ویژگی‌های یک برنامه لینک‌سازی مفید چیست؟

2022-12-10 16:01:32
لینک سازی

در آغاز باید به این سوال پاسخ داد که اساساً لینک‌سازی چیست؟ و چرا لینک‌سازی هنوز برای سئو در سال 2022 مهم است.

لینک‌سازی یا به اصطلاح لینک بیلدینگ تمرین ایجاد لینک‌های یک طرفه (همچنین با عنوان «بک لینک») به یک وب‌سایت است که به خاطر بهبود دید موتورهای جستجو انجام می‌شود. استراتژی‌های رایج لینک‌سازی شامل بازاریابی محتوا، ساخت ابزارهای مفید، اطلاع‌رسانی ایمیلی، لینک‌سازی شکسته و روابط عمومی است.

اما برای درک این‌که چرا لینک‌ها این‌قدر مهم هستند، باید به روزهای قبل از حضور گوگل در اینترنت برگردید.

در گذشته، موتورهای جستجو مانند یاهو! و آلتا ویستا بازیکنان غالب بودند و آن‌ها نتایج جستجوی خود را 100% براساس محتوای یک صفحه وب رتبه‌بندی کردند.

اما الگوریتم PageRank که اکنون معروف شده، بازی را تغییر داد. گوگل به جای تجزیه و تحلیل محتوای یک صفحه، به تعداد افرادی که به آن صفحه لینک داده‌اند، نگاه کرد.

آن‌ها حق داشتند. نزدیک به 20 سال بعد، لینک‌ها هنوز بهترین راه برای تعیین کیفیت یک صفحه وب هستند. به همین دلیل است که بک لینک‌ها به عنوان سیگنال رتبه‌بندی گوگل باقی می‌مانند. گفتنی است، به لطف به روزرسانی‌هایی مانند الگوریتم پنگوئن، گوگل اکنون نه فقط بر کمیت لینک بلکه بر کیفیت آن نیز تمرکز می‌کند.

اما لینک باکیفیت دقیقاً چیست؟ و چگونه آن‌ها را بسازم؟

نحوه یافتن لینک‌های با کیفیت بالا

برای آن‌که بدانیم چگونه لینکهای با کیفیت بالا پیدا کنیم، قبل از این‌که به استراتژی‌ لینک‌سازی بپردازیم، مهم است که بدانیم یک لینک خوب (یا بد) چیست. به این ترتیب می‌توانید روی ایجاد لینک‌هایی تمرکز کنید که درواقع رتبه‌بندی گوگل شما را بهبود می‌بخشد.

در اینجا نحوه شناسایی لینک‌هایی که واقعاً ارزش ساختن دارند، آمده است:

1. اعتبار صفحه

آیا صفحه‌ای که به شما لینک می‌دهد، رتبه صفحه خوبی است؟ اگر چنین است، آن پیوند تأثیر بزرگی بر رتبه‌بندی شما خواهد داشت. درواقع بعد از سال‌ها آزمایش، متوجه شدیم که اعتبار صفحه‌ای که به شما پیوند می‌دهد بیش از هر عامل دیگری اهمیت دارد. این به این دلیل است که لینک‌های صفحات معتبر (PR که به عنوان رتبه صفحه شناخته می‌شوند) اعتبار بیشتری، به سایت شما منتقل می‌کنند.

باید توجه داشت که اگرچه گوگل اطلاعات PageRank را به صورت عمومی به اشتراک نمی‌گذارد، اما همچنان از آن به عنوان پایه و اساس الگوریتم خود استفاده می‌کند. با استفاده از Semrush می‌توانید به راحتی پروکسی رتبه صفحه را (PageRating) بررسی کنید. فقط کافی است یک URL را در Semrush قرار دهید و «امتیاز اعتبار صفحه» (PageAuthority Score) آن را بررسی کنید.

2. اعتبار یا آتوریتی سایت

کیفیت لینک هم‌چنین توسط اعتبار دامنه تعیین می‌شود. از هر لحاظ لینک از سایتی مانند NYTimes.com تأثیر بسیار بیشتری نسبت به لینک یک وبلاگ نویس بدون نام خواهد داشت. اگرچه به دست آوردن این لینک‌ها دشوار است، اما ارزش تلاش را دارند.

باز هم، Semrush در اینجا مفید است. یک URL ریشه سایت را در ابزار وارد کنید و «امتیاز اعتبار» (Authority Score) آن را بررسی کنید.

3. مرتبط بودن سایت

وقتی صحبت از لینک‌ها می‌شود، اعتبار یک سایت مهم است. اما ارتباط آن سایت نیز به همان اندازه مهم است. به عنوان مثال، فرض کنید یک وب سایت در مورد انواع رژیم غذایی دارید و شما یک لینک از یک سایت معتبر در مورد دوچرخه‌ها دریافت می‌کنید. آیا آن لینک همچنان به حساب می‌آید؟ طبق مصاحبه یک کارمند سابق گوگل، واقعاً این‌طور نیست.

طبق گفته مهندس گوگل: «…دریافت یک لینک از یک صفحه رتبه بالا همیشه ارزشمند بوده است، ولی امروزه بیشتر رتبه‌بندی به موضوع سایت مربوط است؛ ارتباط وب‌سایت‌ها، الگوریتم PageRank جدید است.» به طور کلی، شما می‌خواهید لینک‌هایی را از سایت‌های معتبر دریافت کنید؛ علی الخصوص سایت‌های معتبر که ارتباط نزدیکی با سایت شما دارند.

4. موقعیت پیوند در صفحه

آیا لینک شما در بدنه اصلی محتوا تعبیه شده است؟ یا در فوتر (پاورقی) یک صفحه دفن شده است؟ موقعیت لینک شما در یک صفحه مهم است.

به طور خاص، لینک‌هایی که در فوترها و نوارهای کناری پنهان می‌شوند، ارزش کمتری به نسبت لینک‌هایی که در وسط محتوای صفحه قرار داده می‌شوند، دارند. اگر لینک شما در خط آخر محتوا قرار گرفته باشد، همچنان بهتر است قرار دادن آن‌را در صفحات بالاتر مدنظرداشته باشید.

5. آیا لینک به صورت تحریریه قرار داده شده است؟

مهم نیست که لینک شما در کجای صفحه ظاهر می‌شود، باید از خود بپرسید: «این پیوند توسط ادمین وبسایت در زمان نگارش محتوا قرار داده شده؟» به عبارت دیگر، آیا کسی به شما لینک داده است زیرا فکر می‌کند سایت شما عالی است؟ اگر چنین است، این یک پیوند تحریریه و بهترین نوع پیوند است.

ولی اگر در یک سایت تصادفی یک پروفایل ایجاد کردید و یک لینک گذاشتید؟ این یک پیوند تحریریه نیست. همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، گوگل امتیاز بسیار بیشتری، بر روی لینک‌هایی که به صورت سرمقاله هستند، در نظر می‌گیرد.

نقل قول از گوگل:

«… لینک‌ها باید به صورت ویرایشی (لینک‌های تحریریه) در یک صفحه قرار بگیرند؛ در غیر این صورت به عنوان لینک‌های غیرطبیعی شناخته می‌شوند و می‌تواند نقض دستورالعمل‌های ما تلقی شود.»

6. لینک Anchor text

Anchor text عبارت کلیدی لینک شده‌ای است که در متن قابل کلیک می‌باشد. همان‌طور که مشخص است، گوگل از Anchor text (متن لنگر) به عنوان سیگنال رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

به عنوان مثال، فرض کنید یک لینک به سایت خود با Anchor text دریافت می‌کنید: «دسرهای قدیمی». گوگل آن متن لنگر را می‌بیند و می‌گوید: «هوم. آن سایت از انکرتکست «دسرهای قدیمی» استفاده کرده، پس صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهند باید درباره «دسرهای قدیمی» باشد.

البته، مانند هر چیزی در سئو، از Anchor text غنی از کلمات کلیدی سوء استفاده شده است. امروزه ساخت تعداد زیادی لینک با تطابق دقیق انکرتکست، فعالیت اسپمی محسوب می‌شود.

به طور خلاصه، ساختن لینک با Anchor text غنی از کلمات کلیدی را توصیه نمی‌کنیم. اما اگر لینکی با کلمه کلیدی خود در Anchor text دریافت کردید، وقت آن است که جشن بگیرید.

7. پیوندهای هم زمان

Co-Occurrences به معنی اتفاقی است که هم زمان با اتفاق دیگر حادث می‌شود و در لینک‌سازی به کلمات و عباراتی اشاره دارد که در حوالی لینک شما ظاهر می‌شوند. گوگل احتمالاً از Co-Occurrences به عنوان «بچه انکر تکست» استفاده می¬کند.

متن اطراف لینک شما نیز سرنخ¬هایی از موضوع صفحه شما می‌دهد. پس چه دلیل دارد که گوگل از آن استفاده نکند؟

8. آیا پیوند از یک پست مهمان است؟

چند سال پیش مت کاتز، رئیس سابق تیم وب اسپم گوگل گفت: دیگه کافیه: وبلاگ نویسی مهمان تمام شد؛ دیگه خیلی اسپم شده!

درواقع موضوع بستگی به چند عامل دارد. در اینجا چند پرچم قرمز وجود دارد که می‌تواند پست مهمان را به هرزنامه (اسپم) تبدیل کند:

  • شخصی برای انتشار پست پول می‌گیرد
  • پست حاوی انکر تکست، مطابقت دقیق دارد و درواقع کپی است
  • این سایت صرفاً برای انتشار پست‌های مهمان به وجود آمده است
  • سایت به سایت شما ربطی ندارد

اما اگر یک پست مهمان شگفت آور را در یک سایت معتبر و مرتبط منتشر کنید، بنا به تجربه ما، این پیوند می‌تواند به شما در رتبه‌بندی کمک کند.

9. Nofollow .vs. Dofollow

rel=”nofollow” برچسبی است که به یک لینک اضافه شده است که به موتورهای جستجو می‌گوید: «این لینک را دنبال نکنید». بدیهی است که وقتی صحبت از سئو به میان می‌آید، می‌خواهید لینک‌های معمولی و «dofollow» را در صورت امکان دریافت کنید.

اکنون که می‌توانید بدانید که چگونه کیفیت یک لینک را اندازه بگیرید، زمان آن رسیده است که ساخت آن‌ها را شروع کنید.

هم‌چنین بخوانید:

بک لینک‌هایی که باید از آن‌ها دوری کنید

منبع:

Backlinko

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *