چرا دیگر از کلمات کلیدی متا استفاده نمی‌شود؟

2021-07-03 06:33:41
Meta keywords

برای دانلود نسخه PDF کلیک کنید.

با وجود این حقیقت، ما هنوز صاحبان برخی سایت ها را می بینیم که از کلمات کلیدی متا در وب سایت های خود استفاده می کنند و طبق گفته‌های Google Trends، مردم هنوز در جستجوی کلمات کلیدی متا هستند، اگر چه به نظر می رسد کمتر از سال های قبل نمایش داده می‌شود.

کلمات کلیدی متا چیست؟

استفاده از کلمات کلیدی متا به سال 1995 باز می گردد. با استفاده از برچسب متا می توانید کلمات کلیدی اصلی آن صفحه را مشخص کنید که نشانگر هدف آن صفحه است. کلمات کلیدی متا چیزی شبیه به این بود:

<meta name=”keywords” content=”seo, search engine
optimisation, search engine optimization,
search engine ranking”>

از لحاظ تئوری، شما می‌توانید از این برچسب برای ارائه اطلاعات بیشتر در مورد صفحه خود به موتورهای جستجو استفاده کنید. موتورهای جستجو سپس کلمات کلیدی موجود در برچسب را می خوانند و می گفتند، “این چیزی است که شما می خواهید برای آن رتبه بندی کنید، پس اجازه دهید این سایت را به بالا منتقل کنیم!”

عناصر کلمات کلیدی متا (مانند تمام عناصر متا) برای بازدید کنندگان مخفی است اما برای موتورهای جستجو قابل مشاهده است. کلمات کلیدی شما در ویژگی محتوای این عنصر قرار می گرفت و سپس به عنوان عامل رتبه بندی توسط موتورهای جستجو استفاده میشد. در واقع اگر می خواستید مستقیم از Google بخواهید شما را برای یک یا چند کلمه کلیدی رتبه بندی کند، این همان چیزی بود که برای شما کاربرد داشت. اما با بیشتر شدن تجارت وب، مردم شروع به اسپم کردن این عناصر کلمات کلیدی کردند و موتورهای جستجو شروع به نادیده گرفتن آن کردند.

چرا کلمات کلیدی متا از رده خارج شدند؟

این یکی از تلاش های موتورهای جستجو برای مبارزه با اسپم وب و پاکسازی نتایج جستجو بود. وقتی هر شخصی فقط با انتقال یک برچسب متا، می توانست برای عبارتی رتبه بندی کند، کاملاً بدیهی بود که مشکلی پیش آمده است.

در آن زمان، ایده اصلی این بود که وب مسترهایی که در حال طراحی محتوای صفحه هستند با نشان دادن کلید واژه های متا کلمات کلیدی که می خواستند برای آن رتبه بندی کنند را به موتورهای جستجو نشان می دادند. گوگل به عنوان اولین موتور جستجوگر به مسائل و مشکلاتی که در رابطه با این عناصر وجود داشت واکنش نشان داد چرا که وب مسترها علاوه بر کلید واژه های اصلی خود بسیاری از کلید واژه های نامرتبط به محتوا را نیز در این بخش درج می کردند. گوگل در این زمان اعلام کرد بیایید از اعتماد به وب مسترها دست برداریم و اجازه دهید به یک تصویر جامع تر نگاه کنیم تا محتواها را بررسی کنیم. بنابراین می خواهیم همه عناصر موجود در صفحه را بررسی کنیم. بهتر است به تمام پیوندهایی که به آن صفحه وب باز می گردد نگاه کنیم. سال 2009 سالی بود که گوگل قاطعانه گفت که آنها دیگر از آنها به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده نمی کنند.

کلمات کلیدی متا برای اسپم کردن بسیار آسان بود و تقریباً همه موتورهای جستجوگر اصلی (Google ،Yahoo ، Bing) پشتیبانی از این متا تگ را قطع کردند و دیگر آن را به عنوان یک سیگنال رتبه بندی نمی دانند، بنابراین دیگر بر SERP های آنها تأثیر نمی گذارد.

توجه به این نکته مهم است که برچسب کلمات متا هیچ ارتباطی با کلید واژه تمرکزی در SEO Yoast ندارد. کلید واژه تمرکزی ویژگی Yoast SEO است که برای ارزیابی و تعیین اینکه آیا صفحه خود را به خوبی برای کلمه کلیدی مورد نظر برای رتبه بندی بهینه کرده اید استفاده می شود و این سیگنالی نیست که ما بتوانیم خود به موتورهای جستجو بدهیم.

عوامل حذف کلمات کلیدی متا

بگذارید تاریخچه کاملی در مورد حذف برچسب کلمات کلیدی متا برای شما تعریف کنیم. در سپتامبر سال 2009، گوگل در رابطه با آنچه که سال ها قبل رسماً معتبر بود اعلام کرد: “گوگل از متاگرافی کلمات کلیدی در رتبه بندی وب استفاده نمی کند”. همچنین در اکتبر همان سال یعنی سال 2009، در Yahoo نیز اعلام کرد که دیگر از برچسب کلمات متا استفاده نمی کند.

در حال حاضر، کاملاً مشخص است که برچسب کلمات کلیدی متا از نظر جستجوگرها کاملا حذف شده است. مطمئناً، این عناصر ممکن است برای سیستم های تبلیغاتی متنی ارزش داشته باشد یا به عنوان سیگنالی برای ربات هایی که در وب جستجو می کنند و به دنبال موضوعاتی برای هدف قرار دادن هستند، کاربرد داشته باشد اما باید بدانید که از نظر موتورهای جستجو این عناصر کاملا بی ارزش بوده و کمکی به بهبود سئو سایت شما نخواهند کرد. در برخی موارد نیز گفته می شود که استفاده از آنها کاملا روش اشتباهی است و می تواند به ضرر سایت شما کار کند، زیرا ممکن است به عنوان یک سیگنال اسپم در نظر ربات های رتبه بندی محسوب شود. بنابراین وقت خود را برای ساخت و اضافه کردن برچسب متا کلمات کلیدی تلف نکنید. بهتر است به جای آن بر روی محتواها و کلید واژه های مختص به آن تمرکز کنید و محتوای با کیفیت تری را منتشر کنید تا به واژه های هدف شما نزدیک باشد یا وقت خود را صرف تحقیق در مورد کلید واژه های واقعی کنید، زیرا با اینکه برچسب کلمات متا مرده است، کلمات کلیدی هنوز بسیار زنده هستند.

چرا برخی افراد هنوز از کلمات کلیدی متا استفاده می کنند؟

تا آنجا که به گوگل مربوط می شود، می توانید از برچسب کلمات کلیدی متا استفاده کنید و به چیزی آسیب نمی رساند زیرا ربات های گوگل به آن توجهی نخواهند کرد. یاهو نیز به همین روش کار می کند اما بینگ واکنشی کاملا متفاوت دارد. بینگ در واقع به برچسب نگاه می کند اما از آن به عنوان یک عامل رتبه بندی استفاده نمی کند. بینگ از آن فقط به عنوان ضربات پنالتی استفاده می کند. اگر شما در جای گذاری برچسب کلمات کلیدی متا با کلماتی که در محتوای شما وجود ندارد اقدام کنید، رتبه بندی صفحه مورد نظر شما  از نظر بینگ کاهش میابد. بنابراین مهم نیست که چند نفر هنوز هم از آن استفاده می کنند، برچسب کلمات کلیدی متا هیچ ارزشی برای محتوا و صفحات وبسایت شما ندارد.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *