بهینه‌ترین تگ تایتل title تیتر برای سئو

2021-07-03 07:33:46

تعداد کلمات : 1345 کلمه    زمان مطالعه : 10 دقیقه

برای دانلود نسخه  PDF کلیک کنید.

متاتگ title چیست؟

تگ تایتل title در واقع یک کد HTML است که تیتر صفحه شما در وب را مشخص می‌کند. موتورهای جستجو در صفحه نتایج، تیتر شما را از روی تگ title می‌خوانند. تگ تایتل شما در نتایج جستجو عنصر قابل کلیک سایت شماست و برای بالا بردن نرخ کلیک، سئو و تعامل با کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است. تیتر صفحه شما باید دقیق باشد و توضیح مختصری از محتوای شما ارائه دهد.

کد html تگ title

فرمت یا شکل بهینه (برای موتورهای جستجو)

عبارت کلیدی اصلی – عبارت کلیدی مترادف | نام برند
خرید چکش، ابزار آلات خانگی | ابزارشاپ

طول بهینه تیتر title برای سئو

گوگل معمولا 50 تا 60 کاراکتر ابتدایی تگ تایتل شما را نمایش می‌دهد. اگر تیتر خود را کمتر از 60 کاراکتر بنویسید، میتوانید انتظار داشته باشید که گوگل در 90 درصد مواقع تیتر شما را کامل نمایش دهد. این تعداد کاراکتر بدون محاسبه فاصله بیان شده است. نمی‌توان محدودیتی دقیق برای تعداد کاراکتر تگ تایتل بیان کرد چرا که ممکن است در صفحه نمایش‌های مختلف، نتایج متفاوتی را ببینید.

چرا تگ تایتل title مهم است؟

متاتگ تیتر title فاکتور بسیار بزرگی در کمک به موتورهای جستجو برای درک محتوای شما هستند و اولین احساسی که مخاطبان درباره صفحه شما پیدا می‌کنند نیز از آنها نشات می‌گیرد. تگ تیتر در سه نقطه کلیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد: 1. صفحه نتایج جستجو موتورهای جستجو ، 2. مرورگرها، 3. شبکه‌های اجتماعی

1. صفحه نتایج موتورهای جستجو

تگ تایتل شما حضور شما در نتایج جستجو محسوب می‌شود و اولین تجربه کاربر از مواجه شدن با سایت شما را رقم می‌زند. حتی اگر شما رتبه خوبی داشته باشید نیز تیتر شما تاثیر بسیار زیادی بر کلیک یا عدم کلیک کاربر بر روی نتیجه سایت شما خواهد گذاشت.

2. مرورگرها

تگ title شما بالای مرورگر به شکل برچسب نمایش داده می‌شود. این موضوع به کسانی که تبهای زیادی باز دارند برای پیدا کردن دوباره تب مربوط به صفحه شما کمک می کند.

نحوه نمایش تیتر راش وب در بالای مرورگر

تیترهای اختصاصی و قابل درک با کلمات کلیدی مهم بنویسید تا کاربران با یک نگاه متوجه محتوای صفحه شما شوند و به سادگی در میان تبهای باز دیگر سایت شما را بیابند.

3. شبکه‌های اجتماعی

وقتی شما لینک صفحه‌ای را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک منتشر می‌کنید، تگ تایتل آن صفحه به شکل یک تیتر ظاهر خواهد شد. البته در نظر داشته باشید برخی شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توئیتر به شما اجازه می‌دهد تا تگ تیتر مخصوص خودتان را انتخاب کنید.

نحوه نوشتن تیتر مناسب

حالا که از اهمیت تیتر برای موتورهای جستجو و بهبود تجربه کاربری UX مطلع شدیم، با هم به بررسی برخی نکات برای نوشتن title مناسب می پردازیم:

1. مراقب طول تیتر خود باشید.

اگر طول تیتر شما خیلی زیاد باشد، ممکن است موتورهای جستجو با اضافه کردن یک “…” به انتهای آن، به طور کامل تیتر را نمایش ندهند و برخی کلمات مهم شما از دید کاربر پنهان بماند. با وجود اینکه ما به طور کلی توصیه می‌کنیم تیتر را کمتر از 60 کاراکتر قرار دهید، برخی اوقات گوگل بسته به صفحه نمایش دستگاه کاربر تعداد کاراکترهای بیشتری را نمایش دهد.
برخی حروف فضای بیشتری اشغال می‌کنند، مانند “W” در انگلیسی و “گ” در فارسی. مثل پایین را مشاهده کنید:

تفاوت نمایش تیترهای مختلف در نتایج جستجو

تیتر اولی با وجود 77 کاراکتر بدلیل وجود حروفی مانند i، t، l و r که فضای زیادی اشغال نمی‌کنند به طور کامل نمایش داده شده است. اما مثال دومی با وجود تنها 42 کاراکتر که اکثرا فضای زیادی اشغال می‌کنند، به طور کامل توسط گوگل در نتایج نمایش داده نشده است.
پس در نظر داشته باشید حتی با وجود داشتن تیتری با تعداد کاراکترهای منطقی نیز ممکن است موتورهای جستجو تیتری متفاوت از آنچه شما در تگ title قرار داده‌اید نمایش دهند. هیچ‌ گونه جریمه‌ای برای تیترهای بلند وجود ندارد، خودتان را جای کاربر جستجو کننده بگذارید و به این فکر کنید که با جستجوی عبارتی دوست دارید چه تیتری را ظاهر کنید؟

2. از چپاندن عبارات کلیدی بپرهیزید.

با وجود اینکه گوگل جریمه‌ای برای تیترهای طولانی در نظر نمی‌گیرد، اما اگر شما هم عبارات کلیدی خود را در تیتر تکرار می‌کنید و تجربه کابری ضعیفی بوجود می‌آورید، به زودی به مشکل برخواهید خورد. مانند:
طراحی سایت، طراحی سایت وردپرس، طراحی سایت ارزان، طراحی سایت حرفه‌ای، طراحی سایت تهران – راش وب
از اینگونه تیترها که تکرار کلمه کلیدی و یا مترادفهای آن هستند، پرهیز کنید. این تیترها برای کاربران ضعیف هستند و به همین دلیل با موتورهای جستجو هم به مشکل خواهید خورد. موتورهای جستجو تنوع عبارات کلیدی را متوجه هستند و مترادف ها را می‌شناسند، چپاندن کلمات کلیدی در تیتر غیرضروری و ناکارآمد است. در عوض با رعایت فاکتورهای سئو داخلی، صفحه خود را برای تمام این عبارات بهینه کنید.

3. برای هر صفحه تیتر اختصاصی بنویسید.

تیترهای اختصاصی به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که محتوای شما نیز اختصاصی است و هم‌چنین نرخ کلیک بالاتری نیز دریافت خواهید کرد. در مقیاس صدها و هزاران صفحه موجود در دنیای وب، شاید سخت به نظر بیاید که تیتری اختصاصی برای هر صفحه بنویسیم، اما با دسترسی داشتن به تغییر تیتر (تگ title) بدون تغییر تیتر صفحه H1 این امکان میسر شده است که برای هر صفحه به صورت دسته جمعی تیتری اختصاصی بنویسید.  برای مثال، اگر شما هزاران صفحه محصول در وبسایت خود دارید، می توانید فرمت آنها را به طور دسته‌جمعی از داخل پنل خود تغییر دهید، مانند:
نام محصول، نام دسته بندی – نام برند
خرید پیچ گوشتی، ابزارآلات خانگی – ابزارشاپ
اگر از وردپرس برای طراحی سایت خود استفاده می‌کنید، می توانید با مراجعه به تنظیمات افزونه یواست سئو این تغییرات را انجام دهید.

4. کلمه کلیدی هدف را در ابتدا قرار دهید.

طی تحقیقات و گزارش‌های وبسایت MOZ قرار دادن کلمه کلیدی در اوائل تگ تایتل تاثیری مثبت در رتبه بندی نتایج جستجو دارد. به علاوه، تحقیقات بر روی رفتار کاربران نشان میدهد که معمولا یک و دو کلمه اول هر تیتر بیشترین نگاه را به خود جذب می‌کند. بهمین دلیل است که ما پیشنهاد می کنیم، تیتر خود را با نمایش اصلی ترین جنبه محتوا هر صفحه در ابتدای آن آغاز کنید و نام برند را نیز در ابتدای تیتر نیاورید.

5. از نام برند خود استفاده کنید.

اگر برندی قوی و شناخته شده دارید، اضافه کردن آن به تیتر می‌تواند نرخ کلیک شما را افزایش دهد. ما به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم نام برند خود را در انتهای تیتر بیاورید، اما در برخی صفحات مانند درباره ما، تماس با ما یا صفحه اصلی ممکن است بخواهید بیشتر بر روی نام برند تاکید کنید.

6. تیتر را برای مشتریان خود بنویسید.

با وجود اهمیت بسیار بالای تیتر برای سئو، فراموش نکنید هدف اول شما گرفتن کلیک از کاربران است. تگ title در واقع اولین برخورد مشتری شما با برندتان در نتایج جستجو است، باید مثبت ترین و مناسب ترین پیام شما برای وی نیز باشد.

چرا گوگل تیتر (تایتل title) مرا در نتایج نمایش نمی دهد؟

برخی اوقات گوگل ممکن است تیتری نمایش دهد که در واقع تیتری نیست که شما برای صفحه خود نوشته اید. چرا؟ 3 توضیح برای این مشکل وجود دارد.

1. در تیتر شما کلمات کلیدی چپانده شده است. keyword-stuffed

همانطور که پیشتر نیز گفتیم، اگر سعی کنید با تکرار کلمات کلیدی در تیتر برای هر عبارت جایگاهی بدست آورید، به دلایلی روشن، گوگل بخشی که برای کاربر مفید می‌داند را نمایش خواهد داد.

2. در تیتر کلمه کلیدی هدف نیست.

اگر محتوای شما پیرامون کلمه کلیدی بخصوصی نوشته شده باشد و این کلمه درون تگ title شما وجود نداشته باشد یا تیتری بی ارتباط به موضوع باشد، گوگل ممکن است خودش تشخیص دهد چه تیتری برای این صفحه نمایش دهد. این اتفاق لزوما چیز بدی نیست، هیچ تیتری قرار نیست برای هر جستجویی مناسب باشد. اگر محتوای شما طیف گسترده ای از کلمات کلیدی را پوشش می‌دهد سعی کنید تیتری بنویسید که همه آنها را پوشش دهد و پاسخ قصد کاربر را بدهد.

3. یک تیتر جایگزین دارید

در برخی موارد اگر تیترهای جایگزین تعریف کرده باشید، مانند متا تگ‌های تایتل برای شبکه های اجتماعی، گوگل ممکن است ترجیح دهد آن تیتر را نمایش دهد. این هم مورد بدی نیست اما اگر تیتر نمایش شده دلخواه شما نیست باید تیترهای جایگزین خود را بررسی کنید.

همچنین بخوانید :

۳ نکته سئو صفحات دسته بندی محصولات ووکامرس

ساخت لینک در پرسش و پاسخ گوگل (FAQ)

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *