بروزرسانی تنوع سایت ها در نتایج گوگل

2021-04-05 09:03:57

همواره سعی کرده ایم آخرین تغییرات و بروزرسانی های الگوریتم های گوگل را به اطلاع شما وبمستران عزیز برسانیم. در همین راستا در این مقاله قصد دارم شما را با بروزرسانی جدید و تایید شده ماه ژوئن گوگل آشنا کنم. گوگل به تازگی تایید کرده است که بروزرسانی “تنوع سایت ها” با هدف بهبود شرایطی که در جستجوی یک عبارت کلیدی، یک سایت، بیش از دو نتیجه و رتبه دارد، وارد هسته الگوریتم های موتور جستجوگر محبوب گوگل شده است.

وبسایت Moz در تحلیل های خود به این نتیجه رسیده که اگرچه این بروزرسانی تا حدودی نتایج جستجو را از تکرار 3 تا 5 مرتبه ای سایت ها پاک کرده است، با این وجود این بروزرسانی تاثیرات کوچکی بر ورودی سایتها گذاشته است.

تعداد کلمات: 1053 زمان مطالعه: 8 دقیقه  هم چنین می توانید فایل PDF مقاله را دانلود کنید

آیا بروزرسانی تنوع سایت ها در نتایج گوگل به وعده خود عمل می کند؟

در تاریخ 6 ژوئن، در شرایطی که هنوز وبمستران درگیر بروزرسانی هسته گوگل در آغاز این ماه بودند، گوگل اعلام کرد که بروزرسانی تنوع سایت ها نیز به مرحله اجرا رسیده است. خب این فرصتی منحصر به فرد محسوب می شود، چرا که تنوع سایت ها در نتایج جستجو به سادگی قابل اندازه گیری است تا متوجه شویم که گوگل پای حرف خود ایستاده یا تنها یک اعلامیه مطبوعاتی به راه انداخته؟

گوگل می گوید: “تا حالا شده عبارتی را جستجو کنید و نتایج بالا اکثرا مربوط به یک وبسایت بوده باشد؟ ما نظرات شما را گرفته ایم و تنوع بیشتری می خواهیم. تغییر جدیدی در جستجوی گوگل اتفاق افتاده که برای مشاهده تنوع بیشتر در نتایج جستجو طراحی شده است…”
راه های زیادی برای اندازه گیری میزان تنوع سایت ها وجود دارد و قرار است که کاملا با هم این موضوع را بررسی کنیم. “در حالیکه گوگل به صورت فنی تنوع سایت ها را بهبود بخشیده، این بروزرسانی دقیقا هدف قرار گرفته و باید برای یافتن اسناد بهبود بررسی عمیقی داشته باشیم.”

به طور میانگین تنوع سایت ها تا چه اندازه بهبود یافته است؟

وبسایت Moz با بررسی بیش از 10.000 کلمه کلیدی، نگاهی عمیق به تنوع سایت ها در صفحه اول نتایج گوگل انداخته است. این تحلیلگران به سادگی تعداد دامنه های منحصر به فرد حاضر در هر صفحه از نتایج جستجو را بررسی کرده اند. از آنجایی که صفحه اول گوگل می تواند شامل کمتر از 10 نتیجه طبیعی باشد، این میزان بر حسب درصد بررسی شده است. این درصد، نشان دهنده تعداد دامنه های منحصر به فرد نسبت به کل نتایج هستند. نمودار پایین در بازه زمانی 19 ماه می تا 17 ماه ژوئن بدست آمده است:

الگوریتم تنوع سایت ها

این نمودار نشان می دهد که تقریبا 90 درصد از 10 نتیجه اول جستجوی گوگل منحصر به فرد هستند و یک سایت تکراری نیز وجود دارد. خیلی سخت دیده می شود ولی در حد فاصل 6 تا 7 ژوئن این درصد کمی پیشرفت داشته است. از 90.23 درصد، تنوع سایت های حاضر در نتایج جستجو به 90.72 درصد رسیده است.(0.49 درصد بهبود)! اگر نمودار را تا 10 برابر روی محور عمودی بزرگ کنیم، می توانیم این تغییر کوچک را مشاهده کنیم:

الگوریتم تنوع سایت ها در نتایج گوگل

در این نمودار مشخص می شود که بیشترین تغییر در یک روز اتفاق  افتاده است و تا یک هفته پس از بروزرسانی نیز این تغییرات پایدار بوده است. با وجود این بزرگنمایی ده برابر باز هم این تغییرات چشمگیر به نظر نمی آیند.

هنوز هم ممکن است بیش از دو نتیجه ظاهر گردد

گوگل می گوید هم چنان حق نمایش دادن بیش از دو نتیجه از یک سایت را از خودش نگرفته و وقتی که تصور می کند بهترین و مرتبط ترین نتیجه باز هم از همان سایت است، شما شاهد بیش از دو نتیجه نیز خواهید بود. من حس می کنم این مورد برای عبارات مرتبط با برند صدق می کند، مانند فروشگاه آمازون. احتمال اینکه شما بیش از دو نتیجه از چنین برندی ببینید دور از ذهن نیست، چه بسا اگر نام محصول مورد نظر را بهمراه نام برند آمازون جستجو کرده باشید.

زیردامنه ها

گوگل به طور کلی با سابدامین ها (زیردامنه ها) همان رفتاری را دارد که با دامنه اصلی دارد. پس اگر زیردامنه ای مانند Blog.example.com دارید، گوگل رفتاری مشابه با دامنه اصلی با آن خواهد داشت. گوگل می گوید: “بروزرسانی تنوع سایت ها، با سابدامین ها همان رفتاری را می کند که با دامنه اصلی دارد، بهمین دلیل در نتایج جستجو همه ی زیر دامنه ها شامل بروزرسانی تنوع سایت می گردند.”

تنها نتایج هسته جستجو را شامل می گردد

این بروزرسانی فقط بر نتایج اصلی جستجو که شامل لینک سایت ها می گردد، تاثیر می گذارد و تاثیری بر نتایج top stories ، video snippets،   چرخ و فلک تصاویر یا دیگر نتایج عمودی ظاهر شده ندارد.

بروزرسانی تنوع سایت، بی ارتباط با بروزرسانی هسته گوگل در ژوئن 2019 است
گوگل مشخصا اعلام کرده این بروزرسانی جستجو با بروزرسانی هسته الگوریتم های گوگل در ژوئن 2019 که در تاریخ 3 ژوئن معرفی شد، بی ارتباط است. گوگل می گوید: “بروزرسانی تنوع سایت ها جدا از بروزرسانی هسته گوگل که در همین ماه منتشر شد، است.”

این بروزرسانی، بروزرسانی نیست!

یک کارشناس گوگل می گوید که تنوع سایت ها، مجموعا یک بروزرسانی نیست و تاثیر زیادی بر سایت ها نخواهد داشت. دنی سالیوان از گوگل می گوید: “به شخصه تنوع سایت ها را یک بروزرسانی نمی دانم! در واقع تاثیر زیادی بر رتبه بندی نیز ندارد. صفحاتی که پیشتر در رتبه های بالا بودند جایگاه خود را از دست نمی دهند، بلکه قرار نیست صفحات بسیار دیگری از همان سایت دیده شود.” هر اسمی هم که رویش بگذارید، تنها آدرس های مختلف در صفحات نتایج را تحت تاثیر قرار داده است.

ما باید درباره بروزرسانی تنوع سایت ها چکار کنیم؟

این بروزرسانی می تواند وبمسترانی که سعی دارند تا صفحات متنوعی را برای یک عبارت کلیدی در نتایج داشته باشند، تحت تاثیر قرار دهد. اگر چند صفحه برای یک عبارت کلیدی در نتایج داشته اید و حالا تنها یک یا دو نتیجه را می بینید، بهتر است صفحات دیگر را برای عبارات مختلفی بهینه کنید یا یک صفحه کامل با محتوای تمام صفحات بسازید و صفحات قدیمی را با استفاده از تگ canonical یا ریدایرکت 301 به صفحه هدف ارجاع دهید.

هم چنین بخوانید:

رفع جریمه بروزرسانی گوگل در مارس 2019

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *