ساخت پست وبلاگ در 6 مرحله ساده!

2023-01-04 10:45:39

در این مقاله میاموزیم که چگونه برای یک پست وبلاگ با کیفیت بالا در شش مرحله، از انتخاب موضوع گرفته تا نوشتن و انتشار آن برای مخاطبان خود، برنامه‌ریزی کنیم.

با بیش از یک میلیارد وب‌سایت در سراسر وب، درک این موضوع کار سختی نیست که در بین آن‌ها برجسته شوید.

به همین دلیل است که بهترین محتوای وب باید به خوبی نوشته شده باشد، به خوبی تحقیق شده باشد، و بدون توجه به موضوعی که پوشش داده می‌شود، کاملاً جذاب باشد. و این همیشه (یا به ندرت) کار آسانی نیست. اما تعمیم این وظیفه دلهره‌آور به مراحل ساده‌تر، کار را بسیار قابل کنترل‌تر می‌کند.

ایجاد محتوا (نه فقط وبلاگ) همیشه باید با برنامه‌ریزی شروع شود. این اغلب تفاوت بین محتوای متوسط و محتوای عالی است. برای ترسیم این طرح، از این شش مرحله برای موفقیت در تولید محتوا استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که آنچه شما و برندتان منتشر می‌کنید به راحتی پیدا می‌شود و توسط افراد مناسب در زمان مناسب هضم می‌شود.
خوانندگان نه تنها به این محتوا و برند پشت آن احترام می‌گذارند، بلکه به دنبال این محتوا خواهند بود و برند را مورد توجه قرار می‌دهند.

ارائه چیزی ارزشمند (محتوای با کیفیت بالا) به افرادی که بیشترین اهمیت را برای کسب و کار شما دارند (مشتریان)، یک استراتژی است که بی‌هیچ زحمت فکری، در دراز مدت برنده است و سود بسیار زیادی را به همراه دارد.

انجام این کار همچنین راهی طبیعی برای ایجاد قدرت از طریق نهاد شما (یک برند، شخص و غیره) برای خوانندگان و موتورهای جستجو مانند Google است.

مراحل ساخت یک پست وبلاگ

1. برندی را بشناسید که نماینده آن هستید

هرگز نمی‌توان بر این موضوع تأکید کافی داشت!

بسیاری از اوقات، زمانی که از طرف یک برند یا کسب و کار می‌نویسند، نویسندگان، صدا و لحن کلی برند را فراموش می‌کنند (یا هرگز در نظر نمی‌گیرند). این یک مؤلفه حیاتی برای موفقیت در زمینه ثبات، سبک و پیام رسانی است. شما می‌خواهید مطمئن شوید که همه اینها با دستورالعمل‌های کلی برند و تصویر کلی آن مطابقت دارد.

برندهای بزرگ‌تر و معتبر معمولاً دستورالعمل‌هایی دارند که باید شامل صدای و لحن برند باشد.

اما حتی اگر دستورالعمل‌های رسمی برند در دسترس نباشد، هنوز راه‌های زیادی وجود دارد که بتوانید با در نظر گرفتن اهداف، برند، صدا و لحن آن و پیام‌های کلی آن را بهتر درک کنید.

وبلاگ‌های قدیمی برند را بخوانید

یک نقطه شروع خوب، نگاه کردن به عقب خواهد بود. مطالب قدیمی وبلاگ منتشر شده توسط برند را بخوانید.
بسته به مدت زمانی که برند، محتوای توسعه یافته و با کیفیت ایجاد کرده است، می‌توانید سبک کلی و صدای برند مورد استفاده را عمیقاً درک کنید.
برای بازسازی کار با چرخش روشنگرانه خود تلاش کنید.

اجرای بررسی محتوا (یا یک نسخه کوتاه‌تر و اصلاح شده از نسخه یک)

هنگامی که در موقعیتی هستید که می‌توانید استراتژی محتوایی فراگیر اجرا کنید یا به طور مداوم برای همان برند محتوا بنویسید، احتمالاً ارزش وقت گذاشتن یک نویسنده یا استراتژیست محتوا را دارد که به یک محتوای خرد رسیدگی کند.

این به شما کمک می‌کند نه تنها از سبک و آوای کلی محتوا بلکه همچنین اهداف برند را به بهترین شکل دریابید و تشخیص دهید که چه چیزی از نظر ترافیک، تعامل و عملکرد خوب عمل می‌کند (و چه چیزی نیست).

این همچنین به توسعه ایده‌ها برای موضوعات وبلاگ و شناسایی شکاف‌های محتوا کمک می‌کند.

به رقبا نگاه کنید

راه دیگر برای درک بهتر برندی که نویسنده نمایندگی می‌کند (و آنچه که نباید باشد) این است که به برخی از رقبای اصلی برند نگاه کنید. رقبا احتمالاً محتوای با کیفیت خود را منتشر می‌کنند، اما محتوای تولید شده از طرف یک برند رقیب مانند برندی که شما نمایندگی می‌کنید، باید منحصر به آن برند باشد. این یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی است که برندها می‌توانند متمایز شوند و قرار است از آن استفاده کنند. از آن به نفع خود استفاده کنید.

هنگامی که به سمت یک نقش محتوایی در یک تجارت یا صنعت بروید که ممکن است زیاد با آن آشنا نباشید، این نیز بی‌معنا است.

شما می‌خواهید پیام‌رسانی برندی را که نمایندگی می‌کنید، درک کنید. اما این همچنین به درک رقبای اصلی برند، نحوه کار آن‌ها برای جدا کردن خود از رقبا و راه‌هایی که می‌توانید در آموزش و روشن‌کردن مشتریان بالقوه از آن‌ها پیشی بگیرید، کمک می‌کند.

2. مخاطب خود را درک کنید

درک مخاطبانی که برای‌شان می‌نویسید، با شناخت برندی که نمایندگی می‌کنید، همراه است. بدون شناخت برندی که برای آن می‌نویسید، نمی‌توانید مخاطبان خود را درک کنید. شما نمی‌توانید محتوای با کیفیت را بدون درک کامل آن متغیرهای مهم منتشر کنید.

راهکارهای ذکر شده در بالا برای درک بهتر استراتژی محتوای کلی و لحن یک برند کمک می‌کند.

به یاد داشته باشید که از موضوعاتی استفاده کنید که مخاطبان شما به آن علاقه‌مند هستند و واژگانی را برگزینید که برای مخاطب شما منطقی هستند.

3. یافتن موضوعاتی برای نوشتن

برای بسیاری، این ممکن است یکی از چالش برانگیزترین مراحل فرآیند برنامه‌ریزی باشد. اما آن قدرها هم سخت نیست!
به‌عنوان نویسنده‌ای که تولید محتوای یک برند را بر عهده دارد (برندی که در موضوعات و صنایع خاص، اعتبار دارد) می‌گویم که همیشه بینش یا مطلب ارزشمندی برای ارائه به مشتریان فعلی و بالقوه وجود خواهد داشت.

به سوالات متداول (پرسش‌های متداول) در بسیاری از وب سایت‌ها فکر کنید. آن‌ها از موضوعات یا سوالاتی ساخته شده‌اند که معمولاً در طول زمان توسط علاقه‌مندان به برند و تجارت آن به طور مکرر پرسیده می‌شوند. این پاسخ‌ها هزاران بار در روز از طریق موتورهای جستجو وارسی می‌شوند.

ارائه پاسخ‌های (درست) به افراد برای سؤالات‌شان همیشه باعث ایجاد اعتماد به یک برند و نویسندگانی می‌شود که آن را نمایندگی می‌کنند.

تحلیل رقابتی

جدای از تمرین پرسش‌های متداول برای بررسی ایده‌های محتوا، نویسندگان باید به تحلیل رقابتی نیز تکیه کنند تا به موضوعات خوب بیشتری برای نوشتن در مورد آن‌ها برسند.

برخی از برندها با پوشش دادن بسیاری از موضوعات مختلف در صنعت خود کار مناسبی انجام می‌دهند. در مقابل، برندهای دیگر کار بهتری را انجام خواهند داد و تنها حوزه‌های خاصی را در آن صنعت پوشش می‌دهند که ممکن است در آن تخصص یا تجربه بیشتری داشته باشند.

از همه این تحقیقات برای ایجاد موضوعات وبلاگ با کیفیت استفاده کنید. این را براساس فراوانی یا کمبود محتوای با کیفیت در مورد مسائل خاص انجام دهید.

شکاف‌های محتوایی رقبا را به‌ عنوان حوزه‌هایی شناسایی کنید که باید روی آن‌ها تمرکز کنید، سهم بازار را از رقابت به دست آورید و در زمینه‌هایی که سایر برندها فاقد آن هستند، برجسته شوید.

تجزیه و تحلیل نشان تجاری شما به طور مشابه به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که برند شما در کجا کمبود دارد.

تحقیق کلمات کلیدی

انجام تحقیقات کلمات کلیدی پیرامون موضوعات و ایده‌ها به نویسندگان کمک می‌کند تا اهداف کلیدواژه را توسعه دهند، اما همچنین به شکل‌دهی پست‌های وبلاگ به لحاظ موارد زیر نیز کمک می‌کند:

 • موضوعات تحت پوشش.
 • سوالاتی که باید پاسخ داده شود.
 • عناصر اساسی مسائل عمیق‌تر، لایه‌ها و موضوعات فرعی مختلفی دارد.

در طی 10 تا 15 سال گذشته، بسیاری از ابزارهای تحقیق کلیدواژه به بازار آمده‌اند تا به استراتژیست‌های محتوا در کشف موضوع کمک کنند.

علاوه بر ابزارهای سنتی مانند (Google Keyword Planner) که قبلاً به عنوان ابزار کلیدواژه شناخته می‌شد، Ubersuggest، Google Analytics، و Google Autocomplete، پلتفرم‌های جدید و بهبود یافته مانند Keyword Magic Tool Semrush ،Moz’s Keyword Explorer و MarketMuse، نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

سایر ابزارهای اختصاصی که از نظر هزینه بالاتر هستند اما همیشه بسیار قدرتمند هستند، مانند Conductor و BrightEdge، در میان سایر ابزارهای بازاریابی محتوا، برای کمک به شکل‌دهی استراتژی، ایده‌های محتوای بیشتر و اهداف کلیدواژه ارزشمندتری ارائه می‌دهند.

مطمئن شوید که جذاب است!

این ممکن است ساده به نظر برسد، اما اغلب نادیده گرفته می‌شود، بیشتر از همه مطمئن شوید که محتوایی که برنامه‌ریزی می‌کنید برای مخاطب شما جالب باشد. اگر در یک برند و صنعت به خوبی مسلط هستید و شخصاً موضوع وبلاگ را جالب، مفید یا آموزشی نمی‌دانید، به احتمال زیاد مخاطبان هم فکر نمی‌کنند که چنین است.

ضمن ارائه نظرات متخصصان، بازخوردها و دیدگاه‌ها، درباره موضوعات جالب بنویسید.

مخاطب با اعتماد به برند، به محتوا و پیام‌های آن پاداش خواهد داد.

4. تحقیقات خود را انجام دهید

تحقیق کامل از منابع معتبر، رکن اصلی محتوای با کیفیت است. خوانندگان براساس تحقیقات انجام شده به دنبال نظرات و تحلیل‌های تخصصی خواهند بود. این به نویسندگان و برندها اجازه می‌دهد تا با تجربه زندگی واقعی و توضیح عمیق‌تر از موقعیت‌های گاهی پیچیده برجسته شوند.

اما این تحقیق برای ساختن محتوای معتبری که تأثیر طولانی مدت خواهد داشت، بسیار مهم است. مانند تمام محتوای منتشر شده، همه حقایق را دو برابر بررسی کنید و دانش اختصاصی را به درستی به ناشر اصلی آن ارسال کنید.

این را می‌توان با استفاده از لینک‌های خروجی، مطابق با بهترین شیوه‌های سئو انجام داد.

5. یک عنوان قوی و فریبنده ایجاد کنید

تیترنویسی یک هنر است، حتی این در عصر اینترنت بیش از پیش مهم است. اکنون بیش از هر زمان دیگری، انسان‌ها در حال مصرف حجم وسیعی از اطلاعات در همه جا هستند.

سرفصل‌ها باید عالی باشند تا مورد توجه کاربران قرار گیرند. در غیر این صورت، احتمالاً محتوا هرگز دیده نخواهد شد.

برای ایجاد یک عنوان حیله‌گر و جذاب که توجه خوانندگان را به خود جلب می‌کند، رویکردهای مختلفی وجود دارد.

همه سرفصل‌ها باید:

 • مستقیماً با محتوایی که آن‌ها را نشان می‌دهند، ارتباط برقرار کنند.
 • خوش‌خوان باشد.
 • زیاد طولانی نباشد.

برخی از راه‌های موفقیت‌آمیز برای ایجاد سرفصل‌های خوب شامل استفاده از فرمول‌ها و ابزارهای تولید سرفصل است و سایر روش‌های نوآورانه‌ای که با آن بتوان از جذب خوانندگان به وسیله محتوایی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده، اطمینان حاصل کرد.

6. از محتوای بصری استفاده کنید

رسانه‌های غنی از تصویر و صوت همیشه به یک پست وبلاگ از نظر نرخ کلیک و احتمال کلی اینکه کسی بیشتر وسوسه شود تا روی آن کلیک کند و اطلاعات بیشتری کسب کند، کمک می‌کند.

اگر تیترنویسی کار شما نباشد، این مورد می‌تواند به شما کمک می‌کند. یک تصویر بصری خوب معمولاً خوانندگان را جذب می‌کند و درک و حفظ تصاویر برای چشم آسان‌تر از کلمات است.
بدانید چه چیزی برای محتوای شما و مخاطبان شما بهتر است.

مراحل بعدی پس از آماده شدن پست وبلاگ

اکنون زمانی است که کار واقعی شروع می‌شود. مراحل زیر را باید برای تبدیل ایده خود به یک محتوای موفق باید انجام دهید.

 • ایده خود را بنویسید!
 • همه را بهینهسازی کنید.
 • آن را ویرایش کنید و سپس آن‌را ویراستاری کنید.
 • سپس از شخص دیگری بخواهید آن را برای شما کپی کند.
 • آن را منتشر کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پست دارای دکمه‌های اشتراک‌گذاری قابل مشاهده برای رسانه‌های اجتماعی و پیش نمایش رسانه‌های غنی معتبر است.
 • از سوالات متداول استفاده کنید.
 • از یک همکار بخواهید تا مطلب شما را ویرایش کند و برای سوالات متداول بنویسد.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *