نحوه بهبود نرخ پرش یا bonce rate

2021-04-05 12:34:00
نحوه بهبود نرخ پرش یا bonce rate با آخرین متدهای 2019

وارد سایت شدم، به دردم نخورد و اومدم بیرون! این معروف ترین تعریف نرخ پرش یا bounce rate که در آمار گوگل آنالیتیکس می بینید، است. اما نرخ پرش دقیقا چیست؟ به چه رفتاری در سایت bounce rate گفته می شود؟ آیا تنها به زمانی گفته می شود که کاربر پس از ورود دکمه back می زند یا فاکتورهای دیگری نیز در آن دخیل هستند؟ از مشاهده نرخ پرش سایت چه نتیجه ای می توان گرفت و چطور می شود سایت را قضاوت کرد؟ در این مقاله، سعی من در این است که اطلاعات کامل و جامعی در این باره در اختیار شما بگذارم. نرخ پرش یعنی چه و چطور می توان bounce rate را بهبود بخشید؟

برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

فهرست مطالب: (با کلیک بر روی هر کدام به توضیحات بیشتر هدایت می شوید)
معرفی
نحوه محاسبه
نرخ پرش و سئو
نحوه بهبود
نرخ خروج

Bounce rate یا نرخ پرش چیست؟

Bounce rate زمانی اتفاق می افتد که کاربر پس از وارد شدن به صفحه هدف خود، هیچ گونه فعالیتی روی سایت نداشته باشد، روی هیچ آیتمی اعم از منو، “بیشتر بخوانید” یا هر لینک داخلی دیگری کلیک نکند. در این حالت گوگل آنالیتیکس هیچ گونه سیگنالی از فعالیت کاربر در سایت دریافت نمی کند. نرخ پرش سایت وقتی کاربر هیچ گونه ارتباطی با صفحه برقرار نمی کند و ورود وی به سایت با یک کلیک خاتمه می یابد، افزایش پیدا می کند.
بوسیله نرخ پرش شما می توانید کیفیت صفحات خود و یا کیفیت مخاطبان سایت را بسنجید. منظور من از کیفیت مخاطبان سایت این است که چقدر توانسته اید مخاطبان هدف سایت را جذب کنید.

گوگل آنالیتیکس چگونه bounce rate یا نرخ پرش را محاسبه می کند؟

طبق گفته شرکت گوگل ، نرخ پرش اینگونه محاسبه می گردد:
نرخ پرش از تقسیم  session هایی که با ورود به سایت تنها از صفحه لندینگ خود بازدید کرده اند و کلیک دیگری نداشته اند و یا با یک کلیک خارج شده اند (مانند تبلیغات) بر تمام session های ورودی سایت محاسبه می گردد.

Session چیست؟

به معنی فعل و انفعالات یک کاربر در زمان مشخص در سایت است. هر بار که کاربر بر روی لینک های داخلی سایت شما کلیک می کند، session جدیدی برای وی آغاز می گردد. گوگل آنالیتیکس زمان هر session را به صورت پیش فرض تا نیم ساعت در نظر می گیرد. پس اگر کاربر تا 30 دقیقه هیچ فعالیتی روی سایت نداشت، bounce کرده است.
اگر نرخ فرار از سایت شما بالا باشد یعنی چه:
1. کیفیت صفحه یا صفحات مورد نظر سایت پایین است. لینک سازی داخلی مناسبی ندارد و کاربر را ترغیب به ادامه فعالیت در سایت نمی کند.
2. مخاطبان سایت با هدف صفحه هماهنگی ندارند. زمانیکه کلمات کلیدی ورودی با هدف صفحه تطابق نداشته باشد این اتفاق می افتد.
3. کاربر به پاسخ خود رسیده است و نیازی به گردش بیشتر در سایت ندارد. بیشتر سایت های محتوا محور این حالت را دارند . نرخ پرش بالایی نیز دارند.
نکته: لزوما نرخ پرش بالا به معنی بی کیفیت بودن صفحه شما نیست، برخی اوقات کاربر به پاسخ خود می رسد و نیازی به کلیک دوم ندارد. اما گوگل چطور تشخیص می دهد؟ اگر کاربر پس از ورود به صفحه شما و پرش از آن دوباره به صفحه نتایج برگردد و گزینه دیگری را کلیک کند، این سیگنال به گوگل فرستاده می شود که نتیجه مطلوبی دریافت نکرده است. در مقاله الگوریتم rank brain گوگل توضیح دادیم که گوگل چطور به این نتیجه می رسد که صفحه ای بی کیفیت است و بایستی در جایگاه آن تجدید نظر کند.

نرخ پرش و سئو

در این مقاله، من راجع به نرخ پرشی که در گوگل آنالیتیکس می بینید صحبت خواهم کرد. بحث های زیادی پیرامون تاثیر نرخ پرش بر سئو وجود دارد و اینکه اصلا یکی از فاکتورهای سئو محسوب می شود یا خیر. من تصور نمی کنم گوگل برای رتبه بندی صفحات از داده های گوگل آنالیتیکس استفاده کند، چرا که اگر گوگل آنالیتیکس سایت به درستی پیاده سازی نشده باشد اطلاعات قابل استنادی نمی دهد. جدای از آن شما می توانید به سادگی گوگل آنالیتیکس را به اشتباه بیاندازید.
خوشبختانه نظر اکثر متخصصان در گوگل نیز همین است: گوگل از داده های گوگل آنالیتیکس به عنوان یکی از الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی بهره نمی برد. اما این بدین معنی نیست که شما نباید به نرخ پرش اهمیت بدهید. چرا که ورود کاربر به سایت، خروج به صورت پرش و انتخاب نتیجه دیگر در صفحه نتایج گوگل، یک سیگنال برای رتبه بندی محسوب می شود.

Bounce rate سایت را چطور تجزیه و تحلیل کنیم؟

نرخ پرش و اینکه مقدار BR سایت شما خوب یا بد است، کاملا به هدف صفحات بستگی دارد. اگر محتوای صفحه شما تنها اطلاع رسانی است پس نرخ پرش بالا لزوما بد نیست. طبیعتا شما دوست دارید کاربر در صفحات داخلی سایت بگردد و مقالات دیگر و مرتبط را مطالعه کند، در خبرنامه شما عضو شود یا به صفحه اصلی سر بزند، اما وقتی هدف صفحه پاسخ به پرسش مشخصی باشد، کاربران با گرفتن جواب در اکثر مواقع صفحه را ترک می کنند و این اصلا امتیاز منفی برای شما نیست. هر چند پرش محاسبه می شود.
اگر هدف شما از ایجاد یک صفحه و سایت، فعالیت کاربر در آن صفحه است پس نرخ پرش بالا اصلا خوب نیست. فرض کنیم شما صفحه ای دارید که می خواهید کاربران با ورود به آن فرمی را پر کنند. اگر این صفحه نرخ پرش بالایی داشته باشد، لازم است تا آن را بهینه کنید. می توانید از گزینه های تماس با ما، عضویت در خبرنامه و … در این صفحه استفاده کنید تا نرخ پرش را کاهش دهید.

نرخ پرش و نرخ تبدیل

اگر از جنبه تبدیل کاربر به مشتری به BR نگاه کنیم، می توانیم از نرخ پرش به عنوان متر و واحدی برای اندازه گیری میزان موفقیت استفاده کنیم. برای نمونه، فرض کنیم شما دیزاین و محتوای صفحه ای را برای بالاتر بردن نرخ تبدیل تغییر داده اید، اگر نرخ پرش آن صفحه در حال افزایش بود، تغییری که ایجاد کرده اید احتمالا موفقیت آمیز نبوده است و اگر در حال کاهش بود کاربران تغییرات جدید را دوست داشته اند.
هم چنین نرخ پرش صفحات پربازدید خود را بررسی کنید. کدام یک نرخ پرش بالاتری نسبت به دیگری دارد؟ از این مقایسه برای کم کردن نرخ پرش دیگر صفحات خود بهره ببرید.
دیگر تحلیل مفید که از نرخ پرش می توان بدست آورد: نرخ پرش ورودی های سایت را از منابع مختلف بررسی کنید. ورودی شما از کدام منابع نرخ پرش بالاتر و از کدام منابع نرخ پرش پایین تری دارد؟ منابع ورودی می توانند ارگانیک یا گوگل، تبلیغات بنری، تبلیغات گوگل یا بک لینک های شما در سایت های دیگر باشند.

چطور bounce rate سایت را کاهش دهیم؟

بالا بودن نرخ پرش را می توان از دو جنبه مورد بررسی قرار داد:
– منبع ترافیک
– کیفیت صفحه
اگر ورودی های سایت از منبع بخصوصی نرخ پرش بالایی دارند، احتمالا انتظارات کاربر بازدید کننده برآورده نشده است. فرض کنیم شما یک بنر تبلیغاتی در سایت دیگر راه اندازی کرده اید و اکثر کاربرانی که توسط آن بنر به سایت وارد می شوند خیلی زود پرش می کنند. بنر تبلیغاتی خود و صفحه لندینگ را بررسی کنید تا با هم تطابق و هماهنگی داشته باشند و نیاز های کاربر جذب شده به تبلیغات را برطرف کنند.
اگر صفحه شما با انتظار کاربر از ورود به آن هماهنگ است، باید از جنبه کیفیت صفحه مورد بررسی قرار بگیرد. کاربرد صفحه تا چه اندازه خوب است؟ آیا لینک های داخلی مفیدی در صفحه قرار گرفته؟ آیا دسترسی به منوی سایت ساده است؟ آیا محتوای صفحه کاربر را به کلیک دوم ترغیب می کند؟ تولید محتوای با کیفیت برای وبسایت از اهمیت بالایی برای کاهش نرخ پرش برخوردار است.

نرخ خروج یا exit rate چیست؟

برخی اوقات مفهوم نرخ پرش با نرخ خروج به اشتباه گرفته می شود. در واقع نرخ خروج یا exit rate درصد خروج از صفحه بخصوصی را نشان می دهد و درصد تصمیم کاربر به بستن وبسایت را در صفحه ای خاص و اتمام session نشان می دهد. با یک مثال از نحوه محاسبه نرخ پرش و نرخ خروج، این بحث را به اتمام می رسانیم:
دوشنبه: صفحه 1 – صفحه 2 – صفحه 3 – خروج
سه شنبه: صفحه 2 – خروج
چهارشنبه: صفحه 1 – صفحه 3 – صفحه 2 – خروج
پنجشنبه: صفحه 3 – خروج
جمعه: صفحه 2 – صفحه 3 – صفحه 1 – خروج

محاسبه نرخ خروج

برای صفحه 1: 33 درصد (3 ورود به سایت که از این صفحه دیدن کرده اند، 1 بار خروج از همین صفحه)
برای صفحه 2: 50 درصد (4 ورود به سایت که از صفحه 2 دیدن کرده اند و 2 بار خروج از همین صفحه)
برای صفحه 3: 50 درصد (4 ورود به سایت که شامل صفحه 3 نیز می شوند و 2 خروج مستقیم از همین صفحه)

محاسبه نرخ پرش

صفحه 1: صفر درصد (ورود کاربر یک بار از صفحه 1 بوده است که خروج آنی نیز صورت نگرفته)
صفحه 2: 33 درصد (3 ورود به سایت از همین صفحه که یکی از آنها بعد از ورود پرش کرده است)
صفحه 3: 100 درصد (یک session از همین صفحه آغاز شده و همانجا تمام شده است)

نتیجه گیری

نرخ پرش واحدی برای آنالیز تلاش های مارکتینگ شماست. این درصد نشان می دهد تا چه اندازه انتظارات کاربر از ورود به سایت شما برآورده شده و تا چه اندازه رضایت کاربر بازدید کننده سایت را بدست آورده است. البته لزوما پرش کاربر نشان دهنده نارضایتی وی از ورود به صفحه نیست برخی اوقات مخصوصا در سایت های محتوا محور پرش به این معناست که کاربر جواب خود را گرفته، اما وظیفه تشخیص این موضوع بر عهده الگوریتم رنک برین گوگل است. تفاوت نرخ پرش با نرخ خروج را در نظر داشته باشید و برای بهبود هر کدام برنامه ریزی کنید. اگر این مقاله برای شما مفید بود با دوستان و همکارانتان به اشتراک بگذارید و برای ما نظرات خود را بنویسید.
مبین طلایی

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *