چگونه rich snippet را بهینه کنیم؟

2023-01-22 13:13:19

ریچ اسنیپت‌ها (rich snippet) چیستند و چگونه آنها را بهینه می‌کنید؟ در این مقاله می‌آموزیم که چگونه دید خود را در جستجوی گوگل با rich snippetها بهتر کنیم.

روزی روزگاری، جستجوی گوگل تنها به نمایش شکوهمندانه 10 لینک آبی رنگ خلاصه شده بود.

سپس یک رابط کاربری کاملاً جدید ظهور کرد.

گوگل برای ارائه بهتر انواع مختلف نتایج جستجو و طراحی صفحه نمایش، به منظور رفع بهتر نیازهای کاربران، به rich snippets تکامل یافته است.

رتبه‌بندی برای 10 لینک آبی، دیگر کافی نیست.

بنابراین rich snippetها دقیقاً چه هستند، چرا در سئو مهم هستند و چگونه می‌توانید آنها را بهینه‌سازی کنید؟ در این راهنما، در مورد انواع مختلف rich snippet و نحوه استفاده از داده‌های ساختاریافته، جهت کمک به فهم گوگل از وب‌سایت خود خواهید آموخت برای درک اینکه چه زمانی صفحه شما ممکن است بهترین گزینه برای یک rich snippet باشد.

“rich snippet” چیست؟

ریچ اسنیپت‌ها یک ویژگی تاثیرگزار در نتایج جستجوی گوگل هستند که با داده‌ها یا عملکردهای اضافی بهبود یافته‌اند. این نتایج غنی، علاقه بصری، اطلاعات بیشتر و کاربرد بیشتری را برای جستجوگران به ارمغان می‌آورد.

استفاده از استراتژی سئو برای هدف قرار دادن ریچ اسنیپت‌ها (قطعه‌های غنی) می‌تواند به افزایش کلی CTR ارگانیک (نرخ کلیک) شما کمک کند.

آیا rich snippetها به سئو کمک میکنند؟

به طور کلی پذیرفته شده که استفاده از ریچ اسنیپت‌ها با استفاده از نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته صحیح، برخی از جنبه‌های سئوی شما را بهبود می‌بخشد، اما جان مولر از گوگل اشاره کرده که این یک عامل رتبه‌بندی مستقیم نیست:

«با توجه به استفاده از داده‌های ساختاریافته، به طور کلی من فکر میکنم که برای تاثیر حتمی در رتبه‌بندی، یکم زیاده‌روی است .
بنابراین از یک سو ما از داده‌های ساختاریافته برای درک بهتر موجودیت‌های یک صفحه و برای یافتن اینکه آن صفحه به کجا مرتبط است، استفاده می‌کنیم، … اما این به آن معنا نیست که ما آن را به کاربران بیشتری نشان دهیم یا رتبه بهتری داشته باشد.»

«توجه به این نکته مهم است که در حال حاضر داده‌های ساختاریافته به‌عنوان یک عامل رتبه‌بندی حتمی نیستند، اما به برقراری ارتباط با عوامل محتوای داخل صفحه مانند عناوین و مطالبی که موضوع صفحه هستند، کمک می‌کند.»

علاوه بر این، مارتین اسپلیت اخیراً توضیح داد که اگر اکنون از داده‌های ساختاریافته استفاده نمی‌کنند به این معنی نیست که در آینده از آن استفاده نخواهند کرد.

انواع مختلف rich snippetها

مادامی که تنوع زیادی از ریچ اسنیپت‌ها برای بهینه‌سازی در دسترس است، بسیاری از آنها برای انواع خاصی از وب سایت‌ها اعمال می‌شوند.

در زیر برخی از رایج‌ترین انواع ریچ اسنیپت‌ها و سپس نحوه بهینه‌سازی آنها را بررسی خواهیم کرد:

  • نشانه‌گذاری محصول
  • موسیقی
  • بررسی‌ها (reviews)
  • مناسبت‌ها (events)
  • دستور کار یا دستور پخت (recipes)

نشانه‌گذاری محصول

نشانه‌گذاری برای محصولات خاص نشان داده می‌شود و شامل ویژگی‌هایی مانند قیمت، در دسترس بودن، و رتبه‌بندی بررسی است.

موسیقی

این ریچ اسنیپت اطلاعاتی در مورد موسیقی، مانند آلبوم‌ها، تاریخ انتشار آن‌ها و بسیاری موارد دیگر را نشانه‌گذاری می‌کند.

بررسی‌ها

این ریچ اسنیپت، رتبه‌بندی ستاره‌ها را پایین نتایج جستجو نشان می‌دهد. می‌توان به شما تا امتیاز 5 امتیاز داد که در آن 5 بالاترین و 1 کمترین است.

مناسبت‌ها

نشانه‌گذاری رویدادها برای ارائه اطلاعات، بسته به آنچه می‌خواهید در مورد آن رویداد نشان دهید، مثل مکان و زمان یک رویداد خاص ضروری است.

دستورکار

هنگامی که از نشانه‌گذاری دستورکارها استفاده می‌کنید، این به شما امکان می‌دهد داده‌های ساختار یافته را در نتایج وب‌سایت خود قرار دهید.

Rich Snippets در مقابل Rich Results در مقابل Featured Snippets

برخی افراد، اصطلاحات Rich Results «نتایج غنی» و Rich Snippets «قطعات غنی» به جای یکدیگر استفاده میکنند. در حالی که ریچ اسنیپت‌ها تنها یک نوع از نتایج غنی هستند.

میتوانید همه انواع مختلف نتایج غنی را در گالری جستجوی گوگل کاوش کنید.

انواع نتایج غنی مانند محصول، پادکست، برنامه نرم‌افزاری و لینک‌های سایت، اطلاعات و عملکرد بیشتری را به یک قطعه جستجوی موجود (نتیجه) اضافه می‌کنند.

انواع دیگر نتایج غنی یک ویژگی کاملاً جدید را به SERP اضافه می‌کنند، مانند اسلایدر متحرک دستور غذا یا فیلم، باکس‌های آگهی کار، چگونه در اسلایدر چرخ و فلکی قرار گیریم؟ و موارد دیگر.

این مقاله در مورد اسپینت‌های برجسته را برای شناخت همه انواع موجود از اسپینت‌های ویژه در جستجوی گوگل عمیقاً بررسی کنید.

به دلیل این تنوع قابل توجه اسپینت‌ها و تفاوت کاربرد آنها، ممکن است استفاده از آن‌ها را به عنوان بخشی از استراتژی بهینه‌سازی خود، چالش برانگیز بیابید.

Rich Snippets چگونه کار می‌کند؟

داده‌های ساختاریافته نوعی کدگذاری است که انواع خاصی از داده‌ها را در صفحه شما برجسته می‌کند و درک زمینه آن داده‌ها را برای گوگل آسان‌تر می‌کند.

به عنوان مثال می‌خواهید یک صفحه سؤالات متداول (FAQ) ایجاد کنید که درباره یادگیری مؤثر پیانو است.

برای انجام این کار شما میتوانید از نوع داده ساختاریافته صفحه پرسش و پاسخ استفاده کنید که در Schema.org قرار گرفته است.

داده‌های ساختاریافته به گوگل اجازه می‌دهد تا داده‌های واقعی را به طور کامل درک کرده و نمایش دهد. زمینه را اضافه می‌کند و ویژگی‌هایی را نشان می‌دهد که گوگل دوست دارد.

این به شما امکان می‌دهد که رویکرد فعال‌تری داشته باشید و به جای اینکه منتظر بمانید که هوش مصنوعی از آنچه شما می‌خواهید، چه درکی خواهد داشت، اطمینان حاصل کنید که آن داده‌ها را به روشی که تحت کنترل خودتان است به گوگل می‌دهید.

با این حال، از آنجایی که این یک عامل رتبه‌بندی مستقیم نیست، نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته قرار نیست به طور خودکار سایت شما را به بالای SERP سوق دهد.

این به صفحه کمک میکند تا کلیک‌های بیشتری را به دست آورد، زیرا باعث میشود اطلاعات بهتر و مفیدتری در SERP به کاربران گوگل نمایش داده شود.

برای سئوی محلی، میتوانید انتظار داشته باشید که مزایای قابل توجهی از استفاده از نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته مشاهده کنید. زمینه‌های تجارت الکترونیک یا هر کسی که محصولات خاصی دارد، میتواند به این شیوه با استفاده از داده‌های ساختاریافته بهره‌مند شود.

چگونه Rich Snippet را بهینه می‌کنید؟

ابتدا باید نشانه‌گذاری داده‌های ساختاریافته خود را بسازید. سپس باید آن را تست کنید.

در نهایت می‌توانید داده‌های خود را با قرار دادن در یک قالب نهایی در وبسایت خود منتشر کنید.

 

اسکیما schema.org

 

ساخت داده‌های شما

بهینه‌سازی یک صفحه برای ریچ اسپینت، شامل چندین روش برتر است که اولین آنها از داده‌های ساختاری Schema.org استفاده می‌کند.

داده‌های ساختاریافته امکان بهینه‌سازی صفحه شما را می‌دهد، به نحوی که شامل ارائه تمام اطلاعات اولیه‌ای می‌شود که در آن صفحه به آن پرداخته شده است و این براساس نوع داده‌هایی است که قبلاً در واژگان Schema.org وجود دارد.

Schema.org چیست؟

قبل از هر چیز باید گفت کد اسکیما شامل یک فرهنگ لغت کامل از انواع داده‌ها است. این نوع داده‌ها بسته به موضوع و صنعت شما، همه از پیش تعریف شده‌اند.

حتی اگر تمایل داشته باشید، داده‌های ساختاریافتۀ مرتبط با خدمات متنوع مانند وکالت در این فرهنگ لغات موجود است.

گوگل از داده‌های ساختاری Schema.org پشتیبانی می‌کند که براساس آنچه گوگل قبلاً در پایگاه داده خود ذخیره کرده، می‌تواند نوع صفحه را تشخیص دهد. با استفاده از داده‌های ساختاری Schema.org، برای این نهادها شما بهینه‌سازی می‌شوید.

همه موتورهای جستجوی اصلی از آنها پشتیبانی می‌کنند، بنابراین لازم نیست نگران تنظیم Schema.org برای موتورهای جستجوی خاص باشید.

با بررسی و تحقیق در Schema.org  می‌توانید تا نوع داده مناسب را برای مطابقت با نهادها و موضوعاتی که برای آنها بهینه‌سازی می‌کنید، پیدا کنید.

هنگامی که نوع داده مورد نظر خود را تولید کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که نشانه‌گذاری را کدنویسی کنید.

میتوانید از داده‌های ساختاری استاندارد HTML یا داده‌های ساختاری JSON-LD استفاده کنید.

اسناد توسعه‌دهنده وب گوگل دارای اطلاعات بیشتری است که میتوانید برای شناسایی کارهایی که باید انجام دهید بسته به نقاط بهینه‌سازی خود، استفاده کنید.

داده‌های خود را آزمایش کنید

در مرحله بعد، مهم است که دادههای خود را با ابزار تست Rich Results گوگل آزمایش کنید. این ابزار جایگزین ابزار تست ساختاریافت‌های شده که اکنون منسوخ شده است.

فرآیند آزمایش به طور کلی بسیار ساده است:

  • مرحله 1: کد خود را کپی کنید.
  • مرحله 2: کد یا URL خود را در فیلدهای سمت راست قرار دهید.
  • مرحله 3: روی Test Code کلیک کنید.

مطمئن شوید که همه خطاهای کشف شده توسط ابزار را مرور کرده و آن‌ها را اصلاح کرده‌اید.

داده‌های خود را مستقر کنید

بعد از اینکه تست‌های خود را کامل کردید و متوجه شدید که همه چیز به خوبی کار میکند، می‌توانید داده‌های جدید را بر این اساس مستقر کنید.

اندازه‌گیری عملکرد ریچ اسنیپت‌ها

روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید عملکرد ریچ اسنیپت‌های خود را اندازه‌گیری کنید.

یکی از آن‌ها از طریق Semrush است که شما را به صورت مرحله به مرحله در این فرآیند راهنمایی می‌کند.

مورد دیگر از طریق Ahrefs است که به شما نشان می‌دهد چگونه می‌توانید از فیلتر ویژگی‌های SERP استفاده کنید برای این‌که سود (و زیان) عملکرد انواع معینی از ریچ اسنیپت را بررسی کنید.

همچنین می‌توانید عملکردی برای ردیابی برچسب را از طریق Google Tag Manager پیاده‌سازی کنید. از تگ‌های GTM میتوان برای علامت‌گذاری صفحات با داده‌های ساختاری خاص استفاده کرد، و می‌توانید از بینش‌های جمع‌آوری شده از این گزارش‌ها استفاده کنید.

ریچ اسنیپتها راهی عالی برای بهبود دید آنلاین شما هستند

برخی از صنایع ممکن است برای انواع خاصی از بازاریابی در این رسانه مناسب نباشند، بنابراین مهم است که یک تجزیه و تحلیل کامل از صنعت خود انجام دهید که فرصت‌هایی را مشخص می‌کند که در آن ریچ اسپینت‌هایی وجود دارند که باید به آنها دست یافت.

از ابتدا با شناسایی استراتژی خود و کار بر روی اجرای صحیح داده‌های خود، می‌توانید دید آنلاین خود را از طریق ریچ اسنیپت‌ها به عنوان یک مزیت استراتژیک اضافی افزایش دهید.

در نهایت بهترین استراتژی، استراتژی است که به جای تمرکز بر نتایج منفرد، با چندین جبهه مقابله کند.

 

منبع:

SEJ

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *