10 فاکتور مهم سئو داخلی که باید بدانید!

calendar 24 مرداد 1400

10 فاکتور مهم سئو داخلی که باید بدانید!

تعداد کلمات : 1600 کلمه      زمان مطالعه : 12 دقیقه

امروزه کسب موفقیت و رتبه در جستجوهای ارگانیک، مستلزم بهینه سازی ترکیبی از عوامل است که فاکتورهای مهم موتورهای جستجو یعنی سئو تکنیکال، سئو داخلی و سئو خارجی محسوب می شوند.

در طول سال‌ها، ما بیشترین تمرکز خود را بر روی تکنیک های سئو خارجی، مانند لینک سازی و سایر عناصر فنی گذاشته ایم. اما واقعیت این است که اگر به اصول اولیه سئو داخلی توجه نکنید، سئو خارجی چندان موثر نخواهد بود. متخصصان سئو هدف دار می دانند که بهینه سازی روی صفحه یا همان سئو داخلی باید به طور مداوم در اولویت قرار گیرد و از آنجا که چشم انداز جستجو دائما در حال پیشرفت است، مهم است که مطمئن شوید دانش سئو داخلی شما به روز است.

برای درک بهتر اینکه سئوی داخلی چیست، چرا اهمیت دارد و 10 مورد از مهمترین فاکتورهای سئو داخلی که برای موفقیت باید روی آنها تمرکز کنید، در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

سئو داخلی چیست؟

بهینه سازی روی صفحه (همچنین به عنوان سئوی داخلی نیز شناخته می شود) به عمل بهینه سازی صفحات وب برای بهبود رتبه موتورهای جستجو در وب سایت و کسب ترافیک ارگانیک اشاره دارد. سئوی داخلی علاوه بر انتشار محتوای مرتبط و با کیفیت، شامل بهینه سازی عناوین، برچسب های HTML (عنوان، متا و سرصفحه) و تصاویر می شود. همچنین به این معنی است که اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما از تخصص، اعتبار و قابلیت اطمینان بالایی برخوردار است. اگر این جنبه های مختلف صفحه وب به هم اضافه شوند، میزان بازدید وب سایت شما در نتایج جستجو را بهبود می بخشد.

چرا سئو داخلی مهم است؟

سئوی داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به موتورهای جستجو کمک می کند وب سایت شما و محتوای آن را بفهمند و همچنین تشخیص دهند که آیا مربوط به جستجوی کاربر جستجوگر است یا خیر. با پیچیده تر شدن موتورهای جستجو، تمرکز بیشتری بر ارتباط و معناشناسی در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) وجود دارد. گوگل، با تعداد زیادی الگوریتم پیچیده، اکنون در موارد زیر بسیار بهتر عمل می کند:

 • درک آنچه کاربران در هنگام تایپ کردن یک عبارت در واقع به دنبال آن هستند.
 • ارائه نتایج جستجو که مطابق با هدف کاربر (اطلاعاتی، خرید، ناوبری) است.

سازگاری با این توسعه ضروری است و می توانید اطمینان داشته باشید که وب سایت شما و محتوای آن – هم آنچه برای کاربران در صفحات وب شما قابل مشاهده است (به عنوان مثال، متن، تصاویر، ویدئو یا صوت) و عناصری که فقط برای جستجو قابل مشاهده هستند (به عنوان مثال، برچسب های HTML، داده های ساختار یافته) -مطابق با آخرین شیوه های سئو بهینه شده اند.

علاوه بر این، شما نمی توانید سئوی داخلی را به سادگی نادیده بگیرید زیرا هنگام بهینه سازی عناصر در سایت در مقایسه با سئوی خارجی که شامل سیگنال های خارجی (یعنی بک لینک) می شوند، کنترل بیشتری دارید.

اگر در راستای استراتژی های درونی سایت تلاش کنید، شاهد افزایش ترافیک و افزایش میزان بازدید وب سایت خود خواهید بود.

توجه دقیق به این 10 مورد به بهبود محتوا و اعتبار شما کمک می کند و رتبه، میزان ترافیک و نرخ تبدیل شما را بهبود می بخشد. این راهنما مهمترین عناصر سئو داخلی را به شما معرفی می کند:

 1. E-A-T

الگوریتم E-A-T مخفف تخصص (Expertise)، اقتدار (Authoritativeness) و اعتماد (Trustworthiness) است. چارچوبی است که رتبه دهندگان گوگل برای ارزیابی تولیدکنندگان محتوا و وب سایت ها به طور کلی از آن استفاده می کنند. گوگل همیشه محتوا با کیفیت بالا را در نظر گرفته است و می خواهد مطمئن شود که سایت هایی که محتوای با کیفیت بالا تولید می کنند دارای رتبه بهتری هستند و سایت هایی که محتوای با کیفیت پایین ایجاد می کنند از دید کمتری برخوردار هستند. بین آنچه گوگل محتوای با کیفیت را در نظر می گیرد و آنچه در نتایج جستجو نمایش داده می شود رابطه روشنی وجود دارد. E-A-T به نوعی در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل نقش دارد. این بدان معناست که E-A-T باید در استراتژی SEO شما مورد توجه قرار گیرد.

 1. تگ عنوان

تگ عنوان، یک تگ HTML است که در قسمت هد هر صفحه وب وجود دارد و نشانه یا زمینه اولیه ای را در مورد موضوع صفحه مربوطه که در آن قرار دارد ارائه می دهد. این بخش به طور برجسته در صفحات نتایج موتورهای جستجو (معمولاً به عنوان لینک قابل کلیک) و همچنین در پنجره مرورگر نشان داده می شود. تگ تایتل یا عنوان به تنهایی تأثیر چندانی بر رتبه بندی ارگانیک ندارد، به همین دلیل گاهی اوقات نادیده گرفته می شود. با این وجود، عدم وجود عنوان، استفاده از تگ های عنوان تکراری و ضعیف می توانند بر نتایج SEO شما تأثیر منفی بگذارند ، بنابراین مطمئن شوید که برای این عنصر بهینه سازی کرده اید.

 1. توضیحات متا

از روزهای اولیه SEO، توضیحات متا یک نقطه بهینه سازی مهم بوده است. توضیحات متا، متا تگ هایی هستند که توضیحاتی در مورد صفحه ارائه می دهند و اغلب در SERP ها در زیر عنوان صفحه نمایش داده می شوند. در حالی که گوگل معتقد است توضیحات متا در رتبه بندی تاثیر ندارد، شواهد حاکی از آن است که توصیفات بهتر مطلب به بهینه سازی صفحات کمک خواهد کرد.

بهینه سازی توضیحات متا به درستی می تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

 • نرخ کلیک (CTR)
 • درک کیفیت نتیجه
 • درک آنچه وب سایت شما ارائه می دهد
 1. عناوین

آیا می خواهید محتوای وب سایت شما در جستجو به خوبی عمل کند؟ بنابراین شروع به نوشتن تیترهای جذاب کنید. ارائه عنوان برای یک محتوای وبلاگی ممکن است خیلی ابتدایی به نظر برسد، اما یک عنوان خوب می تواند به معنای تفاوت بین یک کلیک و یک تصور باشد. به همین دلیل مهم است که آنها را به صورت استراتژیک ایجاد کنید. تیترهای شما باید توجه آنها را برانگیزد تا در SERPs برجسته شوند و کاربران را مجبور می کند تا بر روی ادامه مطلب کلیک کرده و به خواندن بقیه مطالب وب سایت شما ادامه دهند.

 1. تگ های هدر (H1-H6)

تگ های سربرگ عناصر HTML (H1-H6) هستند که برای شناسایی سرفصل ها و عناوین فرعی درون محتوای شما از سایر بخش های متن (به عنوان مثال، متن پاراگراف) استفاده می شوند. تگ های هدر برای رتبه بندی سایت شما مانند گذشته اهمیت چندانی ندارند، اما این برچسب ها هنوز عملکرد مهمی را برای کاربران و سئو شما انجام می دهند.

آنها می توانند به صورت غیر مستقیم بر رتبه بندی شما تأثیر بگذارند:

 • خواندن مطالب را برای بازدیدکنندگان آسان تر و لذت بخش تر می کنند.
 • ارائه زمینه غنی از کلمات کلیدی در مورد محتوای شما برای موتورهای جستجو

همچنین بخوانید: ۵ نکته مهم برای رسیدن به رتبه یک گوگل

 1. نگارش بهینه

نوشتن سئو به معنای نوشتن محتوا بر اساس فاکتورهای موتورهای جستجو و نیاز کاربران است. یک استراتژی پشت نوشتن محتواهای بهینه وجود دارد و آن تولید محتوا بر اساس کلمات کلیدی است. به یاد داشته باشید که شما برای افراد محتوا می نویسید، بنابراین این محتوا باید با کیفیت بالا، کامل و مرتبط باشد.

 1. عبارات کلیدی (cannibalization)

درست یا غلط؟ هرچه تعداد صفحات بیشتری برای یک کلمه کلیدی داشته باشید، رتبه بهتری برای آن کلمه کلیدی خواهید داشت.

نادرست است!

کنیبالیزیشن ( cannibalization ) به معنای رقابت چند صفحه از سایت شما برای یک کلمه کلیدی است. این موضوع به سئو سایت شما ضربه می زند. هدف قرار دادن یک کلید واژه خاص در چندین صفحه می تواند باعث “keyword cannibalization” شود که پیامدهای فاجعه باری برای سئو شما دارد. وقتی چندین صفحه برای یک کلمه کلیدی یکسان داشته باشید، در حقیقت با خودتان رقابت می کنید. مهم است که تشخیص دهید آیا صفحات تکراری برای کلمات کلیدی موجود در وب سایت شما وجود دارد یا نه و بلافاصله آن را برطرف کنید.

 1. بروزرسانی محتوا

بیشتر تولیدکنندگان محتوا بر ایجاد محتوای جدید متمرکز شده اند و فراموش می کنند محتوای موجود خود را بروزرسانی کنند.

این یک اشتباه است!

 • بروزرسانی محتوای موجود بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند:
 • ارزیابی کنید که آیا محتوای موجود، کاربر را به اهداف خود می رساند.
 • تشخیص دهید که آیا اطلاعات موجود در محتوای شما هنوز دقیق است یا کهنه شده است (یا حتی قدیمی شده است).
 • تعیین کنید که چه نوع محتوایی بیشترین بازدید را دارد.

بروزرسانی محتوا می تواند به استراتژی SEO شما کمک زیادی کند و باید به طور منظم انجام شود.

 1. بهینه سازی تصاویر

افزودن تصاویر یک راه خوب برای جذابیت بیشتر صفحات وب شما است. اما همه تصاویر برابر نیستند – برخی حتی می توانند سرعت وب سایت شما را کاهش دهند. بهینه سازی تصاویر برای موتورهای جستجو به شما کمک می کند تا از یک دارایی سئو با ارزش، بیشترین استفاده را ببرید.

بهینه سازی تصویر مزایای زیادی دارد، از جمله:

 • فرصت دیده شدن رتبه بندی (در جستجوی تصویر Google نشان داده شود)
 • تجربه کاربری بهتر
 • مدت زمان بارگذاری سریع تر صفحه

اطمینان حاصل کنید که تصاویری را که از محتوای شما پشتیبانی می کنند، قرار دهید و از عناوین توصیفی و متنی استفاده کنید.

 1. تعامل کاربر

افزایش عناصر SEO در صفحه وب سایت شما تنها نیمی از راه است. نیمه دیگر این است که اطمینان حاصل کنید کاربران از صفحه شما باز نخواهند گشت و به مشاهده محتوای شما ادامه می دهند، با آن ارتباط برقرار می کنند و صفحات بیشتری را باز می کنند. حفظ کاربران به خودی خود یک چالش بزرگ است، اما مطمئناً قابل انجام است.

برای افزایش تعامل کاربر، بر جنبه هایی مانند سرعت سایت، رابط کاربری و بهینه سازی محتوا و موارد دیگر تمرکز کنید.

نتیجه گیری

اگر می خواهید شانس وب سایت خود را برای نمایش در نتایج جستجو افزایش دهید، سئو داخلی بسیار مهم است.

بهینه سازی عناصر سایت به طور منظم می تواند به بهبود رتبه، افزایش میزان ترافیک و بهبود نرخ بدیل شما کمک کند.

هم چنین بخوانید:

۵ روش افزایش تعامل با کاربران وب سایت

۱۵ نکته سئوی وب سایت در ۲۰۲۱

5 نکته SEO در کمتر از یک ساعت
مطلب بعدی

5 نکته SEO: در کمتر از یک ساعت سئو سایت خود را بهبود دهید!

مطلب قبلی

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

n
n