چرا صفحات جاوا اسکریپت کش شده در گوگل خالی هستند؟

2022-04-11 18:26:46

ممکن است شما هم با دیدن یک صفحه خالی بجای صفحه‌ای که ساعت‌ها برای ساخت آن زحمت کشیده‌اید برخورد کرده باشید، اما اگر در آن صفحه از کدهای جاوا اسکریپت استفاده شده است؛ به معنای ایندکس نبودن صفحه نخواهد بود.

چرا صفحات ایندکس شده جاوا اسکریپت خالی هستند؟

معمولا مواجهه با یک صفحه خالی به معنای مشکل دسترسی خزنده‌های گوگل به آدرس مورد نظر است؛ اما جان مولر در این‌باره نظری دیگر دارد.

نسخه کش شده صفحات که در آن‌ها از ری اکت (کتابخانه متن باز جاوا اسکریپت) استفاده شده، خالی نمایش داده می‌شوند. از چه طریق می‌توان کدهای این صفحات را برای خزنده‌های گوگل قابل شناختن کرد؟

صفحه کش شده در حقیقت یک عکس ازآخرین باری است که گوگل به آن آدرس سر زده است.
زمانی که یک صفحه کش خالی است یا محتوایش نمایش داده نمی‌شود؛ طبیعی است که تصور کنیم ربات گوگل در مواجهه با آن مشکل داشته است. اما همیشه این تصور درست نیست.

چان مولر در این باره توضیح می‌دهد؛ گوگل فقط کدهای HTML را کش می‌کند.

این موضوع به این معنا نیست که مشکلی در کش کردن کدهای جاوا اسکریپت وجود دارد، بلکه بیشتر به علت ایجاد محدودیت به وسیله مرورگرها است.

در صفحات کش شده فقط کدهای HTML نمایش داده می‌شوند.

کش کردن صفحات جاوا اسکریپت چالش برانگیز است. نه به خاطر مسائل تکنیکی بلکه به علت مسائل امنیتی.

مرورگرها محدودیت‌هایی در نحوه دسترسی مطالب دارند و ممکن است درخواست‌های جاوا اسکریپت را خصوصا اگر از سمت وبسایتی دیگر(مانند کش گوگل) داده شوند بلوکه کنند.

نقل قول از جان مولر:

“سایت‌هایی که با استفاده از جاوا اسکریپت طراحی می‌شوند، به خاطر مسائل امنیتی، مرورگرها ممکن است هنگام مراجعه خزنده‌ها، اجازه دسترسی به برخی از اطلاعات را ندهند.
بطور مثال، اگر یک صفحه برای بارگزاری، نیاز به یک فایل جاوا اسکریپت از سرور داشته باشد، مرورگر ممکن زمانی که این درخواست از وبسایت دیگری ارسال می‌شود آن‌را بلوکه نماید. در این‌جا وبسایت دیگر گوگل است.
در عمل یعنی صفحات کش شده جاوا اسکریپت، اغلب به صورت یک صفحه خالی یا به صورت ناقص نمایش داده می‌شوند.
گوگل برای ایندکس کردن صفحات یک وبسایت، جاوا اسکریپت را به طور مجزا ایندکس می‌کند و تلاش می‌کند تا صفحه کش شده را دقیقا همان چیزی ببیند که کاربران می‌بینند.
در بیشتر مواقع، گوگل به راحتی می‌تواند کدهای جاوا اسکریپت را ایندکس کند، بنابراین در کوتاه مدت ممکن است برخی از این صفحات دچار این مورد شوند که به هیچ عنوان به معنای بروز مشکل نبوده و فقط به خاطر مسائل امنیتی مرورگرهاست.”

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *