نحوه پیدا کردن خطاهای 404 در سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

2021-09-18 14:13:35
خطاهای 404 و برطرف آن ها

تعداد کلمات : 1055 کلمه    زمان مطالعه : 9 دقیقه

برای دانلود نسخه PDF کلیک کنید.

خطای 404 

خطای 404 نشان دهنده این است که صفحه موردنظر شما پیدا نشد و یکی از رایج ترین خطاهای وب سایت محسوب می‌شود و به عبارت دیگر به این معنی است که آن صفحه حذف و یا منتقل شده است. به طور کلی می توان گفت که خطاهای 404 بر عملکرد جستجوی سایت شما هیچ تأثیری نمی گذارد. اهمیت بسیار زیادی دارد که به این نکته توجه کنید و مطمئن شوید که این URL ها و سایر نشانی های اینترنتی نامعتبر، کد پاسخ مناسب HTTP 404 را بازگردانده و توسط فایل robots.txt سایت مسدود نشده باشند.

ابزارهای یافتن خطاهای 404

نحوه پیدا کردن خطای 404 در گوگل آنالیتیکس

ما در وردپرس برای صفحات 404 یک فایل تحت عنوان 404.php داریم که باید در این فایل کد آنالیتیکس را قرار دهیم.

حال وارد Google Analytics می شویم و در قسمت Behavior گزینه Site Content و سپس All Pages را انتخاب و عنوان صفحه را به عنوان ابعاد اصلی انتخاب می کنیم.

وقتی بر روی Title پیدا شده کلیک کنیم یک گزارش در اختیار ما قرار می دهد که این گزارش صفحات خطای 404 همراه با تعداد بازدیدی که در حین 404 شدن داشته اند را نمایش می دهد.

اکنون می توانید هر صفحه را بررسی کرده و ببینید که آن URL ها کار می کنند یا خیر. جهت مشاهده بازدیدها باید یک secondary dimension ایجاد کنید. این بهترین روش محسوب می شود زیرا به شما می گوید که کدام منابع، کاربران را برای شما آورده اند و آن‌ها را در صفحات خطای 404 قرار داده اند.

قابل ذکر است که باید تاریخ گزارش دهی را روی همان روزی که بررسی می کنیم قرار دهیم زیرا آنالیتیکس در حالت defult به این صورت است که گزارش 24 ساعت قبل را نشان می دهد.

نحوه پیدا کردن خطاهای 404 در سرچ کنسول

روش دیگر برای یافتن خطاهای 404 استفاده از سرچ کنسول است. فقط کافی است وارد سرچ کنسول شده و از منوی سمت چپ گزینه Coverage را انتخاب کنیم. صفحاتی که دارای خطای 404 هستند در قسمت details تحت عنوان Submitted URL not found  404 مشخص شده اند که ما می توانیم با کلیک روی آن، تمامی جزئیات و صفحات خطای 404 را مشاهده نماییم.

اکنون که همه این خطاهای 404 را پیدا کرده ایم، زمان این رسیده است که آن ها را بطرف نماییم زیرا باعث افزایش کیفیت وب سایت برای کاربران و همچنین موتورهای جستجو خواهد شد.

استفاده از آنالیتکس یا سرچ کنسول برای یافتن 404؟

در حال حاضر ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که بهتر است از کدام ابزار برای یافتن خطاها استفاده کنیم. زمان، اهمیت بسیار زیادی دارد و ما باید راهی را انتخاب کنیم که در زمانی کوتاه خطاهای 404 را برطرف کنیم. بنابراین استفاده از آنالیتکس پیشنهاد می شود به این دلیل که سرچ کنسول اطلاعات را با تاخیر چند روزه به ما نشان می دهد و همچنین دقت کافی را در نمایش 404 ها ندارد.

برطرف ساختن خطاهای 404

در این مقاله با روش های یافتن خطاهای 404 آشنا شدیم. حال باید به رفع این خطاها بپردازیم که بهترین و آسان ترین روش استفاده از افزونه حرفه ای Yoast SEO به شمار می رود که این افزونه دارای یک ماژول تغییر مسیر است و در دو نسخه رایگان و پولی وجود دارد.

پس از نصب افزونه، بخشی به نام سئو در پیشخوان سایت اضافه می شود که ما باید گزینه تغییر مسیر را از زیر منوی آن انتخاب کنیم.

 

در این بخش ما باید نوع ریدایرکت را مشخص کنیم و آن را روی 301 قرار می دهیم. منظور از ریدایرکت، تغییر مسیر است یعنی آدرسی که حذف و یا تغییر داده شده است را به صفحه دیگری هدایت می کنیم و ما با این کار به موتورهای جستجو اطلاع می دهیم که صفحه جدید را به جای صفحه قبلی بخواند.

ریدایرکت 301

زمانی از این نوع ریدایرکت استفاده می کنیم که لینک محتوای ما تغییر می کند. وقتی ما آدرس URL صفحه را تغییر داده ایم، در این صورت زمانی که گوگل به آدرس قبلی ما مراجعه می کند با خطای 404 روبرو می شود. حال ما باید از طریق ریدایرکت 301 به موتور جستجو و کاربران خود اطلاع دهیم که لینک و URL ما دچار تغییر شده است و زمانی که کاربر وارد موتور جست و جو می شود کاملا خودکار به صفحه جدید منتقل می شود و به هیچ عنوان متوجه این تغییرات و انتقال نمی شود.

بهتر است این را بدانید زمانی که شما از ریدایرکت 301 استفاده می کنید امتیاز سئو و رتبه آن صفحه به صفحه جدید منتقل می شود و به هیچ عنوان نباید نگران کاهش امتیاز صفحه خود باشید.

ریدایرکت 301

هر چند وقت یکبار باید خطاهای 404 را بررسی کرد؟

شما باید حداقل خطاهای 404 وب سایت خود را هر ماه و در سایت های بزرگ تر، هر هفته بررسی کنید که بهتر است بدانید این بستگی به میزان بازدیدکنندگان شما ندارد، بلکه بستگی به میزان محتوا و میزان اشتباه آن ها دارد.

به نظر شما خطاهای 404 در سئو تاثیر دارد؟

در حال حاضر یکی از ملاک های اصلی گوگل در سئو سایت، طراحی صفحات مجزای 404 و معرفی آن ها است. در واقع کاربر در سایت شما به هیچ عنوان نباید با خطاهای 404 روبرو شود و زمانی که صفحاتی را حذف می کنید بهتر است که بر روی دیگر صفحات ریدایرکت شوند زیرا اگر این کار انجام نشود گوگل وب سایت شما را جریمه می کند و همین موضوع می تواند عامل منفی برای سئو سایت شما باشد. قابل ذکر است که گوگل در سال های قبل اعلام کرد که صفحات 404 هم جزئی از اینترنت به حساب می‌آیند اما در حال حاضر وجود خطای 404 درصفحاتی که index شده اند یک امتیاز منفی برای سایت به شمار می رود پس باید هرچه سریع تر نسبت به رفع آن اقدام کنیم. به عبارتی وقتی کاربر با صفحه 404 مواجه می شود تشخیص گوگل به این صورت است که آن صفحه دیگر وجود ندارد و آن را پس از مدتی از ایندکس خارج می سازد. همین موضوع منجر به از بین رفتن ارزش آن لینک و بک لینک های مربوط به آن می شود. بهتر است بدانید که با پاک شدن صفحاتی که از ارزش بالایی برخوردار هستند رنک صفحات سایت و قدرت دامنه بسیار کاهش می یابد و در نهایت منجر به کاهش رتبه سایت می شود. بنابراین بسیار اهمیت دارد که به این نکته توجه داشته باشیم و در صورت حذف صفحات خود حتما آن ها را به صفحات موجود در وب سایت ریدایرکت کنیم.

نحوه اصلاح صفحه 404

همچنین بخوانید:

فاکتور رتبه بندی گوگل

الگوریتم rank brain

اشتراک گذاری مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *