5 استراتژی لینک‌سازی کاربردی + مثال

2022-12-05 17:00:42

در این مطلب می‌آموزیم که چگونه یک استراتژی ساخت بک‌لینک ایجاد کنیم که نتایج پایدار را به همراه داشته باشد و از چه چیزی باید اجتناب کنید.

لینک‌سازی همیشه جزء اصلی بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) بوده است. با این حال، در 23 سالی که گوگل وجود داشته است، شیوه¬های سئوکاران در پیاده‌سازی استراتژی¬های لینک‌سازی پیچیدهتر شده است.

در ابتدا مقدار لینک ورودی تعیین کننده بازی بود. هر چه سایت شما لینک‌های بیشتری داشته باشد، در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) رتبه بالاتری دارد.

امروزه گوگل عوض کمیت بر روی لینک‌های با کیفیت تمرکز می‌کند تا اطمینان حاصل کند که وب سایت‌هایی که محتوای ارزشمند را ارائه می‌دهند، رتبه بالاتری دارند. این تغییر در تمرکز، ساخت لینک را به یک فرآیند طولانی اما حیاتی تبدیل کرده است.

وب‌سایت‌ها برای رتبه‌بندی نیاز به لینک‌های باکیفیت دارند، اما ویراستاران سایت دیگر «فقط به این دلیل» به یک صفحه لینک نمی‌دهند. اکنون لینک‌سازان باید بر روی یافتن سایت‌های مرتبط برای بک لینک‌ها و ارائه محتوای ارزشمند برای آن مخاطبان تمرکز کنند.

سازنده‌های لینک باید زمان، فکر و انرژی را برای ایجاد استراتژی‌های لینک‌سازی پایدار بگذارند تا به رتبه‌بندی وب‌سایت‌های خود در SERP کمک کنند.

چگونه استراتژی لینک‌سازی خود را ایجاد کنید

استراتژی‌های ایجاد لینک نیاز به کار مقدماتی دارند، اما زمانی که زمینه را فراهم کردید، خود را برای موفقیت مهمی آماده کرده‌اید. برای ایجاد استراتژی ساخت لینک، مراحل زیر را در نظر بگیرید:

سایت خود را آنالیز کنید

قبل از اینکه تعیین کنید به کدام سایت‌ها لینک دهید یا چه تعداد لینک دریافت کنید، باید بدانید که سایت شما چه کارهایی را به خوبی انجام می‌دهد و چه کارهایی را خوب انجام نمی‌دهد.

تعیین کنید که آیا باید روی بک لینک‌ها یا تحقیقات کلمات کلیدی (یا هر دو) تمرکز کنید؟ هنگامی که بدانید سایت شما چه کمبودهایی دارد، می‌توانید دارایی‌هایی بسازید که به استراتژی شما کمک کند.

مخاطب هدف خود را مشخص کنید

با درک مخاطبان خود، می‌توانید لیستی از سایت‌های دیگری را ایجاد کنید که ممکن است از آن‌ها بازدید کنند.

با نگاه کردن به جمعیت‌شناسی، رفتارها و علایق شروع کنید.

مخاطب شما به چه چیزی اهمیت می‌دهد؟

چگونه به دنبال پاسخ هستند؟

آن‌ها به چه چیزی که به محصول یا خدمات شما مربوط می‌شود، علاقه‌مند هستند؟

محتوای موجود خود را بررسی کنید

به دنبال پست‌های وبلاگ و سایر صفحاتی باشید که سایت‌های دیگر ممکن است بخواهند به آن‌ها لینک دهند.

در نظر بگیرید که اکثر صاحبان سایت به صفحات محصول یا خرید، لینک نمی‌دهند، زیرا این عمل به نظر تبلیغاتی است. در عوض، به دنبال صفحات برتری باشید که آموزشی هستند. سپس، به محتوای رقیب خود نگاه کنید. اگر می‌خواهید به وبسایتی لینک دهید و در نظر دارید تا بطور کلی آن‌را معرفی کنید، بهتر است به صفحه اصلی آن لینک دهید.

آیا شکاف محتوایی وجود دارد؟

اگر چنین است، مدتی را صرف ایجاد این صفحات یا بهینه کردن محتوای موجود کنید تا بتوانید در جستجو رقابتی‌تر ظاهر شوید.

لیستی از سایت‌های هدف ایجاد کنید

این سایت‌ها باید با محتوا، کسب و کار و مخاطبان هدف شما هماهنگ باشند. سایت‌ها را براساس ارتباط و اعتبار اولویت‌بندی کنید. به این ترتیب می‌توانید مطمئن شوید که ابتدا به مهمترین سایت‌ها دست پیدا می‌کنید.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که ساخت لینک یک فرآیند طولانی است. بنابراین استراتژی شما باید شامل اهداف بلند مدت باشد تا پیشرفت را مشاهده کنید.

استراتژی‌های لینک‌سازی در مقابل تاکتیک‌ها

قبل از پرداختن به استراتژی‌ها، ضروری است که تفاوت بین تاکتیک‌ها و استراتژی‌ها را بررسی کنید. اغلب، مردم این دو را اشتباه می‌گیرند و فکر می‌کنند که آن‌ها یک چیز هستند. آن‌ها ارتباط نزدیکی دارند، اما تفاوت‌های خود را دارند.

استراتژی به عنوان یک برنامه اقدام تعریف می‌شود. معمولاً شامل یک هدف بلند مدت و نحوه دستیابی به آن می‌شود. به عنوان یک شرکت سئو، می‌توانید بگویید هدف شرکت شما افزایش ترافیک ارگانیک به وب سایت است.

یکی از استراتژی‌هایی که می‌توانید داشته باشید افزایش حضور خود در رسانه‌های اجتماعی است. استراتژی، در این مورد، هدف نهایی نیست، بلکه راهی برای رسیدن به هدف نهایی است.

تاکتیک به عنوان مرحله‌ای برای دستیابی به یک استراتژی تعریف می‌شود. تاکتیک‌ها نسبت به استراتژی‌ها زمان‌بندی بسیار کوتاه‌تر و هدف دقیق‌تری دارند.

در ادامه مثال استراتژی رسانه‌های اجتماعی، یک تاکتیک این است که سه بار در هفته در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خاص پست بگذارید. مثال تاکتیکی دیگر، ایجاد ویدیوهای اجتماعی بیشتر برای افزایش تعامل است.

اکنون که تفاوت بین استراتژی و تاکتیک توضیح داده شد، بیایید به استراتژی‌های لینک سازی بپردازیم.

برترین استراتژی‌های لینک‌سازی

مانند همه استراتژی‌ها، ساختن یک استراتژی با هدف نهایی، ضروری است. ایجاد لینک نیازمند زمان، تلاش و صبر است. همان‌طور که کمپین شما ادامه دارد، باید استراتژی‌های خود را دوباره ارزیابی کنید تا بفهمید چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی کار نمی‌کند.

در زیر پنج استراتژی لینک سازی وجود دارد که می‌توانید همین الان پیاده‌سازی کنید.

1. محتوای ارزشمند برای لینک گرفتن

شما باید محتوایی ایجاد کنید که مردم بخواهند به آن لینک بدهند. محتوای ارزشمند لینک، جذابیت گسترده‌ای دارد و به احتمال زیاد در بالای قیف بازاریابی قرار می‌گیرد.

اکثر ویراستاران می‌خواهند به صفحات مرتبط با مخاطبان خود لینک دهند، بنابراین هر چه صفحه شما با مخاطبان‌شان مرتبط‌تر باشد، احتمال این‌که آن‌ها بخواهند به آن پیوند دهند، بیشتر می‌شود.

محتوای ارزشمند لینک نیز آموزشی و اطلاعاتی است. یک مشکل رایج را حل می‌کند یا به سؤالات رایجی که ممکن است مخاطبان داشته باشد، پاسخ می‌دهد.

با این حال، بسیاری از کارشناسان سئو با پاسخ دادن به پرس‌ و جوهای رایج، محتوای مناسب لینک‌دهی ایجاد می‌کنند.

یعنی برای به دست آوردن بک لینک، نه تنها محتوای شما باید به سوالات پاسخ دهد و مشکلات را حل کند، بلکه باید این کار را به روشی منحصر به فرد انجام دهد.

نمونه‌هایی از محتوای ارزشمند برای لینک‌دهی عبارتند از:

 • مقالات چگونه و چطور
 • داده‌ها و روندها
 • تحقیقاتی که برای صنعت شما مفید است
 • محتوای آموزشی
 • سرگرمی
 • محتوای الهام بخش
 • محتوای همیشه سبز

اگر استراتژی شما ایجاد محتوایی با ارزش لینک بیشتر است، می‌توانید محتوای موجود خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که در کجا شکاف دارید و دست به بهینه کردن محتوا بزنید.

سپس با مرور تاکتیک‌های مختلف ذکر شده در بالا، می‌توانید برنامه‌ریزی کنید که با کدام محتوا شروع کنید و به چه مقدار نیاز دارید.

2. گسترش روابط

توسعه (Outreach) یا گسترش؛ عمل درخواست از یک سایت برای بک لینک است. هنگامی که محتوای مناسب پیوند ایجاد می‌کنید، ضروری است که آن محتوا را با سایت‌هایی به اشتراک بگذارید که فکر می‌کنید از آن سود می‌برند.

به دست آوردن بک لینک از سایت‌های معتبر یکی از راه‌هایی است که به گوگل بگویید سایت شما در یک موضوع معتبر است. این بک لینک ها به عنوان «رای اعتماد» از یک سایت به سایت دیگر عمل می‌کنند.

علاوه بر این، بک لینک از سایت‌های مختلف می‌تواند به گسترش مخاطبان هدف شما کمک کند و مشتریان بالقوه جدیدی را به وب‌سایت شما بیاورد.

با این همه تاکتیک‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد، از جمله:

 • انتشار اخبار برای دریافت لینک از سایت‌های مربوطه
 • محتوای جدید را تبلیغ کنید
 • به دنبال لینک در محتوای موجود باشید
 • رفع منشن‌های بدون لینک

Outreach می‌تواند به ایجاد روابط حرفه‌ای بین اهداف سئو و ویرایشگران سایت کمک کند.

ممکن است توسعه و گسترش یک عمل ساده به نظر برسد، اما بهترین روش‌های اطلاع رسانی وجود دارد که باید از آن‌ها آگاه باشید:

 • تمام پیام‌های خود را شخصی سازی کنید. شما نمیخواهید پیام‌های عمومی ارسال کنید.
 • آن را کوتاه و دقیق نگه دارید. ویراستاران سایت زمان زیادی برای پیمایش در یک ایمیل طولانی ندارند.
 • توضیح دهید که چرا لینک دادن به سایت یا مقاله شما برای آن‌ها مفید است.
 • انکر تکست (عبارات کلیدی لینک‌شده) را برای آن‌ها فراهم کنید. هر چه راحت‌تر آن‌ها را بسازید، بهتر است.

3. کارهای ارزشمند را انجام دهید

این استراتژی ممکن است مبهم به نظر برسد، اما مزایای زیادی برای کسب لینک از یک سایت خبری وجود دارد. به عنوان مثال، بسیاری از نشریات مخاطبان زیادی دارند که برخی از آن‌ها به سایت شما هدایت می‌شوند. علاوه بر این بسیاری از نشریات در فضای خود معتبر هستند و یک بک لینک از آن‌ها می‌تواند راه ارتباط خوبی برای بهتر کردن نتیجه باشد.

در عین این‌که ممکن است فکر کنید هر کاری که شرکت شما انجام می‌دهد، می‌تواند ارزش خبری تلقی شود، مهم است که آنچه را که برای کسب و کار شما و اهداف شما مرتبط است، در نظر بگیرید.

تاکتیک‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • میزبانی یک رویداد
 • به یک هدف کمک کنید
 • یک سازمان غیرانتفاعی راه اندازی کنید
 • یک محصول یا راه حل جدید ایجاد کنید
 • شراکت جدید را اعلام کنید
 • انجام مسئولیت اجتماعی

پس از تصمیم‌گیری در مورد تاکتیک‌های ارزشمند خود، باید ایده خود را در اختیار مشارکت‌کنندگان، نشریات و سایر مخاطبین رسانه‌های مرتبط قرار دهید. سپس اگر آن‌ها را متقاعد کنید که چرا داستان شما برای آن‌ها و مخاطبان‌شان ضروری است، کمک خواهند کرد.

4. سئوی داخلی

یکی از راه‌های به دست آوردن لینک، انجام ممیزی فنی بر روی بک لینک‌های خود است. گاهی اوقات لینک‌ها خراب می‌شوند. صفحات پایین می‌آیند و ویراستاران سایت نمی‌دانند که لینک‌های سایت شما دیگر کار نمی‌کنند.

با انجام تجزیه و تحلیل بک لینک در سایت خود، می‌توانید در جریان نحوه عملکرد بک لینک‌های خود باشید.

برخی از تاکتیک‌ها در این استراتژی عبارتند از:

یافتن لینک‌های شکسته: می‌توانید لینک صحیح را به ویرایشگر سایت ایمیل کنید و ارزشی را بیان کنید که به سایت آن‌ها می‌افزاید.

تعمیر 404 ها: می‌توانید یک پیوند کاملاً جدید به یک صفحه مشابه ارائه دهید.

حذف تغییر مسیرها: مطمئن شوید که هر تغییر مسیری به مقصد نهایی مرتبط است. در صورت امکان، زنجیره‌های تغییر مسیر را بردارید.

HTTP در مقابل HTTPS: اگر اخیراً به HTTPS کوچ کرده‌اید، مطمئن شوید که همه لینک‌ها از HTTP به‌روزرسانی شده‌اند.
رفع این مشکلات به برقراری مجدد ارتباط از یک سایت به سایت دیگر کمک می‌کند.

پیوند ریدایرکت یا پیوند به صفحه 404 تقریباً هیچ ارزشی ندارد. بازیابی این لینک‌ها برای افزایش ترافیک ارگانیک به سایت شما مهم است. علاوه بر این، اصلاح این لینک‌ها خزیدن و فهرست کردن سایت شما را برای ربات‌ها آسان‌تر می‌کند.

5. رهبر فکری

رهبر فکری کسی است در یک صنعت، متخصص به شمار می‌آید. آن‌ها به طور مداوم محتوای جدید را منتشر می‌کنند و ایده‌های جدیدی را در مورد صنعت خود مطرح می‌کنند.

در نتیجه بسیاری از مردم احتمالاً به آن‌ها اعتماد می‌کنند و از محتوای آن‌ها به عنوان مدرک استفاده می‌کنند. بنابراین همان‌طور که می‌بینید، رهبری فکری در صنعت شما می‌تواند مزایای زیادی داشته باشد.

محتوای رهبری فکری نیز می‌تواند به رتبه‌بندی شما در گوگل کمک کند. هرچه افراد بیشتری به محتوای شما به عنوان منبع اشاره کنند، گوگل بیشتر به شما به عنوان یک مرجع نگاه می‌کند. گوگل می‌خواهد به کاربرانش محتوای مفید ارائه دهد و محتوای رهبری فکری درست در همین راستا است.

برای پیروزی یک رهبر فکری موفق، تاکتیک‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • وبلاگ‌نویسی مهمان در سایت‌های مرتبط
 • ارسال پاسخ در سایت‌های Q+A
 • تولید محتوا در شبکه‌های اجتماعی
 • ایجاد کلاس‌های آنلاین یا گواهینامه‌ها
 • به روزرسانی خوانندگان در مورد اخبار در این صنعت
 • میزبانی یک وبینار یا پادکست

به یاد داشته باشید که رهبری فکری با تحقیقات اصلی و یک حضور قوی و به روز نگه داشتن اخبار این صنعت شروع می‌شود.

استراتژی لینک‌سازی که از آن‌ها باید دوری کرد

اگر در مورد استراتژی‌های لینک‌سازی کارآمد صحبت می‌کنیم، عادلانه است که به استراتژی لینک‌سازی که باید به طور خلاصه از آن اجتناب کنید، بپردازیم.

تلاش برای بدست آوردن همه لینک‌هایی که احتمالاً می‌توانید به دست آورید، نه پایدار است و نه ارگانیک. تاکتیک‌هایی که این استراتژی به کار می‌برد، توسط گوگل به عنوان شیوه‌های اسپم تلقی می‌شوند و اگر از آن‌ها استفاده کنید، سایت شما جریمه می‌شود.

این تاکتیک‌های کلاه سیاه عبارتند از:

 • خرید انبوه و فله‌ای لینک
 • ارسال هرزنامه در فیلدهای نظر
 • لینک‌سازی بدون برنامه‌ریزی
 • تغییر مسیرهای گمراه کننده

در حالی که ممکن است فکر کنید، «هر چه تعداد لینک‌ها بیشتر باشد، بهتر است»، مهم است که به یاد داشته باشید که Google ارتباط بین لینک‌ها را در اولویت قرار می‌دهد. به جای این‌که به دنبال مقدار مشخصی از لینک‌ها باشید، سعی کنید لینک‌های معتبر و مرتبط به سایت خود را پیدا کنید.

همان‌طور که قبلاً گفته شد، لینک‌سازی به زمان و صبر نیاز دارد. این یک تکلیف به عنوان «تنظیم کنید و فراموش کنید» نیست. با این حال، با یک استراتژی سنجیده از لیست بالا و اجرای تاکتیک‌هایی برای پشتیبانی از آن، سایت شما می‌تواند در ماه‌های آینده بک لینک‌های زیادی به دست آورد.

هم‌چنین بخوانید : نکات مهم برای یک استراتژی لینک‌سازی تاثیرگزار

 

منبع:

SEJ

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *