بالایی است که سایت های معتبر شما را به دیگران معرفی کرده است و این عامل می تواند تاثیر عالی برای وب سایتتان داشته باشد.

بک لینک چه تاثیری بر سئو دارد؟ خرید بک لینک در راش وب

چه عواملی باعث ارزشمندی بک لینک ها می شود؟

ممکن است همیشه بک لینک های زیاد هم خوب نباشد اگر از روش های کلاه سیاه یا کلاه خاکستری برای گرفتن بک لینک استفاده کرده باشید احتمال زیاد گوگل شما را در رتبه های پایین تری قرار می دهد و حتی امکان دارد وب سایت شما را جریمه کند پس اگر قصد دارید برای وب سایت خود لینک سازی خارجی انجام دهید از روش های مجاز و قانونی استفاده کنید تا الگوریتم های گوگل شما را جریمه نکنند.

1.مکان و تعداد لینک ها

اولین لینک در صفحه برای گوگل یک لینک ارزشمند است پس برای ساخت استراتژی لینک‌سازی به این مورد توجه داشته باشید و هرچه تعداد لینک ها در صفحه بیشتر باشد ارزش هر لینک کمتر می شود و اگر لینک شما در آخر صفحه باشد ارزش کمتری نسبت به دیگر لینک های موجود در صفحه می گیرد.

2.لینک های dofollow و nofollow

لینک های dofollow لینک‌هایی هستند که می تواند یک اعتبار از وب سایت لینک دهنده به وب سایت شما انتقال دهد و از نظر گوگل این نوع بک لینک ها داری ازش هستند.
لینک های nofollow این نوع بک لینک هیچ اعتباری به صفحه شما منتقل نمی کند، این نوع لینک ها نمی توانند در رتبه گیری وب سایت ها کمکی کنند.
اما در نظر داشته باشید که بک لینک پروفایل شما باید شامل لینک‌های نوفالوو هم باشد، اما نه به تعداد لینک‌های فالوو.

سئو و دیجیتال مارکتینگ

3. Domain Authority و Page Authority

عامل دیگری که گوگل برای رتبه‌بندی بک لینک‌ها بررسی می کند Domain Authority و Page Authority وب سایت ها است.
دامین آتوریتی اعتبار دامنه و پیج آتوریتی اعتبار صفحه است که اعداد آن از صفر تا صد می باشد و توسط سایت moz با استفاده از ابزارهایی که در زمینه سئو دارد این اعداد بررسی و آنالیز می شود.
هرچقدر این اعداد بالاتر باشند وب سایت مورد نظر از اعتبار دامنه و صفحه بالایی برخوردار است.
این دوعامل در لینک سازی بسیار مهم هستند چرا که هر وب سایتی که به شما لینک داده است دارای اعتبار بالایی باشد از نظر گوگل سایت شما قابل اطمینان است و می تواند برای شما یک نکته مثبت باشد.

4. لینک های مرتبط

هنگام لینک سازی خارجی و بک لینک گرفتن از دیگر وب سایت ها مواردی که در بالا گفته شد مهم است اما نکته مهم تر اینکه حتما توجه داشته باشید لینک سازی را در وب سایت هایی انجام دهید که موضوع آن با محتوای وب سایت شما مرتبط باشد، گوگل برای ارزش دادن به لینک ها مورد دیگری که در نظر می گیرد و آن ارتباط صفحات به یکدیگر است.
لینک های نامرتبط آسیبی به وب سایت ها نمی رسانند مگر اینکه آن سایت رتبه اسپم زیادی داشته باشد.

5. کیفیت لینک ها در وب سایت

برای بک لینک گرفتن فقط اعتبار دامنه نمی تواند روی بک لینک ها تاثیر گذار باشد و موارد دیگری در این رابطه وجود دارد. زمانی که شما یک بک لینک دریافت می کنید نمیتوانید روی سایت مورد نظر کنترل داشته باشید که چه کارهایی انجام می دهد.
بک لینکی که از یک وب سایت با اعتبار دامنه بالا دریافت می کنید رتبه و اعتبار وب سایت شما را بالاتر می برد و همچنین ترافیکی خوبی هم برای شما به وجود می آید.
اما اگر وب سایتی که از آن بک لینک با ارزش دریافت کرده اید به یک سایت با اسپم اسکور بالا تبدیل شود سبب میشود تا لینک هایی که شما دریافت کرده اید هم اسپم شوند و از اگر نظر گوگل دیگر یک وب سایت با کیفیت نباشد، لینک ها ارزش خود را از دست می دهند.
برای بک لینک گرفتن ارزیابی کردن وب سایت ها بسیار مهم است که با انجام این کارها از ورود لینک های بی ارزش و اسپم به وب سایت خود جلوگیری می کنید.

6. Anchor Text

آخرین موردی که در لینک سازی خارجی باید به آن توجه کنید انکرتکست یا همان عبارتی است که با آن به وب سایت خود لینک می دهید. این عامل هم برای گوگل از اهمیت زیادی برخوردار است و سعی کنید به متن و کلمه کلیدی مرتبط لینک دهید که این کار تاثیر بیشتری دارد تا مثلا از کلمه (اینجا کلیک کنید) استفاده کنید. پس حتما از کلمات کلیدی مرتبط با متن و وب سایت خود لینک بگیرید.

مزایای لینک سازی خارجی چیست؟

لینک ها یکی از عوامل مهم در سئو و پیشرفت سایت شما است. برای انجام لینک سازی خارجی باید از یک استراتژی درست استفاده کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. در انجام این کار همانطور که گفتیم لینک های با کیفیت دریافت کنید که باعث ارتقای وب سایتتان شود، لینک سازی می تواند مزایای زیادی برای وب سایت ها داشته باشد که در ادامه به چند مورد از آن اشاره می کنیم:
1.قدرتمند شدن وب سایت: از طریق لینک ها کاربران بهتر می توانند به وب سایت شما راه پیدا کنند و به محتوای مورد نظر خود دست پیدا کنند که این امر باعث می شود از نظر گوگل وب سایت شما بسیار قدرتمند به نظر برسد.
2.لینک‌های متقابل دریافت می کنید: زمانی که شما در محتواهای خود دیگر سایت ها را معرفی می کنید از آنها دعوت می کنید که به وب سایت شما سربزنند و با این کار می توانید از آنها لینک دریافت کنید این روش یک راه کم هزینه و موثر در گرفتن بک لینک است.
3.بالا رفتن ترافیک وب سایت: زمانی که وب سایت‌هایی با ترافیک بالا به شما لینک می دهند یک بخش از آن ترافیک هم به وب سایت شما انتقال پیدا می کند. گوگل یکسری ابزار برای تحلیل میزان ترافیک دارد که شما می توانید بفهمید که لینک سازی خارجی برای شما موثر بوده است.

نتیجه گیری:
در این مطلب ما در مورد اهمیت لینک سازی خارجی صحبت کردیم و توضیح دادیم که برای ساخت لینک باید به چه مواردی توجه کنید که لینک های با کیفیت دریافت کنید و همینطور گوگل به صفحه شما اعتبار ببخشد. برای تشخیص اعتبار وب سایت ها و ساخت لینک سازی ابزارهایی وجود دارد که با استفاده از آنها راحت تر می توانید عمل لینک سازی را انجام دهید. بعد از اینکه یک استراتژی خوب برای لینک سازی خارجی تهیه کردید باید یک ابزار مفید و کاربردی هم انتخاب کنید که ما در اینجا به چند مورد از آنها اشاره می کنیم و هرکدام از آنها قابلیت خاص خود را دارند.
Moz.com
Kwfinder.com
Ahrefs.com
شما از چه ابزارهایی برای لینکسازی استفاده میکنید، در روند لینک‌سازی با چه موانعی برخورد کرده‌اید؟ خوشحال میشویم ما را در قسمت کامنت‌ها از تجربیات خود آگاه سازید.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *