راهنمای تحقیق کلمات کلیدی

2022-02-05 15:49:29

در حالی که الگوریتم‌های گوگل بصورت دائمی در حال بروزرسانی هستند، یک چیز برای فعالین در زمینه بازاریابی آنلاین و افرادی که به دنبال بهینه‌سازی وب ‌سایت‌ خود در جستجوهای گوگل هستند کاملاً ثابت مانده است: تحقیق کلمات کلیدی. بنابراین الزام به فراگیری و بالابردن سطح آگاهی از این مسئله وجود دارد، به همین دلیل مطلبی کامل در ارتباط با تعریف، توصیف و چگونگی انجام تحقیق کلمات کلیدی برای شما آماده کرده ایم.

تعداد کلمات ۳۰۰۰ کلمه، زمان تقریبی مطالعه ۱۵ دقیقه، برای دانلود فایل PDF اینجا کلیک کنید.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی فرایند یافتن و تجزیه و تحلیل عبارات جستجویی است که افراد با هدف استفاده از آن داده‌ها برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) یا بازاریابی عمومی، وارد موتور جست وجو می کنند. تحقیق کلمات کلیدی می تواند عبارات کلیدی مهم و اساسی را برای هدف، میزان محبوبیت و دشواری آنها و موارد دیگر کشف و رتبه بندی کند.

چرا تحقیق کلمات کلیدی مهم است؟

تحقیق کلمات کلیدی بینش ارزشمندی را در مورد سوالاتی که مخاطب هدف شما واقعاً در Google جستجو می کند ارائه می دهد. بینشی که می‌تواند به ایجاد استراتژی محتوا و همچنین استراتژی بازاریابی به صورت وسیع‌تر کمک کند. با این حال، خود کلمات کلیدی ممکن است آن‌قدر که فکر می کنید برای سئو مهم نباشند.

هر روز بیشتر و بیشتر می شنویم که سئو در 10 سال گذشته چقدر پیشرفت کرده است و چقدر تاثیر دانستن کلمه کلیدی تا بهینه‌سازی داخلی و خارجی سایت بی اهمیت است و تا حدودی این حرف درست است. استفاده از کلمات کلیدی که دقیقاً با جستجوی افراد مطابقت دارند، دیگر مهم ترین عامل رتبه بندی از نظر یک متخصص سئو نیست. در عوض، این هدف پشت آن کلمه کلیدی است. اما این بدان معنا نیست که تحقیق کلمات کلیدی فرآیندی قدیمی است.

تحقیق کلمات کلیدی به شما می گوید که مردم به چه موضوعاتی اهمیت می دهند و با فرض استفاده از ابزار سئوی مناسب، چقدر آن موضوعات در بین مخاطبان شما محبوب هستند. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی که حجم بالایی از جستجو در ماه را دریافت می کنند، می توانید محتوای خود را بر اساس موضوعاتی که می خواهید، ایجاد کنید، سپس، می توانید از این موضوعات برای تعیین کلمات کلیدی مورد نظر خود استفاده کنید. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی، حجم جستجو و هدف کلی آنها، می توانید با دادن پاسخ به سوالاتی که اکثر مخاطبان شما به دنبال آن‌ها هستند، کاربران را به وبسایت خود جذب کنید.

 

چگونه کلمات کلیدی را برای استراتژی سئو خود جستجو کنید؟

ما قصد داریم که یک فرایند تحقیق عبارات کلیدی را ارائه کنیم که میتواند به شما کمک کند. فهرستی از عباراتی را که باید آن را هدف قرار دهید تهیه کنید. به این ترتیب می توانید، یک استراتژی کلید واژه قوی ایجاد و اجرا کنید که به شما کمک می‌کند عبارات جستجویی را که واقعاً به آنها اهمیت می‌دهید پیدا کنید.

مرحله 1: فهرستی از موضوعات مهم و مرتبط بر اساس آنچه در مورد کسب و کار خود می دانید تهیه کنید

برای شروع شما باید تمام موضوعاتی که برای مخاطبانتان و برای کسب و کارتان مهم هستند را پیدا کنید و سپس از آن ظرف‌های موضوعی برای کمک به پیدا کردن کلمات کلیدی خاص در مراحل بعدی استفاده کنید. اگر یک وبلاگ نویس معمولی هستید، احتمالاً اینها موضوعاتی هستند که بیشتر در مورد آنها وبلاگ می‌نویسید. یا شاید آنها موضوعاتی هستند که بیشتر در گفتگوهای فروش مطرح می‌شوند. خود را به جای شخصیت‌های خریدار خود قرار دهید. مخاطبان هدف شما چه موضوعاتی را جستجو می کنند؟

پس از یافتن موضوعات هدف، باید با استفاده از ابزارهای مناسب مانند moz و ahrefs میزان جستجوی هرکدام را پیدا کنید. این داده‌ها به شما امکان می‌دهد میزان اهمیت این موضوعات برای مخاطبان خود را اندازه‌گیری کنید و برای موفقیت با آن کلمه کلیدی، ممکن است به چند موضوع فرعی مختلف نیاز داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این موضوعات فرعی، به مرحله 2 می رویم.

مرحله 2: ظرف های موضوعی را با کلمات کلیدی پر کنید

اکنون که چند ظرف موضوعی دارید که می خواهید روی آنها تمرکز کنید، زمان آن رسیده است که برخی از کلمات کلیدی را که در آن ظرف ها قرار می گیرند شناسایی کنید. اینها عبارات کلیدی هستند که فکر می کنید برای رتبه بندی در SERP ها (صفحات نتایج موتور جستجو) مهم هستند زیرا مشتری هدف شما احتمالاً در حال جستجو برای آن عبارات خاص است. به عنوان مثال، اگر من آخرین ظرف موضوعی را برای یک شرکت نرم‌افزار بازاریابی – “اتوماسیون بازاریابی” انتخاب کنم – برخی از عبارات کلیدی را که فکر می‌کنم افراد مرتبط با آن موضوع تایپ می‌کنند، طوفان فکری می‌کنم. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • ابزارهای اتوماسیون بازاریابی
 • نحوه استفاده از نرم افزار اتوماسیون بازاریابی
 • اتوماسیون بازاریابی چیست؟
 • چگونه بفهمم که آیا به نرم افزار اتوماسیون بازاریابی نیاز دارم؟
 • اتوماسیون بازاریابی ایمیلی
 • ابزارهای برتر اتوماسیون

هدف این مرحله این نیست که فهرست نهایی عبارات کلیدی خود را تهیه کنید. شما فقط می‌خواهید در نهایت با عباراتی همراه باشید که فکر می‌کنید مشتریان بالقوه ممکن است برای جستجوی محتوای مرتبط با آن ظرف موضوع خاص استفاده کنند. ما لیست‌ عبارات را بعداً در این فرآیند مشخص می کنیم. با توجه به انیکه روزانه کلمات کلیدی بیشتری توسط کاربران گوگل جستجو می‌شوند، راه هوشمند دیگر برای دستیابی به ایده‌های کلمه کلیدی این است که بفهمید وب‌سایت شما در حال حاضر برای کدام کلمات کلیدی در گوگل جایگاه دارد. برای انجام این کار، به نرم افزار تجزیه و تحلیل وب سایت مانند Analytics نیاز دارید.

منابع ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید و ظرف ترافیک جستجوی ارگانیک خود را بررسی کنید تا کلمات کلیدی مورد استفاده افراد برای رسیدن به سایت شما را شناسایی کنید. این تمرین را برای هر تعداد ظرف موضوعی که دارید تکرار کنید و به یاد داشته باشید، اگر برای یافتن عبارات جستجوی مرتبط با مشکل مواجه هستید، همیشه می‌توانید به همکاران در ارتباط با مشتریان- کسانی که در بخش فروش یا خدمات هستند – مراجعه کنید و از آنها بپرسید که چه نوع عباراتی برای مشتریان احتمالی و مشتریان آنها وجود دارد. اینها اغلب نقاط شروع عالی برای تحقیق کلمات کلیدی هستند.

مرحله 3: با درک هدف کاربر از جستجو تحقیق عبارات کلیدی را بهینه کنید

همان طور که در بخش قبلی گفتیم، هدف کاربر در حال حاضر یکی از مهم‌ترین عوامل در توانایی شما برای رتبه‌بندی خوب در موتورهای جستجو مانند گوگل است. امروزه، مهمتر است که صفحه وب شما به پاسخ سوالی که جستجوگر قصد حل آن را دارد رسیدگی کند تا اینکه صرفاً کلمه کلیدی مورد استفاده را به دفعات استفاده کرده باشد.

بنابراین، این چه تاثیری بر تحقیقات کلمات کلیدی شما می گذارد؟

در نظر گرفتن ارزش اسمی کلمات کلیدی آسان است و کلمات کلیدی می توانند معانی مختلفی داشته باشند. از آنجایی که هدف پشت جستجو برای پتانسیل رتبه‌بندی شما بسیار مهم است، باید مراقب باشید که چگونه کلمات کلیدی مورد نظر خود را تفسیر می‌کنید. فرض کنید، به عنوان مثال، شما در حال تحقیق درباره کلمه کلیدی “چگونه یک وبلاگ را راه اندازی کنیم” برای مقاله ای که می خواهید ایجاد کنید، هستید. “وبلاگ” می تواند به معنای یک پست وبلاگ یا خود وب‌سایت وبلاگی باشد و هدف جستجوگر در پشت آن کلمه کلیدی بر جهت مقاله شما تأثیر می گذارد.

آیا جستجوگر می خواهد یاد بگیرد که چگونه یک پست وبلاگ فردی را شروع کند؟ یا آیا آنها می‌خواهند بدانند که چگونه یک دامنه وب‌سایت را برای اهداف وبلاگ نویسی راه اندازی کنند؟ اگر استراتژی محتوای شما فقط افراد علاقه مند به دومی را هدف قرار می‌دهد، باید قبل از متعهد شدن به کلمه کلیدی از هدف آن مطمئن شوید. برای تأیید اینکه هدف کاربر از جستجوی یک کلمه کلیدی چیست، ایده خوبی است که به سادگی این کلمه کلیدی را خودتان وارد یک موتور جستجو کنید و ببینید چه نوع نتایجی به دست می‌آید. مطمئن شوید که نوع محتوای Google با آنچه که می‌خواهید برای کلمه کلیدی ایجاد کنید، ارتباط نزدیکی دارد.

مرحله 4: عبارات مرتبط با جستجوی مورد نظر را پیدا کنید

این گام یک مقدار به خلاقیت احتیاج دارد، ممکن است قبلاً هنگام انجام تحقیقات کلمات کلیدی به آن فکر کرده باشید. اگر نه، این یک راه عالی برای پر کردن یک لیست بزرگ از عبارات کلیدی است. اگر در تلاش هستید که به کلمات کلیدی بیشتری فکر کنید که ممکن است افراد در مورد یک موضوع خاص جستجو کنند، نگاهی به عبارات جستجوی مرتبطی بیندازید که هنگام جستجو یک عبارت کلیدی در انتهای نتایج Google ظاهر می شوند. هنگامی که عبارت خود را تایپ می‌کنید و به انتهای نتایج گوگل نگاهی بیاندازید، متوجه پیشنهادهایی برای جستجوهای مرتبط با ورودی اصلی خود خواهید شد. این کلمات کلیدی می‌توانند ایده‌هایی را برای کلمات کلیدی دیگری ایجاد کنند که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. برخی از آن عبارات جستجوی مرتبط را تایپ کنید و به عبارات جستجوی مرتبط آنها نگاه کنید. با تکرار این روند تعداد زیادی عبارات پرجستجو را پیدا خواهید کرد.

مرحله 5: از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی به نفع خود استفاده کنید

ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی و سئو مانند Ahrefs، SEMrush و… می توانند به شما کمک کنند تا بر اساس کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی که بر اساس چیزی که در این پست آموخته‌اید، ایده‌های بیشتری برای کلمات کلیدی پیدا کنید. این روش ممکن است عباراتی را به شما بدهد که شاید به آن‌ها فکر نکرده باشید.

نحوه یافتن و انتخاب کلمات کلیدی برای وب سایت شما

اگر ایده ای در مورد کلمات کلیدی که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید دارید، اکنون زمان آن است که لیست خود را بر اساس بهترین آنها برای استراتژی خود اصلاح کنید.

مرحله 1. سه عامل اصلی برای انتخاب کلمات کلیدی خوب را بشناسید

قبل از انتخاب کلمات کلیدی و انتظار اینکه محتوای شما برای آنها رتبه بندی شود، باید کلمات کلیدی را برای سه مورد تنظیم کنید:

 1. ارتباط

گوگل محتوا را از نظر ارتباط رتبه‌بندی می‌کند. اینجاست که مفهوم هدف جستجو مطرح می‌شود. محتوای شما تنها در صورتی برای یک کلمه کلیدی رتبه‌بندی می‌شود که نیازهای جستجوگران را برآورده کند. علاوه بر این، محتوای شما باید بهترین منبع برای عبارت کلیدی مربوطه باشد.

 1. اعتبار

گوگل به منابعی که معتبر می‌داند اهمیت بیشتری می‌دهد. این بدان معنی است که شما باید تمام تلاش خود را برای تبدیل شدن به یک منبع معتبر با غنی‌سازی سایت خود با محتوای مفید و ارائه اطلاعات مناسب با جستجوی کاربران و ترویج آن محتوا برای به دست آوردن سیگنال‌های اجتماعی و بک‌ لینک انجام دهید. اگر در فضای کاری خود به عنوان منبع معتبر شناخته نمی‌شوید، یا اگر نتیجه جستجوی یک کلمه کلیدی با منابع سنگینی که نمی‌توانید با آن‌ها رقابت کنید پر شده است؛ شانس کمتری برای رتبه‌بندی دارید، مگر اینکه محتوای شما استثنایی باشد.

 1. حجم جستجو

ممکن است که برای یک کلمه کلیدی خاص در صفحه اول رتبه‌بندی شوید، اما اگر هیچ کس آن را جستجو نکند و باعث ترافیک سایت شما نمی‌شود. شبیه راه اندازی مغازه در شهر ارواح خواهد بود. حجم با MSV (حجم جستجوی ماهانه) اندازه‌گیری می‌شود که به معنای تعداد دفعاتی است که کلمه کلیدی در ماه در بین همه مخاطبان جستجو می‌شود.

مرحله 2: ترکیبی از عبارات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی بلند را در هر پست در نظر بگیرید

اگر تفاوت بین عبارات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی بلند را نمی‌دانید، اجازه دهید با یک توضیح کوتاه برایتان شفاف‌سازی کنیم. عبارات اصلی عبارت‌های کلیدواژه‌ای هستند که عموماً کوتاه‌‌تر وعمومی‌‌تر هستند و بسته به اینکه راجب چه موضوعی هستند، معمولاً فقط یک تا سه کلمه طول دارند. از سوی دیگر، کلمات کلیدی بلند، عبارات کلیدی بلندتری هستند که معمولاً شامل سه یا چند کلمه می شوند.

این مهم است که بررسی کنید که ترکیبی از عبارات اصلی و عبارات بلند را دارید، این استراتژی میتواند به شما کمک کند تا بتوانید در بلند مدت روی عبارات مختلف جایگاه کسب نمایید. این به این دلیل است که عبارات اصلی به طور کلی بیشتر جستجو می‌شوند، که باعث می‌شود اغلب (نه همیشه، اما اغلب) بسیار رقابتی‌تر و رتبه‌ بندی آن‌ها نسبت به اصطلاحات بلند دشوارتر باشد. در مورد آن فکر کنید: به نظر شما بدون در نظر گرفتن حجم جستجو یا مسئله دیگر، رتبه بندی کدام یک از عبارات زیر دشوارتر است؟

 • چگونه یک پست وبلاگ عالی بنویسیم
 • وبلاگ نویسی

اگر به شماره 2 پاسخ دادید، کاملاً حق با شماست. در حالی که عبارات اصلی به طور کلی بیشترین حجم جستجو را دارند (به معنی پتانسیل بیشتر برای ارسال ترافیک به شما)، رک و پوست کنده، ترافیکی که از عبارت «چگونه یک پست وبلاگ عالی بنویسیم» معمولاً مطلوب تر است. چرا؟ زیرا کسی که به دنبال چیزی خاص است احتمالاً جستجوگر واجد شرایط تری برای محصول یا خدمات شما است (با فرض اینکه شما در فضای وبلاگ نویسی هستید) تا کسی که به دنبال چیزی واقعاً عمومی است.

از آنجایی که کلمات کلیدی بلند تمایل بیشتری به خاص بودن دارند، معمولاً ساده‌تر است که بگوییم افرادی که آن کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند واقعاً به دنبال چه هستند. از طرف دیگر، شخصی که عبارت اصلی “وبلاگ نویسی” را جستجو می‌کند، می‌تواند آن را به دلایل زیادی که به کسب‌وکار شما مرتبط نیستند جستجو کند. بنابراین لیست کلمات کلیدی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ترکیبی سالم از کلمات کلیدی اصلی و کلمات کلیدی بلند دارید. شما قطعاً خواهان بردهای سریعی هستید که کلمات کلیدی بلند برای شما به ارمغان بیاورند، اما همچنین باید سعی کنید در درازمدت شرایط دشوارتر را به نفع خود رقم بزنید.

مرحله 3: با بررسی رقبا ببینید آن‌ها روی چه عباراتی کار میکنند

فقط به این دلیل که رقیب شما در حال انجام کاری است به این معنی نیست که شما نیاز به انجام آن دارید. همین امر در مورد کلمات کلیدی نیز صدق می کند. فقط به این دلیل که یک کلمه کلیدی برای رقیب شما مهم است، به این معنی نیست که برای شما مهم است. با این حال، درک کلمات کلیدی که رقبای شما در تلاش برای رتبه‌بندی هستند، راهی عالی برای کمک به شما در ارزیابی مجدد لیست کلمات کلیدی است. اگر رقیب شما برای کلمات کلیدی خاصی که در لیست شما هستند بهینه‌سازی می کند، قطعا بررسی فعالیت آنها برای بهبود رتبه خود منطقی است.

با این حال، مواردی را که رقبای شما به آنها اهمیت نمی‌دهند نادیده نگیرید. این می‌تواند فرصتی عالی برای شما باشد تا سهم بیشتری از بازار را در اختیار داشته باشید. درک تعادل اصطلاحاتی که ممکن است به دلیل رقابت کمی دشوارتر باشد، در مقابل اصطلاحاتی که رقابت در آن‌ها کمی آسان‌تر است؛ میتواند به شما در ساخت یک روند رتبه‌بندی مناسب کمک نماید.

به یاد داشته باشید، هدف این است که فهرستی از کلمات کلیدی را به دست آورید که نتایج سریعی را ارائه می‌کنند (یعنی عبارات پول سازی هستند)، این عبارات همچنین به شما کمک می‌کنند تا به سمت اهداف بزرگ‌تر و چالش برانگیز سئو پیشرفت کنید. می‌پرسید چگونه متوجه می‌شوید که رقبای شما برای چه کلمات کلیدی بهینه‌سازی می‌کنند؟ جدا از جستجوی دستی کلمات کلیدی در یک مرورگر ناشناس و دیدن موقعیت‌هایی که رقبای شما در آن قرار دارند، Ahrefs به شما امکان می‌دهد تا تعدادی گزارش رایگان اجرا کنید که کلیدواژه‌های برتر دامنه‌ای را که وارد می کنید به شما نشان می‌دهد. این یک راه سریع برای درک انواع اصطلاحاتی است که رقبای شما برای آنها بهینه‌سازی می‌کنند.

مرحله 4: از ابزارهای موجود برای هدف‌گذاری محتوای خود استفاده نمایید

اکنون که تعداد مناسبی از کلمات کلیدی را بدست آورده‌اید، زمان آن رسیده است که لیست‌های خود را با داده‌های بیشتری محدود کنید. شما ابزارهای زیادی برای انجام این کار در اختیار دارید، اما اجازه دهید روش مورد علاقه خود را به اشتراک بگذارم. من دوست دارم از ترکیبی از برنامه ریز کلمات کلیدی Google و Google Trends استفاده کنم.

در Keyword Planner، می توانید حجم جستجو و تخمین ترافیک را برای کلمات کلیدی مورد نظر خود دریافت کنید. سپس، اطلاعات مورد نیاز را از Keyword Planner بگیرید و از Google Trends برای مشاهده میزان جستجو و یافتن عبارات کلیدی پرجستجو استفاده کنید. از Keyword Planner استفاده کنید تا عباراتی را در لیست خود علامت‌گذاری کنید که حجم جستجوی آنها بسیار کم (یا خیلی زیاد) است و به شما کمک نمیکند ترکیبی سالم مانند آنچه در بالا صحبت کردیم حفظ کنید. اما قبل از اینکه چیزی را حذف کنید، تاریخچه روند و پیش‌بینی‌های آن‌ها را در Google Trends بررسی کنید. می توانید ببینید که مثلاً برخی از اصطلاحات کم حجم ممکن است واقعاً چیزی باشد که اکنون باید روی آن سرمایه گذاری کنید و از مزایای آن برای بعد بهره‌ مند شوید. یا شاید شما فقط به فهرستی از اصطلاحات نگاه می‌کنید که بسیار ناکارآمد است و باید به نحوی آن را محدود کنید. Google Trends می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام عبارات روند صعودی دارند و بنابراین ارزش تمرکز شما را بیشتر می کنند.

بهترین کلمات کلیدی برای سئو

این را باید بدانیم که هیچ کلمه کلیدی با عنوان “بهترین” وجود ندارد و شما باید فقط کلمات کلیدی که به شدت توسط مخاطبان شما جستجو می‌شوند را در نظر بگیرید. با در نظر گرفتن این موضوع، این شما هستید که باید استراتژی بسازید که به شما در رتبه بندی صفحات و افزایش ترافیک کمک کند. بهترین کلمات کلیدی برای استراتژی سئو شما، ارتباط، قدرت و حجم را در نظر می گیرند. شما می‌خواهید کلمات کلیدی بسیار جستجو شده را پیدا کنید که بتوانید به طور منطقی بر اساس آنها رقابت کنید: 1. سطح رقابتی که با آن روبرو هستید. 2. توانایی شما برای تولید محتوایی که از نظر کیفیت بالاتر از رتبه‌بندی فعلی است.

تبریک می گویم! شما اکنون فهرستی از کلمات کلیدی دارید که به شما کمک می کند بر روی موضوعات مناسب برای کسب و کار خود تمرکز کنید و برخی از دستاوردهای کوتاه مدت و بلند مدت را به دست آورید. مطمئن شوید که این کلمات کلیدی را هر چند ماه یکبار مجدداً ارزیابی می‌کنید – هر سه ماه یک بار معیار خوبی است، اما برخی از کسب‌وکارها دوست دارند این کلمات کلیدی را بیشتر و بیشتر کنند. همانطور که در جستجوها ها قدرت بیشتری به دست می آورید، متوجه خواهید شد که می توانید کلمات کلیدی بیشتری را به لیست خود اضافه کنید تا با حفظ حضور فعلی خود و سپس رشد در زمینه های جدید در کنار آن، به جلو حرکت کنید.

هم چنین بخوانید :

کلمه کلیدی (بهترین ابزار تحقیق)

مهم‌ترین نکات پیشرفته سئو برای حرفه‌ای ها

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *