استفاده از ایموجی در سئو

2021-07-03 06:08:38
emoji

برای دانلود فایل PDF کلیک کنید.

از زمان پیام رسان یاهو تا کنون استفاده از ایموجی ها (Emojis) برای بیان احساسات کاربرد گسترده ای داشته و حتی امروزه در سایت ها، شبکه های اجتماعی و روزنامه ها و بیلبوردهای تبلیغاتی نیز از این شکلک های جذاب استفاده می شود. در این مطلب قصد داریم نحوه استفاده از ایموجی ها در عنوان سئو، توضیحات متا و FAQ را آموزش داده و نقش و تاثیر به کارگیری آن ها در گوگل و سئو را بررسی کنیم؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

اسنیپت گوگل چیست؟

پیش از آن که به اصل مطلب بپردازیم و چگونگی قرار دادن ایموجی در مطلب از آموزش دهیم، ابتدا توضیح مختصری درباره اسنیپت گوگل ارائه می دهیم.
پس آن که موضوعی را در گوگل جست و جو کردید، در صفحه نتایج جست و جوی گوگل صفحات و سایت ها مرتبط نمایش داده می شود که هر کدام دارای عنوان، آدرس اینترنتی و چند خط توضیح است. عنوانی که در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شود عنوان سئو یا عنوان متا (Meta Title) نام دارد؛ به توضیحاتی که در قسمت پایینی عنوان نمایش داده می شود نیز توضیحات متا (Meta Description) گفته می شود. به مجموعه این موارد در نتیجه جست و جو نیز اسنیپت (Snippet) می گویند.

موضع گوگل در برابر ایموجی ها

تا مدت ها پیش گوگل مشکلی با استفاده از ایموجی ها و نمایش آن ها نداشت و اجازه می داد از ایموجی ها در اسنیپت استفاده کنیم. اما در سال 2015 به دلیل رفتار اسپمینگ و استفاده بیش از حد برخی از وب مسترها، ایموجی ها را حذف کرد. البته یک سال بعد از این اقدام، مجددا تصمیم گرفت ایموجی ها را نمایش دهد. ولی این بار شرایط خاصی را در نظر گرفت و تنها ایموجی هایی که مرتبط تشخیص دهد و به بهبود نتایج جست و جو کمک کند را نمایش می دهد.

علاوه بر نمایش ایموجی ها، امکان جست و جوی آن ها نیز فراهم شده است و کاربر می تواند با جست و جوی ایموجی مورد نظرخود، تمام سایت هایی که مرتبط با آن موضوع بوده و از آن ایموجی استفاده کرده اند را مشاهده کند. البته این مسئله چندان کاربردی نبوده و افراد بسیار کمی هستند که از این طریق اقدام به پیدا کردن سایت مورد نظر خود می کنند.

همان طور که به آن اشاره کردیم، استفاده از ایموجی ها شرایط خاصی دارد و برای آن که موثر واقع شود باید به این نکات توجه کنید. از جمله این که نباید در اسنیپت از چندین ایموجی مختلف استفاده کنید. استفاده از یک ایموجی در عنوان متا و دو تا سه ایموجی در بخش توضیحات متا کافی است و بیشتر از آن چندان معقول به نظر نمی رسد.

نکته دیگر آن است که با وجود تاثیری که استفاده از ایموجی ها در افزایش نرخ کلیک و ازدیدهای سایت شما دارد، اما نباید ازاین شکلک ها در هر جایی استفاده کنید. بلکه باید تنها از موارد مرتبط آن هم به تعداد کم استفاده کرده و همه اسنیپت را با ایموجی پر نکنید.

مسئله بعدی توجه به مخاطبان و کاربران سایت است. به عنوان مثال اگر محتوای سایت شما مرتبط به یک حوزه کاری رسمی یا موضوع جدی است و افرادی با سنین بالا و مدیران مجموعه های مختلف به آن مراجعه می کنند، به هیچ وجه نباید از ایموجی های فانتزی در عنوان سایت خود استفاده کنید.

ایموجی‌ها چه تاثیری روی رتبه گوگل سایت شما خواهند داشت؟

الگوریتم های گوگل به گونه ای است که پس از جست و جوی هر موضوعی بهترین و جذاب ترین نتایج را نمایش می دهد و این کار را بر اساس رفتارهای کاربران انجام می دهد. وقتی بیشتر کاربران بر یک نتیجه خاص کلیک می کنند، گوگل این گونه برداشت می کند که این نتیجه از بقیه جذاب تر و سودمندتر است. بنابراین رتبه آن سایت را افزایش می دهد. از این رو می توان گفت هر چه تعداد کلیک های دریافتی سایت شما بیشتر باشد، جایگاه بهتری در نتایج گوگل پیدا می کنید.
یکی از راه های جذب کلیک های بیشتر، داشتن عنوان و متای جذاب است که توجه کاربران را جلب کرده و آن ها را برای کلیک تشویق و ترغیب می کند. افزودن ایموجی ها به جذاب تر شدن اسنیپت کمک کرده و سبب افزایش نرخ کلیک سایت شما می شود.
البته این نکته را نیز باید مد نظرقرار دهید که نرخ کلیک یا CTR (نسبت نمایش یک نتیجه به تعداد کلیک بر روی آن) تنها یکی از پارامترهای گوگل برای تعیین جایگاه سایت ها است و فقط کلیک کاربر بر روی سایت شما کافی نیست؛ محتوا و ظاهر سیات نیز باید جذابیت کافی برای ماندن کاربر در صفحه را داشته باشد. چرا که اگر کاربر بلافاصله پس از کلیک و ورود به سایت شما از آن خارج شود، پیامی مبنی بر جذاب نبود سایت شما به گوگل ارسال می شود (این اتفاق pogo-sticking نام دارد.)

چگونگی اضافه کردن ایموجی ها

برای افزودن ایموجی ها به اسنیپت دو روش مختلف وجود دارد؛ در روش اول شما می توانید با مراجعه به یکی از سایت های iEmoji یا emojipedia ایموجی مورد نظر خود را پیدا کرده و کد آن را کپی کنید و در در عنوان متا یا توضیحات متا جایگذاری کنید.
در صورتی که روش اول کارساز نبود، می توانید با ورود به صفحه مربوط به هر ایموجی، کدهای Decimal HTML Entity یا Hexadecimal HTML Entity آن را کپی کنید و در بخش اسنیپت جایگذاری کنید.
البته، اگر این روش جواب نداد، یک راه دومی نیز وجود دارد و آن هم این است که وارد صفحه یک اموجی شوید و از کدهای Decimal HTML Entity یا Hexadecimal HTML Entity آن در اسنیپت خود استفاده نمایید. به همین ترتیب می توانید از ایموجی ها در بخش پرسش و پاسخ های متداول (FAQ) نیز استفاده کنید. برای این کار کافی است کد ایموجی را در اسکیمای FAQ قرار دهید و تغییرات را ذخیره کنید.

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *