دویست اصطلاح کاربردی در سئو سایت که باید بدانیم

2022-04-05 18:02:09

بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو، مانند هر صنعت تخصصی، مجموعه‌ای از اصطلاحات، تعاریف و اختصارات منحصر به فرد خود را دارد.
این مقاله در قالب واژه نامه سئو به بیش از 200 مورد از رایج ترین اصطلاحاتی را که احتمالاً در این حوزه می‌شنوید و برای بهبود سئوی خود باید بدانید، می‌پردازد.

تعداد کلمات ۹۱۲۳ کلمه، مدت زمان تقریبی مطالعه ۴۰ دقیقه، برای دانلود PDF کلیک کنید.

فهرست مطالب:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

واژه نامه سئو

1. Above the Fold / فضای بالای صفحه

محتوایی که قبل از اسکرول کاربر در یک وب سایت ظاهر می‌شود؛
گوگل در سال 2012 الگوریتم صفحه‌بندی را ایجاد کرد تا رتبه وب‌سایت‌هایی را که دارای تبلیغات بیش از حد در این فضا هستند، کاهش دهد.

2. AJAX

AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) جاوا اسکریپت و XML ناهمزمان نوعی برنامه نویسی است که به یک صفحه وب اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی را از سرور ارسال و دریافت کند تا آن صفحه را به صورت پویا و بدون بارگیری مجدد تغییر دهد.

3. الگوریتم / Algorithm

یک برنامه کامپیوتری پیچیده که توسط موتورهای جست‌وجو برای بازیابی داده‌ها و ارائه نتایج برای نتایج جست‌وجو کاربران استفاده می‌شود. موتورهای جست‌وجو از ترکیبی از الگوریتم‌ها برای ارائه صفحات وب رتبه‌بندی شده از طریق صفحه نتایج و براساس تعدادی از عوامل و سیگنال‌های رتبه‌بندی استفاده می‌کنند.

4. تغییر الگوریتم / Algorithm Change

برخی از تغییرات الگوریتمی مورد توجه قرار نمی‌گیرند، با این حال گرچه گاهی اوقات تغییر به طور کامل چند هفته طول می‌کشد اما تأثیر یک تغییر الگوریتمی عمده معمولاً به سرعت قابل مشاهده است. تغییرات الگوریتمی به سه شکل انجام می شود:

به روز رسانی الگوریتم: موتور جست‌وجو سیگنال‌های خاصی از یک الگوریتم موجود را تغییر می‌دهد.
REFRESH الگوریتم: موتور جست‌وجو یک الگوریتم موجود را با استفاده از سیگنال‌های مشابه دفعه قبل دوباره اجرا می‌کند.
الگوریتم جدید: موتور جست‌وجو الگوریتم جدیدی را برای بهبود کیفیت جست‌وجو اضافه می‌کند. به عنوان مثال: Google Panda، Google Penguin.

5. Alt Attribute / ویژگی آلت

کد HTML که اطلاعات مورد استفاده موتورهای جست‌وجو و صفحه خوان‌ها (برای افراد نابینا و کم بینا) را برای درک محتوای یک تصویر ارائه می‌دهد که به عنوان متن جایگزین هم شناخته می‌شود.

6. تجزیه و تحلیل / Analytics

علم جمع‌آوری، تجزیه و تحلیل و تفسیر داده‌ها برای انجام اقدامات آینده براساس آنچه در طول زمان موثر واقع شده است یا گاهی نشده است؛ Google Analytics

7. Anchor Text / متن لنگر

کلمه یا کلمات قابل کلیک یک‌لینک؛
این متن به منظور ارائه اطلاعات متنی به افراد و موتورهای جست‌وجو در مورد اینکه صفحه وب یا وب سایتی که به آن لینک داده شده است، ارائه می‌شود. به عنوان مثال، اگر پیوندی برای ارسال بازدیدکنندگان خود به موتور جست‌وجو ایجاد کنید، «موتور جستجو» متن لنگر است.

8. هوش مصنوعی AI / Artificial Intelligence

علم ساخت رایانه، کارهایی که نیاز به هوش انسانی دارد.
یک سیستم کامپیوتری هوش مصنوعی به جای پیروی از مجموعه ای از قوانین برنامه‌ریزی شده (مانند یک الگوریتم)، اساساً یک مغز دیجیتالی است که قابلیت یادگیری دارد. هوش مصنوعی همچنین می‌تواند بدون دخالت انسان تصمیم بگیرد و عمل کند.

9. Authority / قدرت

ترکیبی از سیگنال‌هایی که موتورهای جست‌وجو برای ارزیابی وب سایت‌ها و صفحات وب، به هدف رتبه‌بندی استفاده می‌کنند.

10. B2B

بازاریابی تجارت به تجارت؛
در سئو B2B، چرخه خرید طولانی تر است، محصولات و خدمات گران‌تر هستند و مخاطبان تصمیم گیرندگان حرفه‌ای هستند.

11. B2C

بازاریابی مصرفی؛
در سئو B2C، چرخه خرید معمولا کوتاه‌تر است؛ اگرچه بسته به نوع صنعت متفاوت است. محصولات و خدمات (عمدتا) ارزان‌تر هستند و مصرف‌کنندگان مخاطبان عام اند.

12. بایدو / Baidu

محبوب ترین موتور جستجو در چین؛
بایدو در ژانویه 2000 توسط رابین لی و اریک زو تاسیس شد.

13. بینگ / Bing

نام موتور جست و جوی مایکروسافت. بینگ در ژوئن 2009 راه اندازی شد و جایگزینی شد برای Microsoft Live Search (که قبلا MSN Search و Windows Live Search بود.) از سال 2010، بینگ به عنوان بخشی از قرارداد جست و جویی که مایکروسافت و یاهو در جولای 2009 منعقد کردند، نتایج جست و جوی ارگانیک یاهو را تقویت کرد.

14. جعبه سیاه / Black Box

یک برنامه کامپیوتری پیچیده که به خوبی درک نشده است. ورودی‌ها و خروجی‌ها قابل مشاهده است، اما به دلیل ماهیت محرمانه بودن آن، دسترسی به خود فرآیند وجود ندارد. به عنوان مثال، الگوریتم گوگل یک جعبه سیاه است.

15. کلاه سیاه / Black Hat

سئو کلاه سیاه، تاکتیک‌های مخاطره‌آمیز که برخلاف دستورالعمل‌های وبمستر گوگل هستند.

16. بلاگ / Blog

انتشار محتوا، به ترتیب زمانی مرتب شده که جدیدترین مطالب در بالای صفحه نمایش داده می‌شود. محتوا منعکس کننده علایق شخصی یا یک شرکت و برند است و می‌تواند توسط یک فرد یا گروهی از مشارکت کنندگان نوشته شود. وبلاگ‌ها در ابتدا لاگ یا وبلاگ نامیده می‌شدند. با این حال، از آنجایی که ورود وب (وب لاگ) می‌تواند به معنای فایل‌های گزارش سرور نیز باشد، این اصطلاح گیج‌کننده بود. برای جلوگیری از این سردرگمی، مخفف بلاگ ابداع شد و به اصطلاح رایج تبدیل شد.

17. نرخ پرش یا بانس ریت / Bounce Rate

درصد بازدیدکنندگان وب سایتی که بدون بازدید از صفحه دیگری در آن وب‌سایت، آن را ترک می‌کنند. نرخ پرش بسته به صنعت و جایگاه بسیار متفاوت است. اگرچه نرخ پرش می‌تواند نشان دهنده محتوای بالقوه یا مشکلات وب سایت باشد، اما طبق گفته گوگل این یک عامل رتبه بندی مستقیم نیست.

18. کلمه کلیدی برند / Branded Keyword

زمانی که جست‌وجو کاربر شامل تطابق یا مشاهده دقیق یک شرکت یا نام تجاری خاص باشد. به عنوان مثال، “Search Engine Journal”، “SEJ”، “SearchEnginejournal.com” و “Search Engine Journal SEO 101 Guide” چند نمونه از کلمات کلیدی برند هستند.

19. بردکرامپ Breadcrump یا نشانگر صفحات / Breadcrumb

یک عنصر ناوبری که به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی موقعیت دقیق خود را در یک وب سایت تشخیص دهند.

20. لینک شکسته / Broken Link

لینکی که به 404 منتهی می‌شود یافت نشد!

به طور معمول، یک پیوند زمانی خراب می شود که:

 • یک وب سایت آفلاین می شود.
 • یک صفحه وب بدون اجرای تغییر مسیر حذف می‌شود.
 • URL مقصد بدون اجرای تغییر مسیر تغییر می‌کند.

21. حافظه پنهان / Cache

فناوری‌ای که به طور موقت محتوای وب را مانند تصاویر ذخیره می‌کند تا زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهد.

22. صفحه ذخیره شده یا کش شده / Cached Page

یک تصویر از یک صفحه وب، زمانی که موتور جست‌وجو آ‌ن را توسط خزنده‌هایش بررسی کرده است.

23. Canonical URL

یک عنصر کد HTML که آدرس یا URL یک وب سایت را مشخص می کند، زمانی که چندین URL دارای محتوای یکسان یا مشابه هستند. هدف آن کاهش دادن محتوای تکراری است.

24. ccTLD

کوتاه شده عبارات (Country code top level domain) دامنه کد سطح بالای کشور؛
به عنوان مثال، یک شرکت مستقر در بریتانیا دارای دامنه‌ای مانند این است: www.example.co.uk، جایی که uk در آن ccTLD است.

25. Click Bait

محتوایی که برای ترغیب افراد به کلیک کردن طراحی شده است، معمولاً با وعده‌های بیش از حد یا عمداً گمراه‌کننده در سرفصل‌ها مخاطبان را به کلیک کردن ترغیب می‌کنند، بنابراین ناشران می‌توانند درآمد تبلیغاتی کسب کنند.

26. نرخ کلیک / Click-Through Rate (CTR)

نرخ CTR (در درصد) که در آن کاربران بر روی یک نتیجه جستجوی ارگانیک کلیک می‌کنند. این نرخ با تقسیم تعداد کل کلیک‌های ارگانیک بر تعداد کل نمایش‌ها و سپس ضرب در 100 محاسبه می‌شود.

27. کلاکینگ / Cloaking

نمایش محتوا یا URLهای غیرمرتبط با موضوع به افراد و موتورهای جست‌وجو و نقض دستورالعمل‌های وبمستر گوگل.

28. سیستم مدیریت محتوا / CMS

مخفف Content Management System است. یک برنامه مبتنی بر وب که به افراد امکان می‌دهد دارایی‌های دیجیتال را ایجاد، آپلود و مدیریت کنند.

29. استناد مشترک / Co-Citation

چقدر دو وب سایت (یا صفحه وب) توسط یک وب سایت شخص ثالث کنار هم ذکر می‌شوند، حتی اگر آن دو مورد اول به یکدیگر لینک (یا ارجاع) نداشته باشند. این راهی است که موتورهای جست‌وجو می‌توانند شباهت موضوعی را ایجاد کنند.

30. کامنت اسپم / هرزنامه Comment Spam

نظرات ضعیف نوشته شده، اغلب خارج از موضوع و تبلیغاتی، ارسال شده توسط هرزنامه‌ها به امید دریافت یک لینک رایگان (اما در نهایت بی ارزش).

31. رقابت / Competition

دو نوع رقابت وجود دارد:

رقبای مستقیم: شرکت‌هایی که محصولات و یا خدمات مشابهی را می‌فروشند، نیازهای یکسانی را برآورده می‌کنند و مخاطبان مشابهی را به صورت آنلاین و آفلاین هدف قرار می‌دهند.

رقبای سئو: شرکت هایی که برای کلمات کلیدی یکسان و دیده شدن جست‌وجوی ارگانیک رقابت می کنند، اما با محصولات یا خدمات متفاوتی که نیازها ویا مخاطبان هدف متفاوتی را پوشش می‌دهند.

32. محتوا / Content

کلمات، تصاویر، ویدئوها، یا صداها (یا هر ترکیبی از آن‌ها) که اطلاعاتی را منتقل می‌کنند به هدف اینکه بین مخاطبان توزیع و مصرف شود.
محتوا یکی از دو فاکتور مهم رتبه‌بندی گوگل است (به همراه لینک‌ها). هدف موتورهای جست‌وجو این است که به محتوای مفید، آموزنده، ارزشمند، معتبر، منحصر به فرد و با ترافیک و بازخورد بهتر امتیاز دهند.

33. “محتوا پادشاه است” / Content is King

عبارتی که اغلب توسط سخنرانان در کنفرانس‌ها و نویسندگان در نشریات محبوب سئو و بازاریابی دیجیتال استفاده می‌شود. در این زمینه، “محتوا پادشاه است” معمولاً به این معنی است که محتوا برای داشتن هر گونه سئو، بازاریابی دیجیتال یا موفقیت تجاری ضروری است.
این عبارت در واقع به مقاله‌ای از بیل گیتس، “محتوا پادشاه است” برمی‌گردد، که در 3 ژانویه 1996 منتشر شد.

34. تبدیل / Conversion

زمانی که کاربر یک اقدام موردنظر صاحب وب سایت را انجام می‌دهد.

نمونه‌هایی از تبدیل عبارتند از:

 • تکمیل یک خرید
 • افزودن اقلام به سبد خرید
 • تکمیل یک فرم (به عنوان مثال، درخواست نسخه آزمایشی، ثبت نام برای یک وبینار یا رویداد)
 • دانلود محتوای ممتاز (به عنوان مثال، کتاب الکترونیکی، کاغذ سفید)
 • اشتراک در خبرنامه ایمیل
 • بازدیدهای ویدیویی

35. نرخ تبدیل / Conversion Rate

نرخ تبدیل (در درصد) که در آن کاربران وب سایت یک اقدام موردنظر صاحب وب سایت را انجام می دهند. این نرخ با تقسیم تعداد کل تبدیل‌ها بر ترافیک و سپس ضرب در 100 محاسبه می‌شود. بهینه‌سازی نرخ تبدیل میتواند مهم‌ترین چالش سئوکاران باشد.

36. بهینه سازی نرخ تبدیل / Conversion Rate Optimization (CRO)

فرآیند بهبود تعداد یا کیفیت تبدیل‌هایی که در یک وبسایت رخ می‌دهد. برخی از تاکتیک‌های محبوب CRO شامل:
آزمایش تغییرات در طراحی وب ‌سایت، کپی، تصاویر، قیمت، تماس برای اقدام و پیام‌رسانی است.

37. همبستگی / Correlation

میزان ارتباط بین دو یا چند عنصر. اغلب در تحقیقات سئو برای استنباط روابط متغیرها در رتبه‌بندی جست‌وجو و به دلیل ماهیت جعبه سیاه الگوریتم‌ها استفاده می‌شود. با این حال، همیشه به یاد داشته باشید که همبستگی متضاد علیت است.

38. خزیدن بودجه / Crawl Budget

بودجه خزش به تعداد کل URL‌هایی که موتورهای جست‌وجو می‌توانند و قصد دارند در یک وب‌سایت در یک بازه زمانی خاص بخزند.

39. خطای خزیدن / Crawl Error

URL‌هایی که خزنده‌های موتور جست‌وجو قادر به خزیدن آن‌ها نیست، آدرس‌های اینترنتی که خطای کد وضعیت را برمی‌گردانند. این خطا معمولا به خاطر بسته بودن دسترسی خزنده‌ها در فایل robot.txt است.

40. خزنده / Crawler

برنامه‌ای که موتورهای جست‌وجو برای خزیدن در وب استفاده می‌کنند. ربات‌ها برای جمع آوری اطلاعات و افزودن یا به روزرسانی فهرست موتورهای جست‌وجو از صفحات وب بازدید می کنند.
همچنین به عنوان: ربات، عنکبوت، خزنده وب شناخته می‌شود.

41. خزیدن / Crawling

فرآیند جمع آوری اطلاعات، با استفاده از خزنده از میلیاردها صفحه وب عمومی برای به روزرسانی، افزودن و سازماندهی صفحات وب در فهرست موتورهای جست‌وجو.

42. CSS

مخفف Cascading Style Sheets (برگه‌های سبک آبشاری) که توضیح می‌دهند چگونه عناصر HTML (مانند رنگ، فونت‌ها) باید در صفحات وب ظاهر شوند و هنگام مشاهده در دستگاه‌های مختلف، سازگار شوند.

43. سفر مشتری / Customer Journey

تمام لحظات (یا نقاط تماس) که در آن یک مشتری بالقوه در معرض یک نام تجاری قرار می گیرد یا با آن درگیر می‌شود. همه این تعاملات برای متقاعد کردن، تأثیرگذاری و تبدیل یک کاربر به مشتری یا مشترک سایت طراحی شده است.
اگرچه سفر مشتری می‌تواند بسته به نوع کسب‌وکار و حوزه کاری بسیار متفاوت باشد، اما معمولاً از چهار مرحله اصلی تشکیل می‌شود:

آگاهی> توجه> تصمیم> نگهداری یا حفظ کردن

Avinash Kaushik کارآفرین هندی، چهار مرحلۀ جایگزین ارائه می‌دهد:
دیدن> فکر کردن> عمل کردن> مراقبت

همچنین به عنوان: فرآیند خرید، سفر تصمیم گیری مصرف کننده، سفر مشتری به خرید آنلاین، قیف بازاریابی، مسیر خرید، قیف خرید شناخته می‌شود.

44. داده‌ها / Data

همه اعداد و ارقامی که نشان دهنده مشترکان واقعی هستند. “چه کسی، چه چیزی، کجا، چه زمانی، چرا، و چگونه” که همگی برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد استراتژی‌ها و تاکتیک‌های سئو مورد نیاز هستند.

45. صفحه بن بست / Dead-End Page

یک صفحه وب که به هیچ صفحه وب دیگری پیوند ندارد. به این دلیل صفحه بن‌بست نامیده می‌شود که وقتی یک کاربر یا ربات وارد این صفحه می‌شود، جایی برای حرکت به جلو وجود ندارد. این گونه از صفحات برای به حداکثر رساندن نرخ تبدیل در تبلیغات گوگل ادوردز کاربرد دارند.

46. دیپ لینک / لینک عمقی Deep Link

پیوندی که به هر صفحه وب غیر از صفحه اصلی اشاره دارد.
پیوندی که به محتوای یک برنامه تلفن همراه اشاره دارد.

47. شاخص زدایی / De-index

وقتی گوگل یک و‌ب‌سایت یا صفحه وب را به طور موقت یا دائم از نتایج جست‌وجو، به ویژه فهرست جست‌وجوی خود حذف می‌کند. Google یک ابزار Remove URLs را در کنسول جست‌وجو برای مواردی که یک وب‌مستر می‌خواهد یک صفحه را به شکل دستی از نتایج حذف کند، ارائه می‌دهد. با این حال، ممکن است یک وب‌سایت به‌عنوان جریمه برای نقض دستورالعمل‌های وبمستر Google، در قالب یک اقدام از فهرست‌بندی خط بخورد. همچین به عنوان دی لیستینگ یا حذف از فهرست هم شناخته می‌شود.

48. فهرست راهنما / Directory

فهرستی از وب‌سایت‌ها که معمولاً بر اساس دسته‌های مرتبط جدا می‌شوند و توسط نیروی ویراستار انسانی نگهداری می‌شوند. بسته به دایرکتوری، قرار گرفتن در این فهرست‌ها می‌تواند رایگان یا با هزینه باشد. در گذشته، لینک‌های دایرکتوری‌ها (به عنوان مثال، DMOZ) بسیار مورد توجه قرار می‌گرفتند، که منجر به سوء استفاده گسترده و کاهش ارزش کلی این نوع لینک ‌سازی شد.
همچنین به عنوان: فهرست وب، فهرست راهنمای پیوند شناخته می شود.

49. رد کردن / Disavow

اگر یک آدرس از وب‌سایت شما شامل تعداد زیادی لینک ورودی هرزنامه، مصنوعی یا با کیفیت پایین است؛ ممکن است به رتبه‌بندی شما آسیب برساند و شما توانایی حذف آن‌ها را به دلایل قانونی ندارید (مثلاً پیوندی در یک سایت وجود دارد که شما هیچ کنترلی روی آن ندارید)، می توانید از ابزار Disavow گوگل استفاده کنید تا به گوگل بگویید آن لینک و پیوندها را نادیده بگیرد.

50. DMOZ

پروژه Open Directory، فهرست وب‌سایت‌های چند زبانه با محتوای باز از پیوندهای وب، توسط نیروی انسانی در 5 ژوئن 1998 راه‌اندازی شد و در 17 مارس 2017 بسته شد.

51. Dofollow

لینکی که از ویژگی “nofollow” استفاده نمی‌کند. به عبارت دیگر، یک لینک معتبر. این ویژگی به موتورهای جست‌وجو میگوید که لینک را دنبال کنند و صفحه لینک شده راهم بررسی کنند، لینک نوفالوو دقیقا برعکس این است.

52. دامنه / Domain

آدرس وب‌سایت – معمولاً به پسوندهایی مانند .com، .org، .ir یا … ختم می‌شود. به عنوان مثال: rushweb.ir .ir دامنه این وب سایت است.

53. قدرت دامنه / Domain Authority

قدرت کلی یک وب‌سایت، که در طول زمان ایجاد می‌شود و می‌تواند به یک صفحه جدید کمک کند تا به سرعت رتبه‌بندی خوبی پیدا کند، حتی قبل از اینکه محتوای منتشر شده از آن لینک یا تعامل مخاطبان را به دست آورد.
امتیازی بین 0 تا 100 که Moz برای پیش‌بینی توانایی یک وب‌سایت در رتبه‌بندی در نتایج جست‌وجو استفاده می‌کند. این فاکتور به تنهایی یکی از علل رتبه‌بندی است. شما میتوانید به چند طریق آتوریتی وب‌سایت خود را افزایش دهید، برای آشنایی بیشتر روی پیوند لینک شده کلیک کنید.

54. صفحه درگاه / Doorway Page

صفحات وب که برای رتبه‌بندی در موتورهای جست‌وجو، با استفاده از کلمات کلیدی خاص به منظور هدایت کاربرانی که روی آن صفحه کلیک می‌کنند به یک وب‌سایت دیگر، ایجاد می‌شوند.

55. DuckDuckGo

موتور جستجویی که در 28 سپتامبر 2008 تأسیس شد و اغلب به دلیل تمرکز زیاد بر حریم خصوصی کاربر و عدم وجود حباب‌های فیلتر (شخصی سازی جست‌وجو) مورد تحسین قرار می‌گیرد. DuckDuckGo برای ارائه نتایج جست‌وجوی خود به بیش از 400 منبع متکی است، از جمله موتورهای جست‌وجوی عمودی، خزنده خود، DuckDuckBot، Bing و Yandex. در سال 2016، 4 میلیارد جستجو در DuckDuckGo انجام شد.

56. محتوای تکراری / Duplicate Content

محتوای تکراری یا Duplicate Content وقتی مقدار قابل توجهی از محتوای موجود در یک صفحه وب با محتوایی که در جای دیگری در همان وب‌سایت یا یک وب‌سایت کاملاً متفاوت وجود دارد یا به مقدار قابل توجهی شبیه آن است.

57. زمان توقف / Dwell Time

مدت زمانی که کاربر روی یک نتیجه جست‌وجو کلیک می‌کند و سپس از یک وب‌سایت به SERP باز می‌گردد. زمان توقف یا ماندگاری کوتاه (به عنوان مثال، کمتر از 5 ثانیه) می‌تواند نشانگر محتوای کم کیفیت برای موتورهای جستجو باشد.

58. تجارت الکترونیک / E-commerce

خرید و فروش محصولات که به صورت آنلاین انجام می‌شود.

59. لینک ادیتورال / Editorial Link

پیوندی که توسط یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر داده می‌شود بدون اینکه گیرنده درخواست این لینک را داشته باشد یا بخواهد هزینه‌ای بپردازد.
همچنین به عنوان: نچرال لینک یا لینک طبیعی شناخته می‌شود.

60. معیارهای تعامل / Engagement Metrics

روش‌هایی برای سنجش نحوه تعامل کاربران با صفحات وب و محتوا.

نمونه‌هایی از معیارهای تعامل عبارتند از:

 • نرخ کلیک
 • نرخ تبدیل
 • نرخ پرش
 • زمان ماندن در صفحه/سایت
 • بازدیدکنندگان جدید در مقابل بازدیدکنندگان بازگشتی
 • فرکانس و تازگی
 • زمان توقف

61. موجودیت‌ها / Entities

افراد، مکان‌ها، سازمان‌ها، وب سایت‌ها، رویدادها، گروه‌ها، حقایق و موارد دیگر.

62. پاسخ برجسته یا فیچر اسنیپت / Featured Snippet

گاهی گوگل برای یک سری سؤالات خاص که معمولاً با چه کسی / چه / کجا / چه زمانی / چرا / چگونه شروع می‌شوند، یک بلوک خاص در بالای نتایج جست‌وجوی ارگانیک نشان می‌دهد. این کادر حاوی خلاصه‌ای به شکل پاراگراف، فهرست، جدول یا ویدئو و همچنین تاریخ انتشار، عنوان صفحه، لینک به صفحه‌یی که پاسخ از آن گرفته شده، و URL است. همچنین به عنوان: موقعیت صفر شناخته می‌شود.

63. یافت پذیری / Findability

اینکه به چه اندازه راحت می‌توان محتوای یک وب‌سایت را هم به صورت داخل (توسط کاربران) و هم به صورت خارجی (توسط موتورهای جست‌وجو) کشف کرد.

64. لینک پاورقی / Footer Link

پیوندهایی که در بخش پایین (یا پاورقی) یک وب سایت ظاهر می‌شوند.

65. گوگل

موتور جست‌وجویی که توسط لری پیج و سرگئی برین در سپتامبر 1998 تأسیس شد. گوگل با تکیه بر فناوری خزیدن وب و الگوریتمی پیچیده برای تجزیه و تحلیل الگوهای لینک برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها، از فهرست‌های وب ویرایش‌شده توسط نیروی انسانی فاصله گرفت. گوگل تقریباً در تمام کشورهای جهان پرکاربردترین موتور جست‌وجو است.

66. آنالیز ترافیک گوگل / Google Analytics

یک برنامه تجزیه و تحلیل وب رایگان که می‌تواند برای ردیابی بازخورد مخاطب، منابع جذب ترافیک، عملکرد محتوا و موارد دیگر استفاده شود.

67. بمب گوگل / Google Bomb

عملی که به قصد قرار دادن یک وب‌سایت در رتبه اول، به دلیل داشتن یک عبارت یا عنوان جست‌وجوی بحث برانگیز، انجام می‌شود. این کار با داشتن تعداد زیادی لینک وب‌سایت به یک صفحه وب خاص با متن لنگر خاص عملی می‌شود تا به رتبه‌بندی صفحه به دلیل وجود آن عبارت کمک کند.
به عنوان مثال، در سال 2003، بیوگرافی رئیس جمهور جورج دبلیو بوش در جست‌وجوی «شکست بدبختانه» رتبه اول را کسب کرد.

68. Googlebot

سیستم خزیدن وب که گوگل برای یافتن و افزودن وب سایت‌ها و صفحات وب جدید به فهرست خود استفاده می‌کند.

69. رقص گوگل / Google Dance

اصطلاحی که از سال 2002 برای دوره بی‌ثباتی گوگل استفاده می‌شود که در طی آن گوگل فهرست جست‌وجوی خود را تقریباً هر ماه به روز می‌کرد.

70. مرغ مگس خوار گوگل / Google Hummingbird

یکی از الگوریتم‌های جست‌وجوی گوگل که پس از یک ماه استفاده از آن به طور رسمی در سپتامبر 2013 اعلام شد. هدف الگوریتم مرغ مگس خوار درک بهتر زمینه و موضوع کامل پرس و جوها (یعنی جست جوی بر اساس معنا یا جست و جوی معنایی)، به جای کلمات کلیدی خاص، به منظور ارائه نتایج بهتر بود.

71. الگوریتم پاندای گوگل / Google Panda Algorithm

یک به روزرسانی الگوریتم اصلی گوگل که در ابتدا در فوریه 2011 عرضه شد و چندین بار دیگر هم به روزرسانی‌ شد. هدف گوگل پاندا کاهش نمایش محتوای کم ارزش بود که اغلب توسط «مزرعه‌های محتوا» تولید می‌شد. در سال 2016، پاندا بخشی از الگوریتم اصلی رتبه‌بندی گوگل شد.

72. الگوریتم پنگوئن گوگل / Google Penguin Algorithm

یکی از الگوریتم‌های اصلی گوگل که در آوریل 2012 راه اندازی شد و بعد از آن چندبار بروز‌رسانی شد. هدف الگوریتم پنگوئن کاهش نمایش سایت‌های بیش از حد بهینه‌سازی شده یا سایت‌هایی بود که از برخی تاکتیک‌های هرزنامه‌ای (مانند ایجاد لینک‌های با کیفیت پایین، تکرار بیش از حد کلمات کلیدی) سوء استفاده می‌کردند. در سال 2016، پنگوئن به عنوان بخشی از الگوریتم اصلی گوگل، بی درنگ اجرا شد.

73. به‌روزرسانی / Google Pigeon / Google Pigeon Update

عنوان یک به روزرسانی قابل توجه برای جست‌وجوی محلی گوگل که در 24 ژوئیه 2014 راه اندازی شد. این نام توسط سئوکاران گذاشته شده است نه گوگل. هدف الگوریتم کبوتر بهبود دقت و ارتباط جست‌وجوهای محلی با استفاده از سیگنال‌های کلاسیک رتبه‌بندی گوگل و بهبود فاصله و بهبود مکان‌یابی پارامترهای رتبه‌بندی بود.

74. رنک برین / Google RankBrain

یک تغییر عمده در الگوریتم گوگل که به طور رسمی در اکتبر 2015 معرفی شد، اگرچه ماه‌ها قبل از آن در حال آزمایش شدن بود. گوگل با RankBrain هوش مصنوعی را به الگوریتم خود اضافه کرد و این فاکتور سومین سیگنال مهم رتبه‌بندی نامیده شد. در ژوئن 2016، مشخص شد که RankBrain در همۀ جست‌وجوها شرکت داشته است و بر رتبه‌بندی تأثیر دارد.

75. Google Sandbox

“دوره انتظار” نظریه‌پردازی شده و مورد بحث که هیچ‌وقت توسط گوگل تایید نشد؛ گوگل سندباکس مانع از نتیجه‌گیری کامل از تلاش‌های بهینه‌سازی توسط وب‌سایت‌های جدید می‌شود. به طور معمول، این تأثیر اغلب با سایت‌های جدید که کلمات کلیدی رقابتی را هدف قرار می‌دهند، مشاهده می‌شود و تنها زمانی می‌توان بر آن غلبه کرد که سایت به اندازه کافی اعتبار کسب کند.

76. کنسول جست‌وجوی گوگل / Google Search Console

کنسول جست‌وجوی گوگل چندین ویژگی مفید را ارائه می‌دهد، از جمله توانایی نظارت بر سایت‌ها به منظور مشاهده خطاهای ایندکس، سرعت سایت و مشکلات تخصصی سایت.

77. Google Trends

Google trends وب‌سایتی که در آن می‌توانید وضعیت داده‌ها را در مورد آخرین ترندها، داستان‌ها و موضوعات همه‌گیر جستجو و کاوش کنید.

78. راهنمای وبمستر گوگل / Google Webmaster Guidelines

راهنمایی‌های گوگل در مورد شیوه‌های بهینه‌سازی یک وب سایت خوب و همچنین شیوه‌های «غیر قانونی» که می‌تواند منجر به جریمه شود. به زبان ساده‌تر راهنمای گوگل وبمستر می‌گوید:‌
وب سایت‌ها و صفحات وب منحصر به فرد، ارزشمند و جذاب را برای کاربران بسازید، نه موتورهای جست‌وجو و از ترفندها و تکنیک‌هایی که کاربران را فریب می‌دهند و فقط برای بهبود رتبه‌بندی جست‌وجو در نظر گرفته می‌شوند، خودداری کنید.

79. کلاه خاکستری / Gray Hat

سئو کلاه خاکستری به فعالیت‌هایی مابین تکنیک‌هایی که به دستورالعمل‌های وبمستر گوگل پایبند هستند و دستورالعمل‌هایی که این قوانین را نقض میکنند گفته میشود، روش خاکستری لزوما وبسایت را دچار جریمه نمی‌کند و امروزه به یکی از روش‌های رتبه‌بندی تبدیل شده است.

80. وبلاگ نویسی مهمان / Guest Blogging

یک تاکتیک محبوب لینک‌سازی که شامل تولید محتوا برای وب سایت‌های دیگر در ازای بک لینکی است که به صفحات شما لینک می‌دهند. به عنوان پست مهمان هم شناخته می‌شود.

81. سرفصل / Heading

تگ‌های عنوان (H1-H6) محتوا را بر اساس اهمیت به بخش‌هایی تقسیم می‌کنند که H1 مهم‌ترین و H6 کم اهمیت‌ترین است. تگ‌های سرفصل باید به طور طبیعی استفاده شوند و باید کلمات کلیدی مورد نظر شما را در موارد مرتبط با آن ترکیب کنند، زیرا انجام این کار ممکن است یک مزیت کوچک در سئو ایجاد کند.

82. عنوان / Headline

یک تگ H1؛

83. سر ترم / Head Term

یک کلمه کلیدی محبوب با حجم جست‌وجوی بالا که معمولا رتبه‌بندی برای آن دشوار است. همچنین به عنوان: کلمه کلیدی اصلی یا دم کوتاه شناخته می‌شود.

84. متن پنهان / Hidden Text

هر متنی که توسط کاربر قابل مشاهده نیست و هدف آن بارگذاری صفحات وب با کلمات کلیدی غنی از محتوا و تعداد کپی بالا است، و از این رتبه‌های جست‌وجو را دستکاری می‌کند. این تکنیک برخلاف دستورالعمل‌های وب‌مستر Google است و می‌تواند منجر به یک اقدام دستی (جریمه یدی) شود. به عنوان مثال، اضافه کردن تکست‌هایی که عبارتند از:

 • فونت آن برای خواندن خیلی ریز است.
 • نوشته هم رنگ پس زمینه است.
 • استفاده از CSS برای راندن متن به بیرون از صفحه.

85. الگوریتم هیل تاپ / Hilltop Algorithm

تحت تأثیر الگوریتم HITS که در سال 2003 به الگوریتم گوگل اضافه شد. Hilltop به صفحات وب خاصی که در مورد یک موضوع خاص منتشر می‌شوند و همچنین به صفحات غیروابسته در مورد آن موضوع لینک می‌دهند، یک صفت حرفه‌ای اختصاص می‌دهد.

86. HITS / HITS Algorithm

درواقع یک الگوریتم تجزیه و تحلیل بزای لینک‌ها است که ارزش صفحات را نه تنها بر اساس محتوا و لینک های ورودی (مقامات)، بلکه بر اساس لینک های خروجی آن (هاب) ارزیابی می کند.

87. صفحه نخست / Homepage

صفحه وب پیش ‌فرض یا مقدماتی یک وب‌سایت.

88. htaccess / htaccess File

فایل پیکربندی سرور که می‌تواند برای بازنویسی و تغییر مسیر URL‌ها استفاده شود.

89. HTML

مخفف Hypertext Markup Language است. تگ های HTML عناصر کد خاصی هستند که می‌توانند برای بهبود اثربخشی SEO برای صفحات وب و وب سایت‌ها استفاده شوند.

90. HTTP

The Hypertext Transfer Protocol (پروتکل انتقال ابرمتن)؛ نحوه انتقال داده‌ها از سرور کامپیوتر به مرورگر وب است.

91. HTTPS

Hypertext Transfer Protocol Secure از یک لایه سوکت‌های امن (SSL) برای رمزگذاری داده‌های منتقل شده بین وب‌سایت و مرورگر وب استفاده می‌کند. HTTPS یکی از عوامل جزئی رتبه بندی گوگل است.

92. صفحه هاب / Hub Page

یک منبع مرکزی معتبر (به عنوان مثال، صفحه یا مقاله)، اختصاص داده شده به یک موضوع خاص (کلمه کلیدی)، که به طور مداوم به روز می‌شود و به آن لینک داده می‌شود، و همچنین به صفحات وب مرتبط با موضوع لینک می‌دهد.

93. لینک ورودی / Inbound Link

پیوندی به یک صفحه وب که منشا آن یک وب سایت خارجی است. به عنوان مثال، اگر راش وب به گوگل لینک دهد، به عنوان یک لینک ورودی به گوگل محسوب می‌شود. اگر گوگل به راش وب لینک دهد، این لینک، یک لینک ورودی از سمت گوگل خواهد بود.

94. فهرست مطالب / Index

پایگاه داده‌ای که موتورهای جست‌وجو برای ذخیره و بازیابی اطلاعات جمع‌آوری شده در طول فرآیند خزیدن استفاده می‌کنند.

95. شاخص ناپذیری / Indexability

میزان سادگی‌ای که یک ربات موتور جست‌وجو به راحتی بتواند یک صفحه وب جدید را درک کند و به فهرست خود اضافه کند (اصطلاحا ایندکس کند).

96. صفحه نمایه شده / Indexed Page

یک صفحه وب که توسط یک خزنده کشف شده‌ است، به فهرست موتور جستجو اضافه شده و واجد شرایط نمایش دادن در نتایج جست‌وجو برای جست‌وجوهای مرتبط است.

97. ساختار اطلاعات / Information Architecture

چگونه یک وب سایت سازماندهی شده است و محتوا و عناصر ناوبری مختلف در کدام قسمت‌های صفحات وب قرار دارند.

98. بازیابی اطلاعات / Information Retrieval

فرآیند جست‌وجوی اطلاعات (به عنوان مثال، متن، تصاویر، ویدئو) از یک پایگاه داده بزرگ و سپس ارائه مرتبط‌ترین اطلاعات به کاربر.

99. آدرس آی پی / IP Address

پروتکل آدرس اینترنتی؛ آدرس های IP می‌توانند:

 • اشتراک گذاری شده: وب سایت‌های متعددی یک آدرس را در یک سرور یا گروهی از سرورها (معروف به میزبانی مجازی) به اشتراک می‌گذارند.
 • اختصاصی: یک وب سایت آدرس خاص خود را دارد.

هیچ کدام به شما کمک نمی‌کند که رتبه بهتری کسب کنید. با این حال، یک آدرس IP اختصاصی می‌تواند سرعت سایت را افزایش دهد.

100. جاوا اسکریپت (JS) / JavaScript (JS)

یک زبان برنامه نویسی که امکان درج پویای محتوا، پیوندها، متا داده‌ها یا عناصر دیگر را در وب سایت‌ها فراهم می‌کند. جاوا اسکریپت به طور بالقوه می‌تواند خزیدن و فهرست بندی صفحات وب را برای ربات‌های موتور جست و جو دشوار کند و زمان بارگذاری صفحه وب را برای کاربران افزایش دهد.

101. کلمه کلیدی / Keyword

کلمه، کلمات یا عبارتی که یک متخصص سئو یا بازاریاب به منظور بهبود و رتبه‌بندی برای آنچه کاربران جست‌وجو می‌کنند، هدف قرار می‌دهد. کلماتی که در صفحات وب استفاده می‌شوند می‌توانند به موتورهای جست‌وجو کمک کنند تا تعیین کنند که چه صفحاتی برای نمایش در نتایج ارگانیک زمانی که جستجوگر درخواستی را وارد میکند، مرتبط‌ترین هستند. کلمات کلیدی معمولا نمایانگر موضوعات، ایده‌ها یا سوالات هستند.
همچنین به عنوان: Keyphrase شناخته می‌شود.

102. Keyword Cannibalization

نوعی خود رقابتی که زمانی رخ می‌دهد که چندین صفحه از یک وب سایت برای یک عبارت در یک SERP رتبه‌بندی می‌شوند. این می‌تواند منجر به CTR پایین‌تر، کاهش اعتبار و نرخ تبدیل کمتری نسبت به داشتن یک صفحه وب تلفیقی با رتبه خوب شود.

103. چگالی کلمه کلیدی / Keyword Density

تکرار یک کلمه کلیدی بطوری که منجر به کسب نتیجه صفحه وب در آن کلمه شود. در بهترین حالت اگر واقعاً برای موتورهای جستجو اهمیت داشته باشد، می‌توان گفت که این مفهوم اثبات نشده منسوخ شده‌ است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که به رتبه بهتر صفحه وب کمک کند.

104. تحقیق کلمات کلیدی / Keyword Research

فرآیند کشف موضوع و عبارت مرتبط که جستجوگران آن را سرچ می‌کنند و همچنین حجم و سطح رقابت آن عبارات. این عمل با انواع ابزارهای رایگان و پولی امکان پذیر است.

105. کلید واژه پر کردن / Keyword Stuffing

افزودن کلمات کلیدی نامربوط، یا تکرار کلمات کلیدی بیش از حد از آنچه طبیعی است، به یک صفحه وب به امید افزایش رتبه جست‌وجو. این تاکتیک هرزنامه برخلاف دستورالعمل‌های وبمستر گوگل است و می‌تواند منجر به یک جریمه دستی شود.

106. نمودار دانش / Knowledge Graph

پایگاه داده‌هایی که Google استفاده می‌کند تا حقایق و اطلاعات مربوط به افراد، مکان‌ها و چیزها (معروف به موجودیت‌ها) – و ارتباطات آنها – را در یک پنل دانش یا چرخ فلک در بالای نتایج جست‌وجو در مورد جستارهای مرتبط نشان دهد.

107. پنل دانش / Knowledge Panel

کادری که در بالای صفحه یا روی ریل سمت راست صفحه 1 نتایج جست‌وجوی Google برای سرچ‌های مرتبط ظاهر می‌شود. این پانل حاوی حقایق و اطلاعات در مورد افراد، مکان‌ها و چیزها و همچنین لینک‌هایی به وب‌سایت‌های مرتبط یا جست و جوهای Google است.

108. KPI

مخفف شاخص کلیدی عملکرد؛ یک روش اندازه گیری که کسب و کارها برای سنجش اینکه آیا به اهداف بازاریابی و کسب‌وکار رسیده‌اند یا خیر.

109. صفحه فرود / Landing Page

هر صفحه وب که بازدید کننده می‌تواند به آن پیمایش کند یا یک صفحه وب مستقل که برای جذب سرنخ‌ها یا ایجاد تبدیل طراحی شده‌ است.

110. نمایه‌سازی معنایی پنهان (LSI) / Latent Semantic Indexing

یک روش بازیابی اطلاعات طراحی شده برای کمک به موتورهای جست‌وجو در شناسایی زمینه صحیح یک کلمه. LSI امروزه نقش مفیدی در سئو بازی نمی‌کند.

111. هدایت / Lead

شخصی که ممکن است به محصول(ها) و یا خدمات(های) شما علاقه‌مند باشد یا نباشد. یک سرنخ با کمال میل آدرس ایمیل خود (و معمولاً سایر اطلاعات شخصی یا تماسی) را در ازای چیزی که از نظر وب سایت ارزشمند می‌داند، به اشتراک می‌گذارد.

112. پیوند دادن / Link

ارتباط بین دو وب سایت که با استفاده از کد HTML ساخته شده‌اند. یک پیوند یا لینک به کاربران امکان می‌دهد به وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و برنامه‌ها پیمایش کنند. لینک‌ها نقش مهمی در نحوه ارزیابی و رتبه بندی وب سایت‌ها توسط موتورهای جست‌وجو دارند.
همچنین به عنوان: بک لینک شناخته می‌شود.

113. لینک طعمه / Link Bait

محتوایی که به طور عمد به منظور جلب توجه کاربر و جذب لینک از سایر وب سایت‌ها ساخته می‌شود.

114. لینک بیلدینگ / Link Building

فرآیندی طراحی شده برای وادار کردن سایر وب سایت‌های معتبر و مرتبط به وب سایت شما برای کمک به بهبود رتبه جست‌وجوی ارگانیک و دیده شدن وب سایتتان. لینک بیلدینگ می‌تواند توسط:

 1. برقراری ارتباط با رسانه‌ها، وبلاگ نویسان، اینفلوئنسرها و مدیران وب سایت،
 2. جذب لینک‌های سرمقاله به طور طبیعی، با انتشار انواع محتوای باکیفیت،
 3. پرداخت هزینه؛ برای مثال، می‌توانید از طریق محتوای حمایت‌شده، انتشاز بازخورد با دریافت هزینه، یا خرید بک لینک برای یک نوع لینک خاص به منظور نمایش در وب‌سایتی دیگر، بک لینک دریافت کنید.

هم‌چنین بخوانید: آیا خرید بک لینک مضر است؟

115. ارزش ویژۀ لینک / Link Equity

ارزش پیوندهای ورودی از نظر ارتباط، اعتبار و اعتماد.

116. مزرعه لینک / Link Farm

هنگامی که گروهی از وب سایت‌ها معمولاً با استفاده از برنامه‌های خودکار، به امید افزایش مصنوعی رتبه‌بندی جست‌وجو، به یکدیگر لینک می‌دهند. این روش یک تاکتیک اسپم است.
همچنین به عنوان: شبکه پیوند، شبکه وبلاگ، شبکه وبلاگ خصوصی شناخته می‌شود.

117. لینک جویس / Link Juice

اعتبار و ارزشی که از یک صفحه خارجی به وسیله یک لینک ورودی به صفحه هدف منتقل می‌شود.

118. لینک پروفایل / Link Profile

همه انواع لینکی که به یک وب سایت خاص اشاره می‌کند. کیفیت بک‌لینک پروفایل یک وب سایت بسته به نحوه به دست آوردن آنها و متن لنگر استفاده شده می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

119. سرعت لینک / Link Velocity

یک وب سایت با چه سرعتی و چه تعداد لینک را جمع آوری می‌کند. افزایش ناگهانی سرعت دریافت لینک به طور بالقوه می‌تواند نشانه‌ای از ارسال هرزنامه باشد، یا می‌تواند به دلیل بازاریابی ویروسی یا انجام کاری حاشیه ساز باشد (اعم از عمد یا ناخواسته).

120. Local Seo / سئو محلی

سئو محلی، به فرایند بهینه‌سازی که به سبب آن میتوان در نتایج جست‌وجوهای محلی رتبه بهتری کسب کرد گفته میشود.

121. لاگ فایل / Log File

ورود به سیستم فایل؛
فایلی که اطلاعات کاربران مانند آدرس‌های IP، نوع مرورگر، ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP)، مهر تاریخ/زمان، صفحات ارجاع/خروج و تعداد کلیک‌ها را ثبت می‌کند.

122. تجزیه و تحلیل لاگ فایل / Log File Analysis

فرآیند کاوش در داده‌های موجود در یک فایل گزارش برای شناسایی روندها، مدیریت سایت، ردیابی حرکت کاربر در اطراف سایت، جمع‌آوری اطلاعات جمعیت‌شناختی و درک نحوه خزیدن ربات‌های جست‌وجو در وب‌سایت.

123. کلمه کلیدی دم دراز / Long-Tail Keyword

اصطلاحات چند کلمه‌ای بسیار خاص که اغلب درصد شانس بالاتری برای کسب جایگاه را نشان می‌دهند.
کلمات کلیدی کمتر محبوبی که حجم جست‌وجوی کمی دارند و معمولا رتبه‌بندی برای آن‌ها آسان‌تر است.

124. یادگیری ماشین / Machine Learning

زیر مجموعه‌ای از هوش مصنوعی که در آن یک سیستم از داده‌ها برای یادگیری و تنظیم یک فرآیند پیچیده بدون دخالت انسان استفاده می‌کند.

125. جریمه دستی / Manual Action

اصطلاح گوگل برای جریمه کردن پس از اینکه یک بازبین انسان (به عنوان مثال، یک کارمند Google) به صورت دستی یک وب سایت را بررسی می‌کند تا تأیید کند که آیا این وب سایت با دستورالعمل‌های وب مستر Google مطابقت نداشته است، Google جریمه دستی‌اش را در یک وب سایت انجام می‌دهد. نتایج وب‌سایت‌های جریمه شده را می‌توان کاهش داد یا به طور کامل از نتایج جست‌وجو حذف کرد. اقدامات دستی را می‌توان در کل وب‌سایت یا فقط صفحات وب خاص اعمال کرد.

126. توضیحات متا / Meta Description

برچسبی که می‌توان آن را به بخش head یک سند HTML اضافه کرد. به عنوان توصیفی از محتوای یک صفحه وب عمل می‌کند. این محتوا در الگوریتم‌های رتبه‌بندی استفاده نمی‌شود، اما اغلب به‌عنوان «قطعه‌ای که در نتایج جست‌وجو ظاهر می‌شود» نمایش داده می‌شود. توضیحات دقیق و جذاب می‌تواند نرخ کلیک ارگانیک را افزایش دهد.

127. کلیدواژه متا / Meta Keywords

برچسبی که می‌توان آن را به بخش head یک سند HTML اضافه کرد. افزودن دسته‌ای از کلمات کلیدی در اینجا به رتبه‌بندی شما کمکی نمی‌کند. الگوریتم‌های موتورهای جست‌وجو سال‌ها این برچسب را برای اهداف رتبه‌بندی به دلیل سوء استفاده (به شکل استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی) نادیده گرفته‌اند.

128. برچسب های متا / Meta Tags

اطلاعاتی که در کد منبع HTML یک صفحه وب ظاهر می‌شود تا محتویات آن را برای موتورهای جست‌وجو توصیف کند. تگ عنوان و توضیحات متا رایج ترین انواع متا تگ‌ها در سئو هستند.

129. متریک / Metric

راهی برای اندازه‌گیری فعالیت و عملکرد به منظور ارزیابی موفقیت یا عدم موفقیت استفاده از یکی ترفندهای SEO.

130. سئوی منفی / Negative SEO

یک عمل نادر اما مخرب که در آن از تکنیک‌های کلاه سیاه برای آسیب رساندن به رتبه‌بندی جست‌وجوی وب‌سایت دیگری، معمولاً یک رقیب، استفاده می‌شود.

131. موقعیت مناسب، جایگاه / Niche

یک بازار خاص یا منطقه مورد علاقه. متشکل از گروه کوچکی از افراد بسیار پرشور.

132. تگ Noarchive / Noarchive Tag

یک متا تگ که به موتورهای جست‌وجو می‌گوید یک کپی ذخیره شده از صفحه شما را ذخیره نکنند.

133. ویژگی Nofollow / Nofollow Attribute

یک متا تگ که به موتورهای جست‌وجو می‌گوید یک پیوند خروجی خاص را دنبال نکنند. این تگ در مواردی انجام می‌شود که یک وب‌سایت نمی‌خواهد اعتبار را به صفحه وب دیگری منتقل کند یا به این دلیل که یک پیوند پولی است. ویژگی nofollow به شکل زیر است:

<a href=”http://www.example.com/” rel=”nofollow”>انکر متن به اینجا می‌رود</a>

134. تگ Noindex / Noindex Tag

یک متا تگ که به موتورهای جست‌وجو می‌گوید یک صفحه وب خاص را جز صفحات فهرست خود قرار ندهند.

135. تگ Nosnippet / Nosnippet Tag

یک متا تگ که به موتورهای جست و جو می‌گوید توضیحی را همراه با فهرست شما نشان ندهند.

136. ارائه نشده / not provide

پس از اینکه موتورهای جست و جو در سال 2011 به سمت جست‌وجوی ایمن رفتند، داده‌های کلیدواژه از Google Analytics حذف شد و با ” ارائه نشده” جایگزین شد – بنابراین تشخیص اینکه کدام پرس و جو مسئول یافتن یک وب سایت توسط بازدیدکنندگان است غیرممکن می‌شود.

137. سئو خارجی / Off-Page SEO

سئو خارجی فعالیت‌های بوجود آوردن درخواست و آگاهی راجب برند که خارج از یک وب سایت انجام می‌شود. علاوه بر ایجاد لینک، تاکتیک‌های ارتقاء می‌تواند شامل بازاریابی رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیلی، بازاریابی تأثیرگذار و حتی کانال‌های بازاریابی آفلاین (به عنوان مثال، تلویزیون، رادیو، بیلبوردها) باشد.

138. سئو داخلی / On-Page SEO

سئو داخلی فعالیت‌های بهینه‌سازی که در داخل یک وب سایت انجام می‌شود. علاوه بر انتشار محتوای مرتبط و با کیفیت، سئوی درون صفحه شامل بهینه سازی کد HTML (به عنوان مثال، تگ های عنوان، متا تگ‌ها)، معماری اطلاعات، ناوبری وب سایت و ساختار URL است.

139. جست و جوی ارگانیک / Organic Search

فهرستی از سایت‌های مرتبط با عبارت جست‌وجو شده که در SERP ظاهر می‌شوند. نتایج جست‌وجوی ارگانیک، که توسط الگوریتم‌ها تجزیه و تحلیل و رتبه‌بندی می‌شوند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مرتبط‌ترین نتیجه را بر اساس پرس‌وجو به کاربران ارائه دهند.

140. صفحه یتیم / Orphan Page

هر صفحه وب که توسط هیچ صفحه دیگری در آن وب سایت به آن پیوند داده نشده است.

141. لینک خروجی / Outbound Link

پیوندی که بازدیدکنندگان را به صفحه‌ای در وب سایتی متفاوت از وب سایتی که در حال حاضر در آن هستند هدایت می‌کند.

142. رتبه صفحه / PageRank

طبق گفته گوگل؛ اندازه گیری PageRank، اهمیت یک صفحه بر اساس لینک‌های دریافتی از صفحات دیگر است. به زبان ساده، هر پیوند به صفحه‌ای در سایت شما از سایتی دیگر به شما رتبه اضافه می‌کند. همه پیوندها برابر نیستند. این الگوریتم به افتخار لری پیج، یکی از بنیانگذاران گوگل، نامگذاری شد.

143. سرعت صفحه / Page Speed

مدت زمانی که طول می‌کشد تا یک صفحه وب به طور کامل بارگیری شود. سرعت صفحه یکی از عوامل اصلی رتبه‌بندی است.

144. بازدید صفحه / Page View

زمانی که یک صفحه وب در یک مرورگر بارگذاری می‌شود.

145. جستجوی پولی / Paid Search

تبلیغات پرداختی به ازای هر کلیک که در بالای و یا زیر نتایج ارگانیک در موتورهای جست‌وجو ظاهر می‌شوند.

146. PBN / Private Blog Network

مخفف شبکه وبلاگ خصوصی.

147. PDF

مخفف عبارت Portable Document Format file است. PDF‌ها می‌توانند حاوی متن، تصاویر، پیوندها، ویدئوها و عناصر دیگر باشند.

148. جریمه / Penalty

همان جریمه دستی

149. پرسونا / Persona

یک نمایش تخیلی از یک بازدید کننده یا مشتری ایده آل وب سایت که جمعیت شناسی، رفتار، نیازها، انگیزه‌ها و اهداف آن‌ها همه بر اساس داده‌های واقعی است.
همچنین به عنوان: Persona Buyer، Persona Marketing شناخته می‌شود.

150. شخصی سازی / Personalization

هنگامی که موتورهای جست‌وجو از تاریخچه جست‌وجو، تاریخچه مرور وب، مکان و روابط برای ایجاد مجموعه‌ای از نتایج جست‌وجو متناسب با یک کاربر خاص استفاده می‌کنند.

151. PHP

Hypertext Preprocessor؛ یک زبان برنامه‌نویسی است که برای ایجاد محتوای پویا در صفحات وب استفاده می‌شود.

152. دزدی ادبی / Piracy

هدف موتورهای جست‌وجو کاهش رتبه‌بندی جست‌وجوی ارگانیک محتوایی است که حق کپی رایت را نقض می‌کنند. گوگل در سال 2012 فیلتری را معرفی کرد که میزان رتبه‌بندی سایت‌های گزارش شده برای درخواست‌های حذف متعدد مرتبط با DMCA را کاهش می‌دهد. DMCA میتواند بصورت دستی محتوای کپی شده از وبسایت شما را حدف کند.

153. Pogo-sticking

هنگامی که، پس از وارد کردن یک پرس‌وجو، جست و جوگر بین یک SERP و صفحات فهرست شده در آن نتایج جست‌وجو به عقب و جلو می رود

154. موقعیت / Position

“رتبه”

155. PPC

پرداخت به ازای کلیک؛
نوعی تبلیغات که در آن هر بار که کاربر روی تبلیغ کلیک می‌کند مبلغ مشخصی از تبلیغ‌کنندگان دریافت می‌شود (معمولاً بر اساس پیشنهاد قیمت، ارتباط، سابقه حساب و رقابت تعیین می‌شود). ترکیب PPC و SEO می تواند منجر به کلیک‌ها و تبدیل‌های بیشتر SERP شود. همچنین، داده‌های PPC می‌توانند استراتژی سئوی شما را مشخص کنند و برعکس آن نیز صادق است.

156. QDF

query deserves freshness مخفف پرس‌وجو سزاوار تازگی است، جایی که یک موتور جست‌وجو ممکن است تصمیم بگیرد که اگر یک عبارت جستجو خاص، ترند (یعنی به تازگی داغ شده باشد) باشد، صفحات وب جدیدتر را در نتایج جست‌وجو (به جای صفحات قدیمی) نشان دهد. گاهی به این دلیل که یک رویداد خبری منجر به افزایش جست‌وجوها در آن موضوع شده است.

157. محتوای با کیفیت / Quality Content

محتوایی که به شما کمک می‌کند تا با موفقیت به اهداف تجاری یا بازاریابی برسید. (به عنوان مثال، هدایت ترافیک ارگانیک یا شبکه‌های اجتماعی، کسب رتبه‌های برتر جست‌وجو، ایجاد سرنخ/فروش).

158. کیفیت لینک / Quality Link

یک پیوند ورودی که از یک وب سایت معتبر، مرتبط یا قابل اعتماد منشأ می‌گیرد.

159. پرس و جو / Query

کلمه، کلمات یا عبارتی که کاربر در موتور جست‌وجو وارد می‌کند. همچنین به عناون سرچ شناخته می‌شود.

160. رتبه / Rank

جایی که یک صفحه وب در نتایج جست‌وجوی ارگانیک برای یک سرچ خاص ظاهر می‌شود.

161. فاکتور رتبه بندی / Ranking Factor

یک جزء مجزا که به یک سری الگوریتم پیچیده کمک می‌کند که تعیین کند صفحات وب کجا باید با نتایج جست‌وجوی ارگانیک برای یک جستار خاص ظاهر شوند. برای سال‌ها، گوگل گفته است که الگوریتم‌هایش «متکی به بیش از 200 سیگنال منحصربه‌فرد» هستند تا به کاربران کمک کنند مرتبط‌ترین صفحه وب یا پاسخ را پیدا کنند.
همچنین به عنوان: سیگنال رتبه بندی شناخته می‌شود.

162. پیوندهای متقابل / Reciprocal Links

زمانی که دو وب سایت برای تبادل لینک به یکدیگر توافق می‌کنند.

163. تغییر مسیر / Redirect

تکنیکی که کاربر یا موتور جست‌وجو را که یک صفحه وب را درخواست کرده است به یک صفحه وب متفاوت اما به همان اندازه مرتبط می فرستد. دو نوع تغییر مسیر وجود دارد:

164. ارجاع دهنده / Referrer

داده‌های URL که منبع درخواست صفحه وب کاربر را مشخص می‌کند.

165. گنجاندن مجدد / Reinclusion

فرآیند درخواست از یک موتور جست‌وجو برای بازگرداندن وب سایت یا صفحه(های) وب به فهرست جست‌وجوی خود پس از حذف فهرست.

166. ارتباط / Relevance

روشی که موتورهای جست‌وجو اندازه گیری می‌کنند که محتوای یک صفحه وب چقدر به هم متصل است تا با زمینه یک عبارت جست‌وجو مطابقت داشته باشد.

167. مدیریت شهرت / Reputation Management

تمرین ایجاد یک درک آنلاین مثبت از یک نام تجاری یا شخص، از جمله در نتایج جست‌وجو و در رسانه‌های اجتماعی با به حداقل رساندن مشاهده نام‌های منفی.
همچنین به عنوان: مدیریت اعتبار آنلاین، روابط عمومی شناخته می‌شود.

168. وب سایت پاسخ‌دهنده / Responsive Website

یک وب‌سایت طراحی شده برای تطبیق خودکار با اندازه صفحه‌نمایش کاربر، خواه روی دسکتاپ یا دستگاه تلفن همراه مشاهده شود.

169. ریچ اسنیپت / Rich Snippet

داده‌های ساختاریافته را می‌توان به HTML یک وب سایت اضافه کرد تا اطلاعات متنی را در حین خزیدن در اختیار موتورهای جست‌وجو قرار دهد. این اطلاعات میتواند در نتایج جست‌وجو نمایش داده شده و فهرست کامل‌تری را ایجاد نمایند.

170. robots.txt

Robots Exclusion Protocol (یا استاندارد) یک فایل متنی است که در ریشه یک وب‌سایت قابل دسترس است و به خزنده‌های موتورهای جست‌وجو می‌گوید که کدام قسمت‌های یک وب سایت باید نادیده گرفته شوند و کدام یک به فهرست موتورهای جست‌وجو اضافه شوند.

171. بازگشت سرمایه (ROI) / Return on Investment

راهی برای سنجش عملکرد فعالیت‌های سئو. این با تقسیم درآمدی که از طریق جست‌وجوی ارگانیک به دست آورده‌اید بر هزینه کل سرمایه‌گذاری محاسبه می‌شود و سپس در ۱۰۰ ضرب می‌شود.

172. کدهای نشانه گذاری اسکیما / Schema

شکلی از ریزداده که پس از افزودن به یک صفحه وب، یک توضیح پیشرفته ایجاد می‌کند و در نتایج جستجو ظاهر می‌شود. این توضیح به عنوان یک Rich snippet شناخته می‌شود.

173. اسکرپینگ / Scrape

تکنیکی که برای کپی محتوا یا اطلاعات وب سایت با استفاده از یک برنامه یا اسکریپت کامپیوتری استفاده می‌شود. موتورهای جست‌وجو، مانند گوگل، داده‌ها را به منظور ایجاد فهرستی قابل جست‌وجو از وب‌سایت‌ها می‌تراشند.
همچنین به عنوان: تراش دادن وب شناخته می‌شود.

174. موتور جست‌ و جو / Search Engine

یک برنامه کامپیوتری که به کاربران امکان می‌دهد نیازهای خود را جست‌وجو کنند تا اطلاعات (مانند فایل‌ها، وب‌سایت‌ها، صفحات وب) را از میان نتایج موجود بیایند (یعنی یک موتور جستجوی وب، مانند Google، وب‌سایت‌ها، صفحات وب و فایل‌های موجود در وب جهانی). یک فهرست جست‌وجو با استفاده از یک خزنده ساخته و به روز می‌شود و موارد توسط یک سری الگوریتم تجزیه و تحلیل و رتبه‌بندی می‌شوند.

175. بازاریابی موتورهای جستجو (SEM)

یک اصطلاح جامع برای افزایش بازدید وب سایت در صفحات نتایج موتورهای جست‌وجو که شامل فعالیت‌های پولی و ارگانیک می‌شود.

176. بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) / Search Engine Optimization

فرآیند بهینه‌سازی یک وب سایت و همچنین تمام محتوای موجود در آن وب سایت به طوری که در نتایج ارگانیک موتورهای جست‌وجو، نام وب سایت در موقعیت‌های برجسته ظاهر می‌شود. سئو مستلزم درک نحوه کار موتورهای جستجو، آنچه افراد جست‌وجو می‌کنند (به عنوان مثال، کلمات کلیدی و عبارات کلیدی)، و چرایی جست‌وجوی افراد (قصد) می‌باشد. سئوی موفق یک سایت را برای کاربران و موتورهای جستجو جذاب می‌کند. این ترکیبی از تکنیک (سئوی داخلی) و بازاریابی (سئوی خارجی) است.

177. صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) / Search Engine Results Page

صفحه نتایج موتورهای جستجوی پس از انجام جست‌وجو برای کاربران نمایش داده می‌شوند، که به طور خلاصه به آن صفحه نتایج موتورهای جستجو (Search Engine Results Page) گفته میشود. به طور معمول، موتورهای جست‌وجو حدود 10 نتیجه جست‌وجوی ارگانیک را نشان می‌دهند که براساس ارتباط مرتب شده‌اند. بسته به سرج، سایر ویژگی‌های جستجو ممکن است نشان داده شوند، از جمله:

 • تبلیغات AdWords (بالا و پایین نتایج جستجوی ارگانیک)
 • Feauterd Snippet
 • تصاویر
 • پنل‌های دانش
 • بسته محلی (با نقشه)
 • اخبار
 • سوالات مرتبط
 • جستجوهای مرتبط
 • نتایج خرید
 • لینک‌های سایت
 • صفحات اینستاگرام
 • توییت‌ها
 • فیلم‌ها

178. تاریخچه جست و جو / Search History

موتورهای جست‌وجو هر جست‌وجویی را که کاربران انجام می‌دهند (متن و صدا)، هر صفحه وب بازدید شده و هر تبلیغی که روی آن کلیک می‌شود را دنبال می‌کنند. موتورهای جست‌وجو ممکن است از این داده‌ها برای شخصی سازی نتایج برای کاربرانی که وارد سیستم شده‌اند استفاده کنند.
همچنین به عنوان: تاریخچه مرور وب شناخته می‌شود.

179. اشتراک صدا / Share of Voice

در مقایسه با مجموع ورودی‌هایی که رقبای یک برند برای همان عبارات جست‌وجو دریافت می‌کنند، یک برند در SERP‌ها چه تعداد برداشت دریافت می‌کند.

180. لینک‌های سایت / Sitelinks

حداکثر شش پیوند که توسط الگوریتم موتور جستجو انتخاب شده که در زیر توضیحات متا یک وب سایت با یک نتیجه جست‌وجوی ارگانیک و رتبه برتر ظاهر می‌شوند. صفحات را می‌توان از نمایش به عنوان لینک سایت در کنسول جست‌وجو یا ابزار وب مستر بینگ مسدود کرد.
همچنین به عنوان: پیوندهای عمقی (بینگ) شناخته می‌شود.

181. نقشه سایت / Sitemap

لیستی از صفحات یک وب سایت. دو نوع نقشه سایت وجود دارد:

 • HTML: این نوع نقشه سایت که معمولاً بر اساس موضوعات سازماندهی می‌شود، به کاربران سایت کمک می‌کند تا در یک وب سایت حرکت کنند.
 • XML: این نوع نقشه سایت لیستی از صفحات وب سایت را در اختیار خزنده‌ها قرار می‌دهد.

182. لینک‌های سراسری سایت / Sitewide Links

پیوندی که در هر صفحه از یک وب سایت ظاهر می‌شود، معمولاً در نوار کناری یا پاورقی وبلاگ‌ها.

183. رسانه های اجتماعی / Social Media

پلتفرم‌هایی (وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها) که در آن کاربران می‌توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، همچنین محتوا را ایجاد، به اشتراک‌گذاری و مشاهده کنند.

184. سیگنال اجتماعی / Social Signal

هر عاملی که نشان‌دهنده اقتدار و نفوذ در وب سایت‌های شبکه‌های اجتماعی محبوب باشد. به عنوان مثال، اقتدار اجتماعی یک کاربر در توییتر.
اگرچه بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که سیگنال‌های اجتماعی بر رتبه‌بندی تأثیر می‌گذارند (مثلاً تعداد لایک‌ها/اشتراک‌گذاری‌هایی که یک قطعه از محتوا دریافت می‌کند)، گوگل به طور کلی اعلام کرده است که سیگنال‌های اجتماعی یک عامل رتبه‌بندی مستقیم نیستند. سایت‌های محبوبی که در رسانه‌های اجتماعی شهرت زیادی دارند، به دلایل دیگری رتبه خوبی دارند.

185. هرزنامه‌ها / Spam

هر روشی که در آن بدنبال فریب موتورهای جست‌وجو و ایجاد مطالب غیر واقع یا کپی است.

186. تست تقسیم / Split Testing

یک آزمایش کنترل‌شده برای مقایسه حداقل دو صفحه وب به منظور اندازه‌گیری تأثیر متغیرهای مختلف بر تبدیل‌ها. پس از اینکه صفحات برای مدت زمان کافی به بازدیدکنندگان سایت نشان داده شدند تا مقدار کافی از داده های عملکرد را جمع آوری کنند، می توان “برنده” را اعلام کرد.
همچنین به عنوان: تست A/B شناخته می شود.

187. گواهی SSL / SSL Certificate

گواهی دیجیتالی که برای احراز هویت وب سایت و رمزگذاری اطلاعات ارسال شده به سرور با استفاده از فناوری لایه سوکت‌های امن استفاده می‌شود.

188. کدهای وضعیت / Status Codes

کدهای پاسخ ارسال شده توسط سرور در هر زمانی که روی پیوند کلیک شود، صفحه وب یا فایلی درخواست شود یا فرمی ارسال شود. کدهای وضعیت رایج HTTP که برای سئو مهم هستند:

 • 200 (درست)
 • 404 (پیدا نشد)
 • 410 (رفته)
 • 500 (خطای سرویس داخلی)
 • 503 (خدمات در دسترس نیست)

189. Stop Word

یک کلمه پرکاربرد مانند: a, at, for, is, of, on, the. موتورهای جستجو، در گذشته، این کلمات را نادیده می‌گرفتند تا در زمان/منابع در هنگام خزش صرفه جویی کنند. موتورهای جست‌وجو از گذشته تا به امروز پیشرفت زیادی کرده‌اند، و این کلمات گاهی معنادار هستند، امروزه ارزش معنایی این کلمات در نظر گرفته میشود.

190. زیر دامنه / Subdomain

یک بخش جداگانه که در یک دامنه اصلی وجود دارد.

191. طبقه بندی / Taxonomy

سازماندهی و دسته‌بندی یک وب سایت برای به حداکثر رساندن قابلیت یافتن محتوا و کمک به کاربران برای انجام اهداف مورد نظر در سایت.

192. زمان ماندگاری / Time on Page

یک تخمین با دقت کم از مدت زمانی که کاربر صرف دیدن یک صفحه وب خاص کرده است. صفحاتی با نرخ خروجی بالا می‌توانند این داده‌ها را تا حد زیادی منحرف کنند.

193. برچسب عنوان / Title Tag

یک متا تگ HTML که به عنوان نام یک صفحه وب عمل می‌کند. به طور معمول، تگ عنوان، عنوانی است که موتورهای جست‌وجو هنگام نمایش فهرست جست‌وجو از آن استفاده می‌کنند، بنابراین باید شامل کلمات کلیدی استراتژیک و مرتبط برای آن صفحه خاص باشد. همچنین تگ عنوان باید نوشته شود تا موضوع محتوا برای کاربران منطقی باشد و بیشترین کلیک را جذب کند.

به طور معمول، تگ‌های عنوان باید کمتر از 65 کاراکتر باشند.

194. دامنه سطح بالا (TLD) / Top-Level Domain

پسوند یک آدرس وب :

 • .com
 • .org
 • . net
 • . info

همچنین گزینه های بسیار بیشتری برای کسب‌وکار و کشورهای متفاوت وجود دارد.

195. ترافیک / Traffic

افرادی (و گاهی اوقات ربات‌ها) که از وب سایت شما بازدید می‌کنند.

196. اعتبار / Trust

به طور کلی برای تاریخچه یک دامنه اعمال می‌شود (به عنوان مثال، اینکه آیا به منابع متخصص استناد می‌کند یا دارای ویژگی است، شهرت مثبت ایجاد می‌کند، دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل را رعایت می‌کند).

197. TrustRank

یک تکنیک تجزیه و تحلیل پیوند که برای جدا کردن “صفحه های اولیه معتبر” خوب از هرزنامه‌های وب استفاده می‌شود.

198. محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) / User-Generated Content

هر شکلی از محتوا اعم از ویدئوها، پست های وبلاگ، نظرات و غیره که توسط کاربران یا مشتریان ایجاد می‌شود.

199. جست و جوی جهانی / Universal Search

زمانی که موتورهای جست‌وجو داده‌ها را از چندین پایگاه داده تخصصی برای نمایش در نتایج جست‌وجو بیرون می‌کشند. نتایج می‌تواند شامل تصاویر، ویدئوها، اخبار، خرید و انواع دیگر نتایج باشد.
همچنین به عنوان: جستجوی ترکیبی شناخته می‌شود.

200. پیوند غیر طبیعی / Unnatural Link

هر پیوندی را که Google مشکوک، فریبنده یا دستکاری شناسایی کند. یک پیوند غیرطبیعی می‌تواند منجر به انجام جرائم دستی گوگل در وب سایت شما شود.

201. URL

uniform resource locator یک رشته خاصی از کاراکترها است و به منبعی در وب منتهی می‌شود. عبارت URL معمولا کوتاه شده عبارت the letter-based web address است.

202. URL Parameter

پارامترهایی که به URL اضافه می‌شود تا ترافیک را ردیابی کنند. (یعنی پیوندهایی که در کمپین خاصی شخصی برای مشاهده وب سایت یا صفحه وب شما روی آن کلیک کرده است). مانند:

https://www.searchenginejournal.com/example-article-url/999999/?utm_source=share-back-traffic&utm_medium=desktop-share-button&utm_campaign=twitter

203. قابلیت کاربری / Usability

به این معنا که کار کردن با وبسایت شما چقدر آسان است؟ طراحی سایت، سازگاری مرورگر، بهبود ناتوانی‌ها و سایر عوامل همگی در بهبود قابلیت کاربری و در دسترس قرار دادن سایت شما برای هر چه بیشتر افراد نقش دارند.

204. عامل کاربر / User Agent

نرم افزار خزیدن وب.

205. تجربه کاربری (UX) / User Experience

احساس کلی کاربران پس از تعامل با یک برند.

206. جست و جوی عمودی / Vertical Search

نوع تخصصی جست‌وجو که در آن تمرکز فقط بر یک موضوع، نوع محتوا یا رسانه خاص است.

207. دستیار مجازی / Virtual Assistant

رباتی که از پردازش گفت‌وگوی طبیعی انسانی برای انجام وظایفی مانند انجام جست‌وجوی وب استفاده می‌کند. به عنوان مثال، سیری اپل یا کورتانای مایکروسافت.

208. میدان دید / Visibility

وضعیت و موقعیتی که یک وب سایت در نتایج جست‌جوی ارگانیک اشغال می‌کند.

209. جست‌وجوی صوتی / Voice Search

نوعی فناوری فعال‌شده با صدا که به کاربران اجازه می‌دهد با یک دستگاه (معمولاً تلفن هوشمند) صحبت کنند تا سؤالاتشان را راجب یک موضوع بپرسند یا جست و جوی آنلاین انجام دهند.

210. صفحه وب / Webpage

سندی که در شبکه جهانی وب وجود دارد و توسط مرورگرهای وب قابل مشاهده است.

211. Website

مجموعه‌ای از صفحات وب که با هم در شبکه جهانی وب میزبانی می‌شوند.

212. ناوبری وب سایت / Website Navigation

چگونه یک وب سایت صفحات وب خود را به هم متصل می‌کند تا به بازدیدکنندگان کمک کند تا در آن سایت پیمایش کنند. ناوبری وب سایت به چند شکل مختلف انجام می‌شود، از جمله:

 • ناوبری اصلی: موضوعات یا موضوعات اصلی وب سایت شما بر روی آ‌ن‌ها متمرکز شده است. بطور مثال در راش‌وب ما روی خرید رپورتاژ آگهی و سئو تمرکز کرده‌ایم.
 • ناوبری ثانویه: موضوعات مرتبط با ناوبری اصلی، بطور مثال در راش‌وب خرید پکیج رپورتاژ آگهی، افزایش سرعت سایت‌های وردپرسی.
 • ناوبری پاورقی: معمولاً شامل پیوندهایی به صفحاتی می‌شود که حاوی منابع اطلاعاتی مهم در مورد یک نام تجاری یا کسب‌وکار هستند. این صفحات معمولاً برای اهداف رتبه‌بندی مهم نیستند، مانند ارتباط با ما، تماس با ما و … .
 • پیوندهای مرتبط: این ناحیه معمولاً در ریل سمت راست یا زیر محتوا ظاهر می‌شود. ممکن است “محبوب ترین”، “پربیننده‌ترین” یا “در حال حاضر پرطرفدار” نامیده شود.
 • پیوندهای محتوا: پیوندهایی که در محتوای اصلی شما ظاهر می‌شوند (به عنوان مثال، مقالات، صفحات فرود).
 • Breadcrumb Navigation: این نوع ناوبری نسبت به گذشته بیشتر شامل توجه گوگل شده است. برد کرامب در هر صفحه وب یک “ردیابی” را نشان می‌دهد تا به بازدیدکنندگان کمک کند تا به سرعت متوجه شوند در کدام قسمت از سایت شما قرار دارند. به عنوان مثال: صفحه اصلی > سئو > سئو وردپرس.

213. وب هرزنامه / Webspam

هر روشی که صرفاً برای فریب یا دستکاری الگوریتم‌های موتور جست و جو و یا کاربران وجود دارد.
همچنین به عنوان: سئو کلاه سیاه، هرزنامه، Spamdexing، جستجوی هرزنامه نیز شناخته می‌شود.

214. کلاه سفید / White Hat

سئو کلاه سفید، تاکتیک‌هایی که با دستورالعمل‌های وب مستر گوگل مطابقت دارند.

215. تعداد کلمه / Word Count

تعداد کل کلماتی که در محتوا ظاهر می‌شود. محتوای خیلی کوتاه می‌تواند نشانه‌ای از کیفیت پایین برای موتورهای جست‌وجو باشد.

216. وردپرس / WordPress

یک سیستم وبلاگ نویسی و مدیریت محتوا محبوب.

217. XML

زبان نشانه گذاری توسعه پذیر یک زبان نشانه‌گذاری است که موتورهای جست‌وجو برای درک داده‌های وب سایت از آن استفاده می‌کنند.

218. نقشه سایت XML / XML Sitemap

لیستی از تمام صفحات یک وب سایت که موتورهای جست‌وجو باید بدانند.

219. یاهو / Yahoo

یاهو در آوریل 1994 متولد شد و یک موتور جست‌وجو و پورتال فوق العاده محبوب در دهه 90 بود. جست و جوی یاهو عمدتاً با نیروی انسانی انجام می‌شد، حداقل تا ژوئن 2000، زمانی که یک موتور جست‌وجوی ناشناخته به نام Google شروع به تقویت نتایج جست‌و جوی ارگانیک یاهو کرد. این روند تا سال 2004 ادامه داشت، از سال 2010، نتایج جست‌وجوی ارگانیک یاهو توسط موتور جست‌وجوی مایکروسافت، بینگ، ارائه شده است.

220. یاندکس / Yandex

محبوب ترین موتور جست‌وجو در روسیه، Yandex در 23 سپتامبر 1997 توسط Arkady Volozh و Ilya Segalovich تاسیس شد.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *