الگوریتم گوگل فرد Fred : کاملترین راهنما (2018)

2021-04-05 08:03:22

الگوریتم گوگل فرد Fred : کاملترین راهنما (2018)

در تاریخ 7 مارس 2017 ، وبمستران و صاحبان وبسایت ها و جامعه سئو از تغییرات ناگهانی نتایج جستجو شوکه شدند. برخی از سایت ها افت ترافیک شدیدی در گوگل آنالیتیک خود مشاهده کردند و سئو کارانی که گیج شده بودند سعی در آرام کردن مشتری هایشان داشتند، چرا که برخی از آنها 90 درصد افت ترافیک پیدا کرده بودند.

اما علت این ماجرا کجا بود؟ آیا یکی از الگوریتم های گوگل مثل پنگوئن، پاندا یا کبوتر بروزرسانی شده بود؟ یا حیوان دیگری توسط گوگل متولد شده بود؟ با ما همراه باشید تا علت این کابوس وبمستران را بشناسیم و یاد بگیریم چطور از جریمه آن در امان بمانیم؟
نام فرد Fred ، هرگز توسط گوگل برای این الگوریتم تایید نشد و تنها یک شوخی توسط یکی از وبمستران معروف Gary Illyes که در گوگل مشغول به کار است، بود و در توئیتی اعلام کرد از این پس هر الگوریتم و بروزرسانی که نامی به طور رسمی برایش اعلام نشود، “فرد” نام دارد.
گوگل پیوسته در حال تنظیم و بروزرسانی الگوریتم های جستجوی خود است و تعداد اندکی از این الگوریتم ها، مانند فرد تغییرات گسترده ای ایجاد می کنند. حالا با گذشت بیش از 1 سال از انتشار “فرد”، هم چنان سایت های بسیاری درگیر بدست آوردن ترافیک از دست رفته شان هستند.
در این مقاله، ما نگاه دقیق تری به الگوریتم “فرد” خواهیم انداخت و تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت آن را بررسی خواهیم کرد، نیت گوگل از آن را درک خواهیم کرد و نحوه برنامه ریزی برای اجتناب از افت ترافیک توسط بروزرسانی های بعدی “فرد” را می شناسیم.

برای دانلود نسخه PDF کلیک کنید.

بروزرسانی گوگل “فرد Fred” چیست؟

“فرد” در واقع اصلاحیه ای بر کل الگوریتم های گوگل بود که در تاریخ 7 مارس 2017 عملی شد. در ابتدا، گوگل مانند اکثر اوقات سکوت کرد و چیزی راجع به آن نگفت و همین عدم هشدار قبلی گوگل بود که باعث شد خیلی از وبمستران و سئوکاران وقتی روز 8 مارس گوگل آنالیتیک خود را باز کردند، کاملا از کوره دررفتند.
تا به امروز هم هنوز گوگل بروزرسانی “فرد” را با وجود تغییرات بزرگی که ایجاد کرد، تایید نکرده است.

هدف گوگل از بروزرسانی Fred چه بود؟

همان طور که انتظار می رفت، گوگل صحبتی از انگیزه خود برای بروزرسانی “فرد” نکرده است، مانند تمام الگوریتم های پیشین خود مثل “مرغ مگس خوار” که در سپتامبر 2015 به مرحله اجرا رسید. البته بسیاری از متخصصین جامعه سئو معتقدند که فاکتور اصلی بروزرسانی فرد، ارج نهادن به سایت های با کیفیت و جریمه وبسایت های بی کیفیت که تنها به کسب درآمد به جای افزایش تجربه کاربر “UX” فکر می کنند، است.

چه سایت هایی توسط الگوریتم “فرد” جریمه شدند؟

پس از انتشار “فرد”، بسیاری از متخصصین سئو شروع به بررسی سایت هایی که بسیار سخت جریمه شده بودند، کردند؛ اگرچه گوگل هنوز هیچ یک از حدس و گمان های این متخصصین را تایید نکرده اما شواهد غیر قابل انکاری وجود دارد که وظیفه “فرد” جریمه وبسایت هایی که برایشان کسب درآمد از تجربه کاربری مهم تر بوده است، باشد.
در بررسی 100 سایت جریمه شده توسط Barry Schwartz ، مشخص شد که همگی این سایت ها قرار بوده اطلاعات مفیدی در اختیار کاربر قرار دهند و محتوا محور باشند اما با ورود به آنها کاربر با هجوم انواع و اقسام تبلیغات آزاردهنده مواجه می شده است. سایت هایی با محتوای کوتاه، کم و بی کیفیت و در عین حال سراسر تبلیغات ، سخت ترین ضربه ها را از “فرد” خوردند.
تئوری شوارتز در رابطه با ارتباط تبلیغات و الگوریتم فرد، به گوش همه وبمستران رسید و صاحبان بسیاری از سایت ها گزارشاتی درباره رشد دوباره ترافیک ورودی شان بعد از حذف کامل یا حذف بخش زیادی از تبلیغات خود منتشر کردند.
البته جالب است بدانید که بروزرسانی “فرد” تنها باعث کاهش ترافیک ورودی برخی وبسایت ها نشد، بلکه لطف خود را شامل حال سایت هایی کرد که کیفیت محتوای مناسب داشتند و در وهله اول به پرسش پاسخ کاربر اهمیت می دادند و پس از آن به درآمدزایی. این وبسایت ها رشد قابل توجهی را در گوگل آنالیتیک خود، دقیقا در همان تاریخ 7 مارس 2017 مشاهده کردند.
تصویر زیر گوگل آنالیتیک یکی از وبسایت هایی است که دقیقا در تاریخ 7 مارس 2017 رشد مثبت قابل توجهی داشته است. رشد 125 درصدی ورودی در طول شب، چیزی در این دنیا می شناسید که بیشتر از این یک وبمستر را خوشحال کند؟

اما نکته بسیار جالب این قضیه اینجاست که این رشد ترافیک ورودی هیچ ارتباطی با فعالیت های سئو در روز 7 مارس نداشته است، بلکه از زمان خیلی پیشتر از انتشار “فرد” شروع شده بوده است. پس توجه داشته باشید، این بروزرسانی تغییراتی بوده که باید صورت می گرفته و کاملا هم منطقی به نظر می آید.

بک لینک های بی کیفیت، معیار دوم الگوریتم فرد

شواهد نشان می دهند که این تنها تبلیغات بیش از حد نیست که باعث جریمه توسط فرد می شود بلکه در کنار آن، سایت های جریمه شده از بک لینک های بی کیفیتی نیز برخوردار بودند. بک لینک در سایت های با اعتبار دامنه کم “DA” ، غیرفعال و غیر طبیعی می تواند معیار دوم فرد برای جریمه وبسایت شما باشد.

چطور از جریمه الگوریتم فرد در امان بمانیم؟

چه به علت بک لینک های مخرب و یا چه به علت استفاده زیاد از تبلیغات در کنار محتوای بی کیفیت، الگوریتم فرد گوگل برخی سایت ها را “به شدت” تنبیه کرد. البته در راستای بهبود تجربه کاربر از جستجو در گوگل که به نفع کاربران است.
ترس از الگوریتم ها، بروزرسانی ها و تغییراتی که گوگل انجام می دهد سالهاست که گریبان گیر سئو کاران و وبمستران است، اما اقدامات بسیاری وجود دارند که با رعایت آن ها می توانید ریسک جریمه شدن توسط بروزسانی های آینده گوگل را به حداقل برسانید. اگر نگران تاثیر بروزرسانی های گوگل بر ورودی سایت خود هستید، موارد زیر را رعایت کنید.
– به کیفیت کلی وبسایت خود اهمیت دهید.
یکی از شگفت انگیزترین مسائل درباره گوگل فرد، این بود که سایت ها چطور پس از مدتی توانستند جریمه اعمال شده را رفع کنند. با بروزرسانی فرد می توان گفت سایت ها به سه صورت متفاوت تحت تاثیر آن قرار گرفتند: برخی مثبت، برخی منفی و برخی وارد محدوده خاکستری شدند (یعنی به سادگی و با رفع برخی ایرادات به روال قبل برگشتند)
تصویر گوگل آنالیتیکس زیر نشان دهنده یکی از سایت هایی که وارد محدوده خاکستری شده است:

همانطور که می بینید، این سایت ضربه کاملا واضحی در تاریخ 7 مارس و تحت تاثیر “فرد” خورده است اما مسئول سایت با افزایش کیفیت کلی وبسایت و تولید محتوای با کیفیت، توانسته است فاکتورهای UX را بهبود ببخشد و با رفع ایرادات سئو تکنیکال سایت خود دوباره به شرایط پیشین خود آن هم پس از 3 هفته برگردد.

– سایت خود را کاملا بررسی کنید.
قبل از اینکه تعجب کنید، بگم که این گزینه اجباری نیست. اما بسیار مهم است که بدانید چه فعالیت هایی می تواند منجر به پنالتی شدن سایت شما در آینده شود. این یعنی سایت خود را یک بار کاملا از همه جهات بررسی کنید. تک تک صفحات آن را!

بررسی سئو تکنیکال سایت شما به دو صورت ممکن است. یا خودتان این کار را انجام دهید که فواید زیادی دارد، هم می آموزید و در عین حال صرفه جویی اقتصادی می کنید، اما در عین حال اگر تخصص کافی ندارید یا هنوز پروژه سئو انجام نداده اید بهتر است که از یک متخصص در این راه مشاوره بگیرید. مشاوران شما در راش وب می توانند در این امر همراهتان باشند. با ما تماس بگیرید.

– فقط محتوای با کیفیت تولید کنید.
امروزه دیگر وقتی برای گفتن حرف های تکراری مانند محتوای شما شاه وبسایت شماست، وجود ندارد. اگر از محتوای بی کیفیت و کپی در سایت خود استفاده می کنید، همین حالا رویه خود را 180 درجه عوض کنید.
با وجود اینکه فاکتورهای رتبه بندی گوگل، از اسرار حل نشده دنیای ماست، اما ما معتقدیم گوگل سایت هایی که پاسخ هایی مرتبط و مطابق با نیاز کاربران را فراهم می کند ارج می نهد. هرچه محتوای شما مرتبط تر و مفید تر باشد، فاکتورهای ux بهبود می یابند و این یعنی همان چیزی که گوگل می خواهد: کاربران راضی و به طبع آن تبلیغ دهندگان راضی.
تولید محتوای با کیفیت همواره یکی از دغدغه های بزرگی است که تیم های مارکتینگ با آن روبرو می شوند. شما می توانید از صفحه سفارش تولید محتوا ، این بخش کاری خود را به نویسندگان مجرب راش وب بسپارید. زمانبندی نشر محتوا روی وبسایت هم از اهمیت بالایی برخوردار است و شما باید مرتبا سایت خود را با مطالب جدید بروز نگه دارید. چه به صورت روزانه مطلب نشر می دهید یا هفته ای یک بار، زمانبندی شما در مقابل ارزش و کیفیت محتوا در اولویت دوم اهمیت است.

– بک لینک های سایت را بررسی کنید
کیفیت لینک ها در الگوریتم “فرد” با اهمیت بوده باشد یا نه، بررسی کیفیت بک لینک های سایت برای جلوگیری از هرگونه افت ترافیک در بروزرسانی های آینده وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار است.
بهترین ابزار برای بررسی کیفیت لینک های سایت، Moz نام دارد. این وبسایت لینک های شما را دنیای وب بررسی می کند و میزان مخرب بودن “اسپم اسکور” آنها را اعلام می کند. حذف بک لینک های مخرب و بی کیفیت شما را از جریمه های احتمالی در امان نگه می دارد.

– از اشباع صفحات خود با تبلیغات آنلاین بپرهیزید.
پر کردن تمام قسمت های خالی وبسایت با تبلیغات بنری و کلیکی، به نظر ایده خوبی برای کسب درآمد است اما این سیگنال را به گوگل می فرستد که شما بیشتر دغدغه کسب درآمد دارید تا تولید محتوایی کارآمد و مفید برای کاربران سایت خود. شما کاملا حق دارید که هر نوع از تبلیغات را روی سایت خود پیاده کنید اما در نظر داشته باشید هر چه تبلیغات بیشتری روی وبسایت شما وجود دارد، احتمال جریمه دامنه شما در بروزرسانی های بعدی گوگل بیشتر است.

رفع جریمه الگوریتم فرد گوگل چقدر زمان می برد؟

متاسفانه، با وجود پیشرفت های فراوان علم سئو، هیچ جواب همه جانبه ای برای این پرسش وجود ندارد. همانطور که در مثال های بالا دیدید، برخی سایت ها در مدت زمانی کم مانند سه هفته توانستند جریمه فرد را رفع کنند و برخی دیگر تا چند ماه به طول انجامید.
غیر ممکن است که زمان دقیقی برای رفع جریمه های گوگل تعیین کنیم، اما هرچه زودتر ایراداتی که منجر به جریمه شده اند را رفع کنید، احتمال اینکه زودتر جریمه شما برطرف شود وجود دارد. البته زمانی که شما برای رفع ایرادات باید صرف کنید بسته به نوع سایت شما متفاوت است. برخی سایت ها با تعداد کمی تغییر به رویه قبلی بر میگردند و برخی دیگر لازم است تا از ابتدا کوبیده و ساخته شوند!

حرف آخر…
گوگل الگوریتم های جستجو را تقریبا هر روز عوض می کند. بعضی از این تغییرات به قدری کوچک هستند که احساس نمی شوند و برخی دیگر مانند بروزرسانی های پنگوئن و فرد کاملا به چشم می آیند و تغییرات بزرگی اعمال می کنند.
امیدواریم که دلیل شما برای مطالعه این مقاله جریمه شدن وبسایتتان نباشد اما اگر هست نیز نگران نباشید و با برطرف کردن ایراداتی که منجر به جریمه دامنه شما شده، صبر کنید تا سایت شما دوباره توسط گوگل بررسی شود.

مبین طلایی

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *