انواع جریمه‌های گوگل و نحوه رفع آن‌ها “2023”

2023-01-14 12:34:53

آیا وب سایت شما دچار افت ناگهانی در رتبه‌بندی یا ترافیک ارگانیک شده است؟ آیا اعلانی را در کنسول جستجوی گوگل خود دیده‌اید و دقیقاً نمی‌دانید که چرا مجازات شده‌اید؟

جریمه یا پنالتی، اقدامی از سوی گوگل برای مجازات وب‌سایت‌هایی است که دستورالعمل‌های گوگل را نقض می‌کنند. یک جریمه می‌تواند در سطوح مختلفی شدت داشته باشد که بر وب سایت تأثیر می‌گذارد.

جریمه‌های گوگل چیزی بین مجازات‌ در سطح کلمه کلیدی، URL یا فهرست و همچنین جریمه در سراسر سایت (که بر کل دامنه تأثیر می‌گذارد) تفاوت قائل شوید. نوع دیگری از جریمه حذف کل وب سایت از فهرست Google-Index است که به عنوان Delisting شناخته می‌شود. همچنین تفاوتی بین پنالتی‌های دستی و الگوریتمی وجود دارد که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

انواع پنالتی گوگل و اثرات متفاوت آن

جریمه‌ها گوگل می‌تواند از یک URL واحد تا حذف کامل یک دامنه از نتایج باشد.

در سطح کلمه کلیدی

جریمه در سطح کلمه کلیدی به این معنی است که یک یا (چند) کلیدواژه از یک دامنه، رتبه‌بندی خود را از دست می‌دهند. تمام کلمات کلیدی دیگر تحت تأثیر این جریمه قرار نمی‌گیرند.

URL یا سطح دایرکتوری

یک جریمه در سطح URL یا دایرکتوری باعث می‌شود که تقریباً تمام موقعیت‌های رتبه‌بندی URL یا دایرکتوری آسیب دیده دچار مشکل شود.

در سطح نام میزبان (زیر دامنه)

یعنی در اینجا گوگل صفحه سایت‌هایی را که زیر دامنه، دامنه اصلی است، حذف می‌کند. این جریمه جانبی به این معنی است که بسیاری از کلمات کلیدی در کل دامنه، تعداد زیادی از موقعیت‌های رتبه‌بندی را از دست می‌دهند.

گستره دامنه؛ کل نام دامنه

اگر گوگل تصمیم بگیرد یک وب سایت را با اصطلاحاً حذف لیست مجازات کند، کل دامنه را از فهرست گوگل حذف می‌کند. این باعث می‌شود که هیچ محتوایی از وب‌سایت مجازات شده در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده نشود. اگر با site:-operator برای دامنه جستجو کنید، نتیجه‌ای نخواهید گرفت.

حذف از فهرست (غیر نمایه‌سازی)

گوگل دامنه سایت شما یا IP سروری را که سایت شما روی آن قرار دارد، به هرزنامه منتقل می‌کند. بنابراین تمامی ایمیل‌های ارسالی از سمت سایت شما یا به کلی حذف می‌شود و یا به صندوق spam یا junk گیرنده انتقال می‌یابد.

جریمه‌ها از طریق یکی از این دو روش اجرا می‌شوند:

 • جریمه الگوریتمی
 • جریمه دستی توسط یک کارمند Google

پنالتی الگوریتمی

جریمه الگوریتمی مجازاتی است که به طور خودکار توسط یکی از الگوریتم‌های گوگل اعمال می‌شود. الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم پاندا یا الگوریتم پنگوئن فیلترهایی هستند که از معیارهای اصلی خود برای بررسی وب‌سایت‌ها برای ویژگی‌های خاص استفاده می‌کنند و در صورت عدم رعایت یا حتی نقض آن‌ها، آن‌ها را مجازات می‌کنند.

از سال 2018، گوگل به‌روزرسانی‌ها را تحت عنوانی به نام به‌روزرسانی‌های اصلی منتشر کرده است. اما اغلب اطلاعات خاصی در مورد آنچه در به‌روزرسانی مورد هدف قرار گرفته است وجود ندارد و این بازیابی یا بهبود را دشوارتر می‌کند.

اگر یک وب‌سایت با جریمه الگوریتمی مواجه شود، هم قابلیت مشاهده و هم قابلیت پیدا شدن در SERP (صفحات نتایج موتور جستجو) را از دست می‌دهد. به این ترتیب دامنه فیلتر شده، چرخشی چشمگیر و ناگهانی به سمت بدتر شدن می‌یابد.

می‌توانید از نمودار شاخص دید جعبه ابزار SISTRIX با پین‌های رویداد فعال‌ برای پیدا کردن دامنه‌ای که تحت تأثیر فیلتر قرار گرفته استفاده کنید.

جریمه‌های گوگل اغلب ممکن است گیج‌کننده باشند، بنابراین اطلاعات نادرست زیادی پیرامون آن‌ها وجود دارد، مانند افرادی که «مجازات الگوریتمی» را با جریمه‌های واقعی اشتباه می‌گیرند. الگوریتم‌ها هرگز جریمه‌ها را حذف نمی‌کنند، اما همان‌طور که هر کسی که با قوانین یک الگوریتم مخالفت کرده است؛ می‌تواند تأیید کند، قطعاً احساس جریمه شدن می‌کند.

گوگل از الگوریتم‌های مختلفی برای کمک به کاربران برای یافتن اطلاعات مرتبط و مفید استفاده می‌کند که پنگوئن و پاندا پرمخاطب‌ترین این نمونه‌ها هستند. این الگوریتم‌ها، سایت‌هایی را با اطلاعات مرتبط و طرح‌بندی‌های مفید، اولویت‌بندی می‌کنند، اما درواقع سایت‌هایی را که مطابق با استانداردهای کیفیت آن‌ها نیستند، «جریمه» نمی‌کنند. آن‌ها فقط در نتایج جستجو مانند سایت‌های تأیید شده، گنجانده نمی‌شوند.

جریمه دستی

برای جریمه دستی، یک کارمند گوگل مثلاً از تیم کیفیت جستجو یا هرزنامه وب، باید فعالانه علیه یک دامنه اقدام کند. اگر گمان می‌رود دامنه از دستورالعمل‌های مدیر سایت گوگل تخطی کرده است، دامنه به‌ صورت دستی توسط کارمند گوگل بررسی می‌شود.

هفت مورد زیر می‌تواند دلیل این باشد که چرا جریمه دستی یک وب‌سایت اعمال می‌شود:

 • هرزنامه تولیدشده توسط کاربر
 • متن پنهان و یا پر کردن کلمات کلیدی
 • هرزنامه خالص
 • محتوای ضعیف، کپی با ارزش افزوده کم یا بدون ارزش [برای کاربر]
 • لینک‌های غیر طبیعی به سایت شما
 • لینک‌های غیر طبیعی از سایت شما
 • لینک‌های غیرطبیعی به سایت شما، با تأثیرات کلی سایت از آن لینک‌ها

گوگل برای اینکه بفهمد کدام وب‌سایت‌ها را باید به صورت دستی بررسی کند، در میان موارد دیگر از گزارش‌های هرزنامه‌ ایجاد شده توسط کاربران نیز استفاده می‌کند.

بسته به شدت و وسعت تخلف، مجازات و محدودیت‌های وب‌سایت برای مدت زمان مشخصی تا زمان اتمام جریمه، اعمال خواهد شد.

در ادامه این مقاله خواهیم گفت که این جریمه چقدر طول خواهد کشید.

بنابراین گوگل برای بررسی و رتبه‌بندی دستی وب‌سایت‌هایی که استانداردهای کیفی گوگل را ندارند از تیم‌های بازبین انسانی استفاده می‌کند. این جریمه‌های دستی با اعلان‌هایی در کنسول جستجوی گوگل شما ارائه می‌شوند، بنابراین تشخیص اینکه آیا قربانی یک اقدام دستی توسط گوگل هستید، بسیار آسان است.

توانایی تشخیص تفاوت بین جریمه دستی و جریمه الگوریتمی هنگام تلاش برای حل مشکلی که باعث کاهش ترافیک و رتبه‌بندی سایت شما می‌شود، حیاتی است. تفاوت اصلی در نحوه برخورد شما با یک جریمه دستی یا رویداد الگوریتمی آنجایی نمود می‌کند که شما به تعامل مستقیم با گوگل نیاز دارید.

جریمه‌های دستی همراه با اعلان‌ها و توصیه‌هایی در کنسول جستجوی گوگل ارائه می‌شوند که از شما می‌خواهد برای رفع آن‌ها درخواست تجدیدنظر ارسال کنید. در مقابل، رویدادهای الگوریتمی با هیچ اعلانی همراه نیست و نیازی به ارسال پاسخ برای رفع آنها ندارید.

اکنون که تمایز بین جریمه‌های دستی و رویدادهای الگوریتمی را روشن کرده‌ایم، انواع مختلف پنالتی‌های گوگل، معنای آن‌ها و نحوه رفع آن‌ها را فهرست می‌کنیم.

اعمالی که به جریمه منجر می‌شوند

پنهان‌کاری یا تغییر مسیرهای نهانی

به طور خلاصه، پنهان‌کاری زمانی است که وب سایت‌ها صفحات مختلفی را به کاربران و گوگل نشان می‌دهند، در حالی که تغییر مسیرهای نهانی، کاربران را به طور کامل به صفحه دیگری می‌فرستند. هر دوی این کار دستورالعمل‌های مدیر گوگل را نقض می‌کنند.

دو نوع مجازات برای این تخلفات وجود دارد:

 • زمانی که فقط بخش‌هایی از سایت شما تحت تأثیر قرار می‌گیرند، سایت به صورت جزئی تحت الشعاع جریمه قرار گرفته است.
 • زمانی که کل وب سایت شما مشمول جریمه می‌شود.

چگونه رفع کنیم:

برای حل این مشکل، باید اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان سایت شما و گوگل به طور یکسان به بهبود می‌رسند:

 1. از Google Search Console > Crawl > Fetch as Google دیدن کنید، سپس صفحات را از سایت خود استخراج و گردآوری کنید.
 2. محتوای سایت خود را با محتوای دریافت شده توسط گوگل مقایسه کنید.
 3. هر گونه تفاوتی که بین دو نسخه دیدید، از سایت خود را حذف کنید تا با هم یکسان شوند.
 4. تمام تغییر مسیرهای سایت خود را بررسی کنید و موارد زیر را حذف کنید:اگر کاربران را به مقصدی غیرمنتظره می‌فرستید.تغییر مسیر مشروط (مانند فقط کاربرانی به مسیر تعیین شده هدایت شوند که از گوگل می‌آیند.)در غیر این صورت «نهانی» هستند.
 5. پس از رفع این مشکلات درخواست تجدید نظر ارسال کنید.

نکته: این تغییر مسیرها به اصطلاح «دزدکی» اغلب توسط افزونه‌های CMS ایجاد می‌شوند و با جاوا اسکریپت (JavaScript) نوشته می‌شوند.

«اولین کلیک رایگان» نقض پنهان‌کاری

این جریمه‌های پنهان‌کاری برای سایت‌هایی صادر می‌شود که تمام محتوای یک صفحه را به خزنده‌های گوگل نشان می‌دهند، اما محتوایی را که کاربران می‌توانند ببینند، محدود می‌کنند، به‌خصوص اگر از سرویس‌های گوگل آمده باشند. نمونه‌هایی از این سایت‌هایی هستند که کاربران را مجبور می‌کنند برای دیدن محتوای کامل ثبت‌نام، مشترک یا وارد شوند، مانند نیویورک تایمز (که باعث می‌شود کاربران یک حساب کاربری ایجاد کنند یا برای ادامه مطالعه وارد سایت شوند.)

همانند جریمه‌های پنهان‌کاری و تغییر مسیر نهانی که قبلاً مورد بحث قرار گرفت، جریمه‌های این تخلفات می‌تواند به صورت مطابقت جزئی جریمه با سایت یا مطابقت کلی جریمه در سراسر سایت صادر شود.

چگونه رفع کنیم:

مانند قبل، باید مطمئن شوید که بازدیدکنندگان سایت شما و گوگل به طور یکسان به بهبود می‌رسند:

 1. تغییراتی ایجاد کنید تا محتوای یکسانی را به خزنده‌های گوگل و کاربران گوگل نشان دهید.
 2. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: از خط مشی «اولین کلیک رایگان» گوگل استفاده کنید تا کاربران بتوانند یک مقاله یا صفحه کامل را در سایت شما ببینند قبل از اینکه هنگام ورود از خدمات گوگل مجبور به اشتراک/ ورود به/ ثبت نام شوند.

تصاویر پنهان شده

پنهان‌کاری همچنین می‌تواند برای تصاویر موجود در سایت شما اعمال شود، بنابراین مطمئن شوید که تصاویر مشابهی را برای همه بازدیدکنندگان سایت خود (گوگل یا موارد دیگر) نمایش می‌دهید. تصاویر ممکن است به جهت پنهان‌کاری جریمه شوند اگر آن‌ها:

 • توسط تصاویر دیگر مبهم هستند.
 • متفاوت از تصویر ارائه شده به خزنده گوگل است.
 • تغییر مسیر کاربران را از دیدن تصویر دور می‌کند.

چگونه رفع کنیم:

یکپارچگی در سایت ضروری است: مطمئن شوید که بازدیدکنندگان سایت شما و گوگل تصاویر مشابهی را می‌بینند:

 1. نمایش دقیقا همان تصویر به خزنده‌های گوگل به عنوان بازدیدکنندگان سایت شما.
 2. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: در وردپرس افزونه‌های سایت خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آن‌ها مشکلات پوشش تصویر را ایجاد نمی‌کنند.

سایت هک‌شده

هکرها دائماً به دنبال وب سایت‌های آسیب‌پذیر هستند و از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس برای تزریق لینک‌ها و محتوای مخرب استفاده می‌کنند. حملات DDOS (مترجم: ddos مخفف Distributed Denial of Service است. در معنای لغوی توزیع انکار خدمات است و هدف این حمله ناتوانی شبکه و سرور مورد نظر در ارائه سرویس عادی است بنابراین پهنای باند شبکه یا اتصال‌پذیری شبکه را مورد حمله قرار می‌دهد) و باج‌افزارها اغلب بلافاصله آشکار می‌شوند اما در مقابل هک‌ها را می‌توان پنهان کرد و شناسایی آن‌ها تا زمانی که آسیب رخ نداده است، دشوار است.

وقتی گوگل متوجه می‌شود که سایت شما هک شده است، اعلان‌هایی را در نتایج جستجوی صفحات آسیب دیده درج می‌کند که منجر به تنزل نتایج جستجوی ارگانیک می‌شود. از آنجایی که هیچ وب‌سایتی واقعاً غیرقابل هک نیست، باید مراقب باشید و از پروتکل‌های دفاعی و امنیتی قوی استفاده کنید تا از فقدان رتبه‌بندی موتورهای جستجو به دلیل هک جلوگیری کنید.

چگونه رفع کنیم:

برای محافظت از سایت خود و دفع حملات آینده با این موارد کار کنید:

 1. با میزبان وب خود یک تیم پشتیبانی بسازید.
 2. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، سایت خود را با آفلاین کردن آن قرنطینه کنید.
 3. استفاده از کنسول جستجو برای تعیین نوع هک که قربانی آن شده‌اید.
 4. ارزیابی آسیب وارده، اگر از هرزنامه یا بدافزار استفاده شده باشد.
 5. شناسایی نقاط آسیب‌پذیر سایت‌تان برای فهم این‌که هکر چگونه وارد شده است.
 6. سایت خود را تمیز کنید تا نقطه آسیب‌پذیر مورد استفاده هکر را ببندید.
 7. درخواست بررسی تا گوگل در برچسب «هک شده» شما تجدید نظر کند.

نکته: فعال باشید، ویژگی‌های امنیتی را نصب کنید و مرتباً از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز بدترین اتفاق، بتوانید به سرعت آن را بازیابی کنید.

متن پنهان یا پر کردن کلمات کلیدی

این جریمه بسیار خودتوصیفی است و به این معنی است که گوگل سایت شما را به دلیل استفاده از متن پنهان یا پر کردن کلمات کلیدی مجرم تشخیص داده است. هر دو مجازات مربوط به دستکاری محتوای نوشتاری با هدف افزایش غیرصادقانه رتبه سایت در موتورهای جستجو هستند و می‌توانند به عنوان جریمه‌های جزئی یا کل سایت صادر شوند.

چگونه رفع کنیم:

از شر هر محتوا یا کلمات کلیدی که توسط کاربران قابل مشاهده نیست خلاص شوید:

 1. از عملکرد Fetch as Google در کنسول جستجوی گوگل خود برای مشاهده صفحات آسیب دیده استفاده کنید.
 2. متنی را جستجو کنید که با پس زمینه سایت شما ترکیب شده و دیده نشود.
 3. به دنبال متن پنهانی باشید که از استایل یا موقعیت‌یابی CSS استفاده می‌کند.
 4. هر متن مخفی را ویرایش یا حذف کنید تا کاربران انسانی بتوانند به راحتی آن را بخوانند.
 5. هر پاراگراف از کلمات تکراری که زمینه ندارند را اصلاح یا حذف کنید.
 6. تگ‌های <title> و متن جایگزین را با کلمات تکراری اصلاح کنید.
 7. از شر هر نمونه دیگری از پر کردن کلمات کلیدی خلاص شوید.
 8. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: محتوای مخفی شده توسط JS یا محتوای جدول شده را با متن پنهان اشتباه نگیرید، زیرا در عصر گوشی‌های هوشمند، معمولاً روش‌های قابل قبولی برای افزودن محتوا به صفحه هستند.

هرزنامه خالص

برخلاف سایر مجازات‌ها، هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به جریمه ناخواسته خالص اظهار بی‌اطلاعی کند. این جریمه عموماً برای سایت‌هایی است که عمداً و به طور تهاجمی، از تکنیک‌های هرزنامه مانند محتوای تولید شده به‌طور خودکار، پنهان‌سازی و محتوای سرقت ادبی استفاده کرده‌اند. مانند جریمه‌های قبلی، این جریمه‌ها را نیز می‌توان به صورت جزئی یا در سراسر سایت صادر گردد.

چگونه رفع کنیم:

جریمه هرزنامه خالص برای متخلفان، سخت و جدی اعمال می‌شود، اما ممکن است با موارد زیر، شانس مجددی داشته باشند:

 1. با فرض اینکه این اولین هرزنامه خالص شما باشد، می‌توانید این صفحه را حذف کرده و آن‌را از نتایج پاک کنید، از دستورالعمل‌های مدیر گوگل پیروی کنید.
 2. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: اگر این دومین جریمه ناخواسته خالص شما است، احتمالاً بهتر است سایت خود را ببندید و از نو شروع کنید، زیرا گوگل به ندرت فرصت سومی را پس از نقض اعتماد سایت‌ها، می‌دهد.

هاست‌های رایگان اسپم

شما باید در مورد هر ارائه دهنده میزبانی که خدمات «رایگان» ارائه می‌دهد، محتاط باشید. گوگل در مقابله با شرکت‌های ارائه‌دهنده هاستینگی که رفتار اسپی دارند، اقدامات دستی انجام می‌دهد، بنابراین مطمئن شوید که سایت شما توسط شرکت معتبری میزبانی می‌شود.

چگونه رفع کنیم:

جریمه‌های میزبانی رایگان، روی کل سایت اعمال می‌شوند، بنابراین برای سایت خود میزبانی قابل اعتماد انتخاب کنید و:

 1. به میزبانی مهاجرت کنید که می‌توانید به آن اعتماد کنید.
 2. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: هزینه میزبانی قابل اعتماد مبلغ نسبتاً زیادی در سال است اما برخلاف سیستم‌های میزبانی «رایگان»، جریمه‌های گوگل را به شما تحمیل نمی‌کند.

نشانه‌گذاری ساختاریافته اسپم

اگر از دستورالعمل‌های گوگل برای استفاده از بخش‌های غنی (rich snippets) و محتوای نشانه‌گذاری که برای کاربران نامرئی، گمراه‌کننده یا نامربوط است، پیروی نکنید، برای «نشانه‌گذاری ساختاری هرزنامه» جریمه خواهید شد. مانند سایر جریمه‌ها، ممکن است به صورت جزئی یا در سطح کل سایت جریمه شوید و با رعایت دقیق دستورالعمل‌های گوگل از آن دوری کنید.

چگونه رفع کنیم:

به طور خلاصه، دستورالعمل‌های گوگل را دنبال کنید و قانون‌مدار باشید، اما برای رفع یک جریمه باید:

 1. نشانه‌گذاری موجود را به‌روزرسانی یا حذف کنید تا از دستورالعمل‌های بخش‌های غنی گوگل پیروی کند.
 2. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: بخش‌های غنی را اسپم نکنید، دستورالعمل‌ها را دنبال کنید، سایت رفع جریمه خواهد شد.

محتوای ضعیف یا کپی

همانطور که قبلاً گفته شد، گوگل سخت کار می‌کند تا کاربران را به سمت نتایج مفید و مرتبط برای جست و جوی خود هدایت کند، نه محتوای کپی یا کم کیفیت. این جریمه می‌تواند به صورت جزئی یا برای سراسر سایت باشد. انواع زیادی از محتوای با کیفیت پایین وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد این نوع جریمه شود، بنابراین از موارد زیر دوری کنید:

 1. محتوای تولید شده به صورت خودکار
 2. صفحات وابسته ضعیف با اطلاعات کم یا بدون اطلاعات منحصر به فرد
 3. محتوای سرقت‌شده یا «بخشی دزدیده شده»
 4. پست‌های وبلاگ با کیفیت پایین (به ویژه از وبلاگ‌نویسان مهمان)
 5. صفحات درگاه

چگونه رفع کنیم:

همانطور که بسیاری از کارشناسان سئو به شما خواهند گفت، محتوا پادشاه است، بنابراین محتوای سایت خود را با موارد زیر بهبود دهید:

 1. شناسایی و حذف محتوای تولید شده به صورت خودکار.
 2. صفحات وابسته‌ای را که ارزشی به سایت اضافه نمی‌کنند، یا محتوای آن‌را گسترش دهید یا کل صفحه را حذف کنید.
 3. برای کشف محتوایی که در جای دیگر یافت می‌شود، از یک بررسی‌کننده سرقت ادبی استفاده کنید و آن را یا حذف یا جایگزین کنید.
 4. برای مفیدتر بودن، صفحات با تعداد کلمات کم را ویرایش یا گسترش دهید.
 5. صفحات درگاه را پیدا و حذف کنید.
 6. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: برای جذب ترافیک ارگانیک روی محتوای مفید، منحصر به فرد و خوش نوشته سرمایه‌گذاری کنید.

پیوندهای غیر طبیعی به سایت شما

این نوع جریمه رایج‌ترین تخلفی است که در وب‌سایت‌ها انجام می‌شود و تقریباً 90٪ از کل مجازات‌های گوگل را شامل می‌شود. این جریمه‌ها به دلیل خرید بک لینک به شکل انبوه یا شرکت در طرح‌های لینک برای افزایش رتبه‌بندی نتایج موتور جستجوی ارگانیک ایجاد می‌شوند، که نقض آشکار دستورالعمل‌های مدیر گوگل است.

چگونه رفع کنیم:

اگر آگاهانه لینک‌ها را خریداری کرده‌اید یا از طرح‌های لینک استفاده کرده‌اید، آن لینک‌ها را در اسرع وقت با راهکارهای زیر حذف کنید:

 1. دانلود لیستی از بک لینک‌ها از کنسول جستجوی گوگل.
 2. این لینک‌ها را وارسی کنید و به دنبال مواردی باشید که دستورالعمل‌های لینک را نقض می‌کنند.
 3. یک ویژگی «nofollow» را به لینک‌های متخلف اضافه یا حذف کنید.
 4. هر لینکی را که نمی‌توانید حذف کنید یا ویژگی‌های Nofollow را به آن اضافه کنید، غیرفعال (Disavow) کنید.
 5. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: لینک‌های خود را به روش درست بسازید، از طرح‌های لینک دوری کنید تا از جریمه جلوگیری کنید.

لینک‌های غیر طبیعی از سایت شما

گوگل دوست دارد مدیران وب‌سایت‌ها را به خاطر فروش لینک‌ها یا مشارکت در طرح‌های لینک جریمه کند، بنابراین هر لینکی که برای دستکاری رتبه‌بندی جستجو وجود دارد، احتمالاً خشم گوگل را برمی‌انگیزد. به قول خودشان، گوگل هرگونه «لینک‌های غیر طبیعی مصنوعی، فریبنده یا دستکاری‌شده خارجی» را با جریمه جزئی یا کل سایت جریمه می‌کند.

چگونه رفع کنیم:

 1. لینک‌های غیرواقعی یا از منابع اسپم را با ویژگی «nofollow» حذف یا تغییر دهید تا از رتبه صفحه عبور نکنند.
 2. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: لینک‌های خروجی غیر طبیعی را پاکسازی کنید و همه لینک‌های نامطلوب سایت خود را حذف کنید، زیرا گوگل همه این لینک‌ها را در نظر می‌گیرد.

هرزنامه تولید شده توسط کاربر

یکی دیگر از مجازات‌های خودتوصیفی، هرزنامه‌های تولید شده توسط کاربر است. به این صورت که محتوای با کیفیت پایین توسط کاربران ارسال می‌شود، مانند پست‌های انجمن، نظرات و نمایه‌های کاربر. مراقب نظراتی باشید که صرفاً یک کسب و کار را تبلیغ می‌کنند یا مبلغ خدماتی هستند بی‌آنکه حاوی ارزشی باشند. زیرا این موارد جریمه‌ای جزئی یا جریمه کل سایت را از طرف گوگل در پی دارند.

چگونه رفع کنیم:

وب‌سایت‌هایی که به کاربران اجازه می‌دهند بدون محدودیت محتوا ارسال کنند، به ویژه در برابر این موضوع آسیب‌پذیر هستند، بنابراین:

 1. صفحات یا بخش‌هایی را که کاربران می‌توانند محتوا ارسال کنند، شناسایی کنید.
 2. محتوای هرزنامه مانند:
  – تبلیغات مبدل به عنوان نظر
  – نظرات با لینک‌های بی‌ربط
  – نام‌های کاربری هرزنامه‌ای مانند «Stockport Graphic Designers»
  – نظرات تولیدشده، عمومی یا نامربوط به صورت خودکار
 3. تمام محتوای هرزنامه یا محتوای نامناسب را حذف کنید.
 4. از نمایش محتوای کنترل نشده در سایت خود جلوگیری کنید.
 5. پس از اینکه مشکل را حل کردید، درخواست تجدید نظر جریمه ارسال کنید.

نکته: وب سایت خود را فعالانه بررسی کنید تا کاربران مطالبی را ارسال نکنند که باعث جریمه شدن شما می‌شود.

مشاغل منقضی شده

برای استخدام آنلاین، باید از اطلاعات فعلی استفاده کنید تا مورد مناسبی را جذب کنید و از خشم گوگل برای ارسال داده‌های نادرست جلوگیری کنید. همان‌طور که گوگل برای تبلیغ موقعیت‌های خالی در کسب و کار شما، طیف گسترده‌ای از ابزارها را ارائه می‌دهد -مانند داده‌های ساختار یافته پست‌های شغلی- شما باید قوانین را رعایت کنید، اگر از گوگل انتظار کمک دارید.

استفاده از داده‌های ساختاریافته آگهی‌های شغلی، روشی مؤثر برای نمایش برجسته آگهی‌های شغلی در گوگل است، اما اگر پست شما نادرست یا قدیمی باشد، ممکن است گوگل آن را لغو کند. در حالی که دست شما برای استفاده از یکپارچه‌سازی مستقیم برای ارسال جای خالی در سایت‌تان باز است، استفاده از یک سایت شخص ثالث به این معنی است که شما مسئولیتی در قبال پست‌های قدیمی ندارید.

چگونه رفع کنیم:

برای جلوگیری از جریمه شغلی منقضی شده، با انجام یکی از موارد زیر از صحت پست‌های خود اطمینان حاصل کنید:

 1. نشانه‌گذاری داده‌های ساخت یافته Job Posting (آگهی شغلی) را از سایت خود حذف کنید.
 2. صفحه آگهی قدیمی را به طور کامل حذف کنید.
 3. یک تگ noindex به صفحه اضافه کنید.
 4. اطمینان حاصل کنید که آگهی کارش را انجام داده و مربوط به گذشته است.

نکته: مطمئن شوید که همه آگهی‌های شغلی شما به‌روز، دقیق و صادقانه هستند.

چقدر طول می‌کشد تا جریمه گوگل رفع شود؟

گوگل عنوان کرده است که چقدر زمان لازم است تا یک سایت پس از رفع مشکلات کیفیت محتوا واجد شرایط رتبه‌بندی مجدد شود.

در ساعات پایانی اداری گوگل، گوگل به این سوال پاسخ داد که رفع جریمه الگوریتمی ناشی از مشکلات کیفیت محتوا چقدر طول می‌کشد.

قالب جدید ساعات اداری گوگل اجازه سؤالات بعدی را نمی‌دهد، در نتیجه پاسخ‌هایی ارائه می‌شود که فاقد جزئیات هستند و نسبت به قالب قدیمی آن کمتر مفید است. قالب قدیمی که با آن، کسی که مدام از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کند، می‌تواند سؤالات روشن‌کننده بپرسد.

به عنوان مثال، ما نمی‌دانیم که آیا «جریمه الگوریتمی» که در سوال به آن اشاره شده است به این معنی است که سایت کاملاً از نتایج جستجو ناپدید شده است یا اینکه واقعاً چند رتبه افت کرده است. بین این دو موقعیت تفاوت وجود دارد.

در این رابطه سوالی پرسیده شد:

«… اگر وب سایتی به دلیل محتوای ضعیف و کپی به صورت الگوریتمی جریمه شود، چه مقدار از محتوای وب سایت را باید قبل از رفع جریمه به روز کنید؟»

اطلاعات زیادی در این سوال وجود ندارد.

 • آیا گوگل به ناشر پیامی ارسال کرد که محتوای آن‌ها «الگوریتمی» جریمه شده است؟
 • آیا شخص با فرض این‌که جریمه شده است و واقعا نمی‌داند، این سوال را می‌پرسد؟

بنابراین پاسخ این است:

« به طور کلی این ایده خوبی است که محتوای با کیفیت پایین یا محتوای هرزنامه‌ای را که ممکن است در گذشته ایجاد کرده باشید، پاک کنید.
برای اقدامات الگوریتمی، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دوباره سایت شما را ارزیابی کنیم تا مشخص کنیم که دیگر هرزنامه نیست.»

ماه‌ها طول می‌کشد تا گوگل کیفیت سایت را ارزیابی کند

واضح است که اگر تا حد امکان تمام محتواهای کیفیت پایین را ترمیم کنید، حائز اهمیت است. اما پس از انجام آن ممکن است چند ماه طول بکشد تا به نتایج جستجو بازگردید.

جان مولر در نوامبر 2021 موردی مشابه این گفت که چه مدت زمانی طول می‌کشد تا سایتی که رتبه خود را از دست داده است، به عقب باز گردد.

مولر گفت:

«من فکر می‌کنم اگر به طور کلی درباره چیزهایی که به کیفیت مرتبط می‌شود صحبت می‌کنیم، موضوع بسیار پیچیده‌ می‌شود. تا جایی که تعیین کردن کیفیت کلی و ارتباطش با وب‌سایت سخت می‌شود.
زمان زیادی طول می‌کشد تا بفهمیم چگونه یک وب‌سایت با بقیه اینترنت همخوانی دارد.
… و این چیزی است که نمی‌دانم به راحتی می‌تواند چندین ماه، یا شش ماه، گاهی حتی بیشتر از شش ماه طول بکشد تا ما تغییرات قابل توجهی را در کیفیت کلی سایت تشخیص دهیم.
زیرا ما اساساً مراقب این هستیم که چگونه این وب سایت با متن کلی وب مطابقت دارد و این دقیقاً زمان زیادی می‌برد.»

آرورا مورالس (Aurora Morales) کارمند گوگل برای سایت‌هایی که دستورالعمل‌های گوگل را نقض می‌کنند، به اتفاقاتی اشاره می‌کند که برای آن‌ها می‌افتد، از جمله خط‌مشی که در مورد محتوای ضعیف و کپی وجود دارد.

کارمند گوگل توصیه می‌کند:

سایت‌هایی که دستورالعمل‌های کسب درآمد و جستجوی ارگانیک را رعایت نمی‌کنند، ممکن است از فهرست جستجو حذف شوند و تبلیغات آن‌ها غیرفعال شود.

نتیجه

هنگام کار بر روی سئو، مهم است که بدانید به جای مخالفت با گوگل، سعی می‌کنید با گوگل کار کنید، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا همیشه دستورالعمل‌های آن را دنبال کنید. تلاش برای فریب دادن سیستم با میانبرهایی مانند طرح‌های لینک‌دهی، در دراز مدت فقط به شما آسیب می‌زند، زیرا گوگل سخت تلاش می‌کند تا مرتبط‌ترین نتایج را برای جست‌وجوها تعیین کند، مگر مواردی که «غیر قانونی» بداند.

در مقابل وسوسه از سر و ته زدن سایت مقاومت کنید و سخت تلاش کنید تا وب سایت خود را به گونه‌ای بسازید که کاربران بخواهند آن را جستجو کنند، اگر بخواهید شما را جستجو کنند. اگر هنوز در مورد بهبود رتبه SERP سایت خود و جذب ترافیک بیشتر مطمئن نیستید، همین امروز با یکی از اعضای تیم سئوی ما تماس بگیرید.

تیم سئو راش وب بیش از 150 پروژه موفق در صفحه اول نتایج جستجو دارد، شما می‌توانید از تجربیات تیم ما برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

منابع:

cleartwo ، sistrix ، SEJ

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *