آیا خرید بک لینک برای سئو خطرناک است؟

2022-12-12 00:10:45

درباره خرید بک لینک برای سئو می‌توان گفت بله، این هنوز یک دارایی است.

پرداخت هزینه برای بک لینک می‌تواند رتبه شما را در موتورهای جستجو بالا ببرد، اما با انبوهی از اشکالات همراه است. آیا باید روی این روش سرمایه گذاری کرد؟

زمان زیادی نگذشته بود از وقتی که بهینه‌سازان موتورهای جستجو برای اولین بار متوجه نقش مهم بک لینک‌ها در رتبه‌بندی جستجو شدند و بعد از آن برخی افراد مبتکر، ایده فروش لینک‌ها را مطرح کردند.

البته دیری نپایید که بازیگران بد شروع به سوءاستفاده از آن کردند، درست مانند هر هک رتبه بندی دیگری در سئو و کاری که گوگل انجام داد این بود که شروع به سرکوب این فرآیند کرد.

اولین نکته‌ای که در راهنمای وب‌مستر گوگل، در مورد خرید بک لینک بیان می‌شود، این است که خرید یا فروش لینک‌هایی که امتیاز صفحه از آن‌ها عبور داده می‌شود، بر رتبه سایت شما تأثیر منفی می‌گذارد. این شامل «… مبادله پول برای لینک‌ها، یا پست‌هایی که حاوی لینک هستند، مبادله کالاها یا خدمات با لینک‌ها، یا ارسال یک محصول «رایگان» برای شخصی در ازای نوشتن درباره آن و گنجاندن لینک است.»

البته هیچ یک از ما به عنوان سئوکار خوب کلاه سفید، هرگز راه رسیدن به صفحه اول نتیج جستجو را صرفا در خرید بک لینک نمیبینیم. سوای بسیاری از سایت‌ها که هنوز این کار را انجام می‌دهند. این‌ها در حوزه ما آشکارا مورد بحث قرار نمی‌گیرد، اما این ممارست هنوز زنده است.

این البته سوالاتی را پیش می‌آورد. یعنی فایده پرداخت برای لینک‌ها چیست؟ و آیا ارزش ریسک کردن را دارد؟

در این بخش به این سوالات پاسخ می‌دهیم و نگاهی دقیق‌تر به خرید و فروش لینک‌ها خواهیم داشت.

سلب مسئولیت:

نویسنده و مجله SEJ به هیچ وجه خرید لینک را تبلیغ، رد و یا تأیید نمی‌کنند. این پست فقط برای مقاصد اطلاعاتی است و اگر انتخاب کردید که این کار را انجام دهید، آن را با مسئولیت خود انجام می‌دهید.

پیوند پولی چیست و چه چیزی نیست؟

شروع: لینک پولی دقیقاً چیست؟

ما شروع به صحبت در مورد لینک‌سازی پولی می‌کنیم، و این رایج‌ترین سوالی است که از ما پرسیده می‌شود.

تعریف گوگل واضح است. هرگونه مبادله پول، کالا، و یا خدمات برای یک لینک به صورت کامل انجام می‌شود.

به عبارت دیگر، پست‌ مهمان و آنالیزهای محصول پرداختی لینک‌های پولی هستند. اینها رویه‌های استانداردی هستند، اما گوگل هر روز آن‌ها را سرکوب می‌کند.

همان‌طور که در این مقاله می‌خوانید، باید توجه داشته باشید که حتی استراتژی‌های ایجاد لینک پولی «ایمن‌تر» نیز ممکن است بخشی از یک نقض قوانین در نظر گرفته شوند و شرایط و ضوابط گوگل را نقض کنند.

چرا برخی از حرفه‌ای‌ها هنوز لینک می‌خرند؟

در حال حاضر، ممکن است بپرسید که چرا وب‌سایت‌ها همچنان این کار را انجام می‌دهند، در صورتی‌که پرداخت برای لینک‌ها تا این حد ناپسند است؟ به همان دلیلی که مردم در خودروهای خود سرعت می‌گیرند، این‌گونه سریع‌تر است و برخی آن را از نقطه‌نظر ارزش ریسک کردن می‌بینند.

این کار حجم کاری مورد نیاز لینکسازی (به عنوان مثال، ایجاد محتوای با کیفیت، جستجوی فرصت‌های پیوند، و ایجاد روابط) را کم می‌کند و زمان لازم برای مشاهده نتایج را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

با در نظر گرفتن این موضوع، بسیاری از متخصصان سئو بدشان نمی‌آید که فرصتی را بپذیرند. باور کنید یا نه، پرداخت برای لینک‌ها همیشه مورد بی‌مهری قرار نگرفته است.

در اوایل دهه 2000، خرید و فروش لینک‌ها فقط این‌گونه نبود که مرسوم باشد، بلکه تجارت خوبی هم به حساب می‌آمد. دایرکتوری‌هایی که به شما اجازه خرید و اجاره لینک‌ها را می‌دادند، بسیار رشد کردند.

سپس گوگل ابزار علف هرز را معرفی کرد، که کاربران را قادر می‌سازد لینک‌های پولی را گزارش کنند، و خریداران و فروشندگان لینک را مجبور می‌کرد تا تاکتیک‌های خود را تغییر دهند.

در طول دو دهه گذشته، خرید لینک‌ها به طور فزاینده‌ای خطرناک شده است، زیرا توانایی گوگل برای جستجو و زدودن ارزش سئوی لینک‌های پولی به طرز عجیبی دقیق شده است.

اگر برای یک لینک، پولی پرداخت کنید، این احتمال وجود دارد که الگوریتم‌ها بی‌سر و صدا آن را نادیده بگیرند. شما نمی‌دانید که آیا فقط پول را در یک گودال انداخته‌اید یا خیر.

گفته می‌شود، گوگل بی‌خطا نیست. برخی از شرکت‌ها هنوز به ساخت لینک پولی متوسل می‌شوند زیرا آسان‌تر است، این تنها چیزی است که می‌دانند، یا این‌که یک روش استاندارد در صنعت آن‌ها است.

امروزه، ظهور لینک سازی ارگانیک و بازاریابی محتوا، نیاز به خرید بک لینک در صنعت سئو را به طور کلی بی اثر کرده است. اما این به آن معنا نیست که این عمل ناپدید شده است.

واقعیت خرید لینک

بنابراین نتیجه این است: شما قطعاً 100% نباید به صاحب وب سایت 500 دلار برای لینک‌دهی به سایت خود بدهید. این یک عمل مشکوک است و به احتمال زیاد سایت شما را می‌سوزاند. اما راه درستی برای خرید لینک وجود دارد.

یک راه، برون‌سپاری پیوند دادن به یک آژانس معتبر است که می‌تواند برای شما لینک کسب کند. هنگامی‌که این کار به درستی انجام شود، برای لینک‌ها همان‌طور که توسط Google تعریف شده است، هزینه پرداخت نمی‌شود.

پرداخت هزینه برای ایجاد منابع، انجام همکاری و ایجاد روابط، برخلاف دستورالعمل‌های Google نیست.

تفاوت زیادی بین پرداخت پول به کسی جهت ایجاد لینک برای شما، با شراکت در یک طرح لینک وجود دارد. اگر تصمیم گرفتید دومی را انجام دهید، مراقب باشید. تعداد زیادی فروشنده لینک با کیفیت پایین وجود دارد و گوگل معمولاً آن‌ها را می‌شناسد.

گفته می‌شود، لینک‌هایی وجود دارد که ارزش خرید مستقیم دارند. به عنوان مثال، اگر به دنبال افزایش آگاهی (مستقل از تلاش‌های سئوی خود) هستید، باید برای معرفی شدن در وب سایت‌های معتبر با لینک‌های مناسب و فالو، هزینه پرداخت کنید. اینها می‌توانند افزایشی عالی برای استراتژی روابط عمومی شما باشند، انتظار نداشته باشید که آن‌ها به شما در بالا رفتن رتبه‌بندی موتورهای جستجو کمک کنند.

روش‌های خرید لینک بد شامل هر چیزی است که گوگل در چند دهه گذشته به‌طور جدی برای حذف آن تلاش کرده است.

اینها شامل مزارع لینک و PBN (شبکه‌های وبلاگ خصوصی) است. اگر لینک‌های پولی شما حجم زیادی از لینک‌های با کیفیت پایین تولید می‌کنند، مراقب باشید، در معرض خطر جدی جریمه قرار دارید.

چند توصیه:

  • هرگز لینک‌های سراسر سایت را خریداری نکنید، مگر اینکه حداقل 6 ماه لینک شما در وبسایت نمایش داشته باشد. لینک‌های سر تا سر سایت (مثلاً لینک‌های موجود در نوار کناری، پاورقی، پیمایش و غیره) به گوگل اعلام «هرزنامه» می‌دهند.
  • از خدمات فروش لینک و هر کسی که «بسته‌های بک لینک» می‌فروشد، خودداری کنید. پرداخت به شخصی ناشناس برای یک بسته بک لینک و قرارداد با یک سرویس فروش لینک، راه‌های سریعی برای هدر دادن پول هستند.
  • از وب سایت‌های «پرچم قرمز» خودداری کنید. وب‌سایت‌هایی که قبلاً جریمه شده‌اند، به مزرعه‌های پیوند یا مقاله تغییر کاربری داده‌اند، و عموماً به صفحات تبلیغاتی سنگین و کم محتوا متکی هستند، همگی باید شست شما را خبردار کند.
  • همیشه لینک‌های پولی را مشخص کنید و مطمئن شوید که به درستی با rel=nofollow یا rel=sponsored برچسب‌گذاری شده‌اند. برای سئو، لینک نخرید. بسته‌های حمایت‌شده را با لینک‌هایی که به درستی نسبت داده شده‌اند، در صورتی‌که برای برند شما منطقی هستند، خریداری کنید.

قبلاً اشاره کردم که برای سئو نباید لینک بخرید؟

درست مانند لینک‌سازی بنیانی، نظارت بر سلامت نمایه بک لینک خود، همیشه ضروری است. از نرم‌افزار ردیابی لینک برای اندازه‌گیری تأثیر لینک‌های خود استفاده کنید و لینک‌های با کیفیت پایین را که ممکن است روی سایت شما تأثیر منفی بگذارند، حذف کنید.
اگر در گذشته لینک‌هایی خریداری کرده‌اید، باید بسیار کوشا باشید؛ نمایه پیوند خود را دوباره بررسی کنید و هرگونه لینک خطرناک را رد کنید. بله، حتی اگر برای آن‌ها هزینه کرده باشید. بعید نیست که شما برای چند لینک پولی یک جریمه دستی دریافت کنید، اما اگر از این تاکتیک‌ها به طور انبوه استفاده کرده باشید، این یک خطر واقعی است.

اما آیا واقعا خرید بک لینک و پرداخت هزینه برای آن توسط موتورهای جستجو قابل شناسایی است؟ گوگل تا به امروز روش و الگوریتمی برای تشخیص این نوع از لینک‌ها مشخص نکرده است. اما این به این معنا نیست که شما اقدام به خرید بک لینک‌های انبوه و در بازه زمانی کوتاه کنید.

بهتر است بک لینک‌ها را با مداومت و در دراز مدت خریداری کنید.

آیا لینک‌های پولی کار می‌کنند؟

واقعیت این است که، بله، پرداخت برای بک لینک‌ها می‌تواند رتبه شما را در موتورهای جستجو افزایش دهد، به شرطی که گرفتار نشوید. اگر ارزش ریسک نداشت، هیچکس آن را انجام نمی‌داد.

اما پنهان کردن لینک‌های پولی سخت‌تر و سخت‌تر می‌شود.

بک لینک‌ها برای کمک به ایجاد اعتبار و ارتباط سایت در چشم گوگل ارزشمند هستند.

اما این کاملاً یک بازی اعداد نیست. به دست آوردن چند لینک از وب سایت‌های مربوطه که در آن لینک‌ها تجربه کاربری خوبی را ارائه می‌دهند، از ده‌ها لینک دریافتی از سایت‌های با کیفیت پایین بهتر عمل می‌کند.

دقیق‌تر این است که بگوییم لینک‌های پولی تا زمانی که کار نکنند درواقع کار می‌کنند. برخی از افراد با مدل‌های کسب ‌و کارهایی که بر تاکتیک‌های موقتی با ریزش زیاد تکیه دارند، مشکلی ندارند.

آیا باید لینک بخرید؟

اکنون که خرید و فروش بک لینک‌ها را بهتر درک کرده‌اید، زمان آن رسیده است که به این سوال 10000 دلاری بپردازید: آیا باید این کار را انجام دهید؟

اگر از من یا از هر کسی در SEJ بپرسید، قاطعانه به شما خواهیم گفت: نه. حداقل، برای سئو نه.

اما شما یک بزرگسال هستید و خودتان تصمیم می‌گیرید. این کاملاً به شما بستگی دارد که تعیین کنید آیا فکر می‌کنید مزایای بالقوه بیشتر از خطر است یا خیر.

آیا حاضرید خطرات را بپذیرید؟ آیا با این که یک وب‌سایت با تاکتیک «چرخش و سوزاندن» هستید و حجم قابل توجهی از ترافیک خود را یک شبه از دست می‌دهید، مشکلی ندارید؟ اگر اینطور است، ممکن است تشخیص دهید که ارزش شانس را دارد.

فقط توجه داشته باشید که پرداخت برای لینک‌ها در دراز مدت هدر دادن پول است.

زمان و منابعی که برای خرید لینک‌ها اختصاص می‌دهید برای انجام کارهای سئوی فوق العاده بهتر است.

لینک‌های خریداری شده می‌توانند به سرعت به شما کمک کنند، اما در برخی مواقع، احتمالاً خیلی زودتر از آنچه که فکر می‌کنید، گوگل شروع به نادیده گرفتن لینک‌هایی می‌کند که برای آن‌ها پول پرداخت کرده‌اید.

اما شاید این مدل کسب و کار شما باشد.

اگر شما مشکلی ندارید با این‌که در سئو به مثابه یک ستاره دنباله‌دار باشید که برای مدت کوتاهی شعله‌ور می‌شود و سپس به طرز شگفت‌انگیزی می‌سوزد،

نگویید ما به شما هشدار نداده‌ایم. فقط آماده باشید که وقتی Google به کاری که انجام می‌دهید، پی ببرد، سرمایه خود را از دست بدهید.

شما خیلی بهتر از این می‌توانید برای ارتقای مشروع رتبه سئو وبسایتتان خود، هزینه پرداخت کنید تا این‌که لینک خریداری کنید. به عبارت دیگر، برای کار پول پرداخت کنید، نه برای لینک. فقط مطمئن شوید که تحقیقات خود را انجام داده‌اید، سپس با یک آژانس معتبر و حرفه‌ای شروع به همکاری کنید.

هم‌چنین بخوانید:

ارتباط بین بک لینک و سئو سایت

منبع:

SEJ

اشتراک گذاری مطلب

2 پاسخ

  1. سلام و درود بر شما. من محمد جانبلاغی خرید بک لینک را در گوگل جستجو می کردم که با سایت خوب شما آشنا شدم.و حتی توی آپارات هم آموزش های شما در زمینه سئو و… را هم دنبال کردم. واقعا سایت و آموزش های خوبی دارید. برای همین گفتم اینجا بابت این همه زحمات خوبتون ازتون تشکر کنم. و در مورد خرید بک لینک توضیحات خوبی نوشتید.
    خدا قوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *