“Core Web Vitals” فاکتور رتبه بندی گوگل

calendar 16 فروردین 1400

“Core Web Vitals” فاکتور رتبه بندی گوگل

Core Web Vitals یک عامل رتبه بندی جدید در گوگل محسوب می شود. پیش بینی می شود در سال 2021، این تغییر الگوریتم اعلام شده در Google دارای جزئیاتی است که باید از آنها آگاه باشید. در این مطلب ما یکی دیگر از عوامل رسمی رتبه بندی گوگل یعنی  Core Web Vitals را بررسی خواهیم کرد.

برای دانلود نسخه PDF کلیک کنید.

منظور از عامل رتبه بندی رسمی گوگل چیست؟

Google سالانه صدها تغییر ایجاد می کند. هر هفته آنها تغییرات جدیدی را در الگوریتم های خود معرفی می کنند. همچنین گاهی اوقات آنها تغییرات جدید در عوامل رتبه بندی گوگل را نیز اعلام می کنند. آنها این کار را به ویژه هنگامی انجام می دهند که نکته ای مهم و حائز اهمیت وجود داشته باشد و یا بخواهند کاربران، مسئولان وب را ترغیب به ایجاد تغییر در سایت خود کنند. آنها این کار را برای موارد مهمی مانند HTTPS و سیگنال های دیگر انجام می دهند.

اما Core Web Vitals یا همان “هسته اصلی ویتامین ها” یکی از سیگنال هایی است که به تازگی معرفی شده است. این عامل برای بسیاری از افراد گیج کننده است، بنابراین ما در این مطلب سعی داریم این سیگنال رتبه بندی را بررسی کنیم. همچنین شما باید بدانید که چه کاری برای تشخیص و آماده سازی آن می توانید انجام دهید. اما مهم ترین سوال یعنی:

هسته اصلی ویتامین ها چیست؟

هنگامی که بازدید کنندگان و کاربران از صفحه وب شما در موبایل یا دسک تاپ استفاده می کنند، آن چه از نظر سرعت تجربه خواهند کرد بر روی این عامل تاثیرگذار خواهد بود. سرعت بارگذاری صفحه به چه اندازه است؟ سرعت تعامل به چه اندازه است؟ سرعت آن به چه میزان پایدار است؟ بنابراین این معیارهای تجربه شده در دنیای واقعی است که گوگل به دنبال آن است و به مواردی مانند این پاسخ می دهد.

این معیار اکنون در حال پیوستن به گروهی از معیارهایی است که گوگل آنها را سیگنال های تجربی صفحه می نامد و نمی توان آن را کاملا مستقل عنوان کرد. در واقع این گروه با معیارهای Page Experience جدا از محتوای موجود در صفحه گروه بندی شده اند. بنابراین این موارد سیگنال هایی مانند موبایل فرندلی، HTTPS، صفحات جانبی که همان پنجره های بازشو یا pop-ups هستند را شامل می شود.

این سیگنال در مورد محتوای موجود در صفحه که سیگنال های رتبه بندی پایه ای هستند نیست بلکه بیشتر در مورد تجربه کاربری و اینکه چقدر استفاده از صفحه برای کاربران خوشایند و مفید است مربوط می شود. این موارد مخصوصاً در موبایل اهمیت دارند که گاهی اوقات سرعت کمتری دارد. این همان چیزی است که گوگل با این سیگنال اندازه گیری می کند.

این سیگنال چگونه می تواند در رتبه بندی تأثیر بگذارد؟

Core Web Vitals بر اساس معیارهای مشخصی روی همه نتایج جستجوی معمولی، موبایل و دسکتاپ تأثیر خواهد گذاشت. اما همچنین نکته مهمی که وجود دارد این است که Core Web Vitals قصد دارد معیاری برای حضور در Google Top Stories شود. این بخش، نتایج خبری است که معمولاً در صدر نتایج جستجو ظاهر می شود. پیش از این فاکتورAMP الزامی برای حضور در بخش Top Stories بود که امروزه این فاکتور در حال حذف شدن است. بنابراین شما هنوز هم باید شرایط لازم برای قرارگیری منظم در بخش Google News را برآورده کنید، اما AMP دیگر برای نمایش در Top Stories الزامی نخواهد بود. بنابراین شما باید حداقل فاکتورهای “هسته اصلی ویتامین ها” را برآورده کنید. این یک نکته مهم است و به طور بالقوه می تواند نتایج رتبه بندی زیادی را تحت تأثیر قرار دهد.

هسته اصلی ویتامین ها چه زمانی اجرایی می شود؟

گوگل اعلام کرده که این اتفاق در سال 2021 رخ خواهد داد. به دلیل شیوع ویروس COVID-19، آنها انتشار این الگوریتم را عقب انداخته اند و می خواهند به وب مسترها فرصت بیشتری برای آماده سازی بدهند.

این تغییر چقدر بزرگ خواهد بود؟

چقدر باید نگران این معیارها باشیم و اینکه شاهد چه میزان تغییر در Google SERP ها خواهیم بود؟ خوب بهتر است این را در نظر داشته باشید که گوگل صدها سیگنال رتبه بندی دارد. بنابراین تأثیر هر یک از سیگنال ها معمولاً چندان بزرگ نیست. بر همین اساس، اگر سایت شما به خصوص در برخی از این معیارها ضعیف باشد، می تواند به مرور زمان تغییرات لازم را ایجاد کند.

اما اگر در یک محیط کاملاً رقابتی قرار دارید و با رقبای خود فاصله بسیار اندکی دارید این مورد می تواند برای شما تفاوت ایجاد کند. احتمالاً بر اساس تجربه های گذشته با دیگر سیگنال های رتبه بندی، این مورد بسیار بزرگ نخواهد بود اما هنوز هم موضوعی است که ممکن است لازم باشد به آن توجه کنید، خصوصاً اگر فرصت انجام آن را داشته باشید.

نکته دیگر که باید در نظر بگیرید این است که برخی از سیگنال های گوگل تأثیری فراتر از فاکتورهای رتبه بندی واقعی خود داشته اند. مواردی مانند سرعت صفحه، احتمالاً یک سیگنال بسیار کوچک است اما هر چه کاربران تجربه بهتری از آن داشته باشند، می تواند تأثیر بزرگ تری نیز داشته باشد. مطالعات خود گوگل نشان می دهد که برای صفحاتی که فاکتورهای هسته اصلی ویتامین ها را رعایت می کنند، بازدید کنندگان 24 درصد کمتر احتمال دارد سایت را ترک کنند.

بنابراین حتی بدون اینکه Core Web Vitals یک عامل رسمی رتبه بندی گوگل باشد، هنوز هم می تواند مهم باشد زیرا تجربه کاربری بهتری را ارائه می دهد. بیست و چهار درصد به معنای به دست آوردن 24٪ ترافیک بیشتر بدون انجام کار خاصی است و سایت شما را کاربردی تر می کند. بنابراین حتی بدون در نظر گرفتن این سیگنال از سمت گوگل، باید این فاکتور را هنوز هم در نظر داشته باشید.

سه سیگنال برای Core Web Vitals

در این قسمت ما قصد داریم در مورد نحوه اندازه گیری، شناسایی مشکلات و رفع این موارد در صورت اشتباه بودن صحبت کنیم. به طور خلاصه، سه سیگنال وجود دارد که به Core Web Vitals ربوط می شوند. افراد بسیار کمی به این فاکتورها واقف هستند زیرا بحث فنی سایت شما محسوب می شود اما درک اصطلاحات و اینکه دقیقاً چگونه اندازه گیری می شوند کاملا مهم است.

1. بزرگترین رنگ محتوا (LCP)

اولین فاکتور مهم و اساسی Core Web Vitals را می توان LCP عنوان کرد. این مورد اساساً به ما می گوید که صفحه چقدر سریع بارگیری می شود؟ مفهوم آن بسیار آسان است. بنابراین به شدت تحت تأثیر زمان بارگزاری صفحه، حجم تصاویر، حجم فیلم ها، متن و محتوای آن قرار دارد. این چیزی است که گوگل در حال مشاهده است. بزرگترین عامل در یک صفحه چه نمای دسکتاپ آن باشد و چخ نمای موبایل یا تلفن همراه، حجم مطالب، خواه یک تصویر، ویدیو یا متن باشد می تواند بر روی سرعت بارگزاری آن صفحه تاثیر بسزایی داشته باشد. این سرعت همچنین می تواند تحت تأثیر سرور، CSS، JavaScript و رندر سمت کاربر یا سرویس گیرنده باشد و همه این فاکتورها می توانند نقش مهمی ایفا کنند.

2. تغییر چیدمان تجمعی (CLS)

مورد دوم، تغییر چیدمان تجمعی یا (CLS) است. پایدار بودن صفحه از فاکتورهای دیگر سیگنال Core Web Vitals است. قطعا همه ما تجربه ای داشته ایم که در آن صفحه ای را در تلفن همراه خود بارگذاری کرده ایم، می رویم تا روی یک دکمه کلیک کنیم و در آخرین ثانیه تغییر می کند و ما در چیدمان صفحه به چیز دیگری هدایت می کند. تغییر چیدمان تجمعی (CLS) یک معیار کاملاً جدید است که هدف آن ارزیابی پایداری بصری و تغییر چیدمان غیر منتظره یک صفحه است.

این یک تجربه کاربری بسیار ضعیف است. این همان چیزی است که گوگل با CLS اندازه گیری می کند. این پایدار بودن باید در تمامی فرآیندها قابل مشاهده باشد. بنابراین اگر تصویری دارید و 400 پیکسل آن پهن و بلند است و ممکن است نسبت به دیگر اجزا سرعت بارگزاری کمتری داشته باشد، باید آن را در HTML تعریف کنید. دلایل دیگری نیز مانند انیمیشن ها و مواردی از این دست وجود دارد.

3. تأخیر ورودی اول (FID)

مورد سوم در معیارهای Core Web Vitals، تأخیر ورودی اول (FID) است. بنابراین اساساً این سؤال مطرح می شود، این صفحه چقدر با کاربر تعامل دارد؟ به عبارت دیگر، وقتی کاربر روی چیزی، دکمه یا رویداد جاوا اسکریپت کلیک کرد، مرورگر می تواند چقدر سریع شروع به پردازش آن و اعلام نتیجه کند؟ قطعا تجربه خوبی نیست وقتی روی چیزی کلیک کنید و هیچ اتفاقی نیفتد یا خیلی کند باشد. این همان چیزی است که گوگل با توجه به FID اندازه گیری می کند. می تواند به JavaScript بستگی داشته باشد و روش های مختلفی برای رفع آنها وجود دارد.

نحوه تشخیص و رفع مشکلات Core Web Vitals

بنابراین این سه فاکتور با هم سیگنال Core Web Vitals را تشکیل می دهند. بیایید روی آنچه که واقعاً مهم است تمرکز کنیم. بهتر شما به عنوان مدیر وبسایت نیز چگونگی کار با Core Web Vitals را ارزیابی کنید و مسائل مربوط به آن را حل کنید. گوگل کشف آن را بسیار ساده کرده است. اولین کاری که باید انجام دهید این است که در سرچ کنسول وبسایت خود جستجو کنید. در لیست موجود در سرچ کنسول می توانید گزینه جدیدی با عنوان Core Web Vitals را مشاهده کنید. این قسمت به شما تمام URL هایی که در فهرست آنها وجود دارد را بررسی کرده و به شما اعلام می کند که نیاز به پیشرفت و تغییر دارد یا خیر.

اکنون می خواهیم با شما صادق باشیم. حل کردن و رفع برخی از این موارد می تواند تقریباً فنی باشد. ممکن است شما به یک توسعه دهنده وب متخصص در زمینه سرعت صفحه احتیاج داشته باشید که بتواند به راحتی این مشکلات را برطرف کند. تیم مجرب راش وب با بکارگیری افراد متخصص در زمینه سئو و بهینه سازی سایت می تواند اشکالات موجود در وبسایت شما را تشخیص داده و به عیب یابی آن بپردازد.

ضرورت استفاده از SSL ، آموزش افزایش امنیت سایت با استفاده از https
مطلب بعدی

ضرورت استفاده از SSL و افزایش امنیت با https

مطلب قبلی

بروزرسانی الگوریتم گوگل ژانویه 2020

دیدگاهتان را بنویسید

n
n